ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2012 > > Grape festival 2012 - report

Grape festival 2012 - report

Grape festival 2012 - report

V Piešťanoch na letisku sa tento víkend konal 3. Ročník Grape festivalu. Organizátori pripravili pre návštevníkov nielen zaujímavý hudobný program, ale aj množstvo zábavných a športových atrakcií.


Turnaj v streetballe, life boarding, cyklojazda s Modrofúzom, či rôzne workshopy mohli návštevníci vidieť a aj si ich vyskúšať. Tento rok sa líšil od minulých aj tým, že pred začatím festivalu sa rozletela po celom Slovensku správa o dress code. Preto sme videli v dňoch 10. – 12. Augusta na piešťanskom letisku námorníkov, letcov, letušky, odvážne indiánky a plno fúzatých mužov i žien. Nápad s dress codom inšpiroval aj kapelu Puding Pani Elvisovej, ktorá prišla na pódium v retro kostýmoch tenisových hráčov. Ako povedal Viliam, basgitarista tejto skupiny: „ Chceli sme tento koncert odlíšiť a organizátori nás inšpirovali nápadom s dress codom.“

 

Návštevníci mohli vidieť na 4 hudobných pódiách slovenských, ale aj množstvo zahraničných skupín. Ak mali už hudby dosť mohli sa zapojiť aj do diskusií v IFFBA Stage-i alebo si v ňom pozrieť filmy.

 

The Subways

Členovia britskej formácie si užívali na piešťanskom festivale relax. Hŕstke šťastných zahrali, pri západe slnka unplugged koncert a v noci vystúpili na hlavnom pódiu a roztancovali celé letisko. Boli jednoznačne hviezdami piatkového dňa i večera. Na Slovensku už hrali po štvrtý krát, na Grape festivale sa objavili po ročnej prestávke. Fanúšikov potešili známymi hitmi, ktoré si mnohí spievali a Billy Lunn a Charlotte Cooper prekvapili celkom slušne naučenými slovenskými slovami. Čím si fanúšikov pritiahli ešte bližšie k sebe.

 

V sobotu sa však predstavili aj stálice slovenskej hudobnej scény. Už spomínanej skupine Puding Pani Elvisovej asistovali pri niektorých pesničkách dobrovoľníčky, ktoré prekladali texty do posunkovej reči. „Pudingáči“ si toto vystúpenie užili a podľa ich názoru najlepšie sa návštevníci zabavili na skladby Autodidaktik, či Davajhet. Špeciálnym bolo vystúpenie elektropopovej stálice Noisecut, ktoré bolo rozlúčkou nie len s koncertnými pódiami, ale aj s ich nedávno zosnulou speváčkou Bety Majerníkovou, ktorá koncom mája tragicky zahynula pri autonehode. Preto hudobníkom asistovali postupne speváčky Katka Koščová, Zdenka Predná a Slivka z PPE. Okrem slovenských interpretov mohli diváci vidieť aj anglických Blood Red Shoes, The Bloody Beetroots, či českých Prago Union a mnohých ďalších.

 

 Morcheeba

 

Hlavnou hviezdou nedeľného večera bola jednoznačne formácia Morcheeba. Na Slovensku ju mohli diváci vidieť naposledy v roku 2008, nikdy však nie so Skye Edwardsovou, ktorej nádherný a typický zamatový hlas sa hodí k tomuto zoskupeniu najlepšie. Skye a ani hudobníkov nezaskočila zima, ktorá ich na Slovensku čakala a s pribúdajúcimi hodinami aj klesala. Neváhali si spoločne na pódiu zaskákať, či popíjať tequilu, ktorá ich nielen zahriala, ale aj rozveselila. Morcheeba zahrala hity ako Blindfold, The Sea, Friction, či Rome Wasn’t Built In A Day, počas ktorej si pozvala na pódium divákov. Aj keď ochrankári sprvu protestovali, nakoniec nemali na výber.

 

Okrem Morcheebe mohli návštevníci vidieť aj slovenskú skupinu Para, ktorá pritiahla veľmi veľa ľudí a kúsok voľného priestoru by človek ťažko hľadal aj za zvukárom. Para pozmenila svoje vystúpenie, obohatila ho o tri pesničky z nového albumu, ktorý uzrie svetlo sveta 28.9., kedy ho bude táto slovenská skupina krstiť v bratislavskom MMC-čku. Laskyho mali možnosť vidieť diváci už v piatok, v sobotu vystúpil aj spolu s TataBojs. Okrem týchto skupín sa na Grape festivale predstavili aj anglický Modestep, Example, či český TataBojsSkyline.

 

 Bohužiaľ v sobotu ukázalo leto svoju odvrátenú tvár, v podobe chladného vetra, zamračenej oblohy a občasného dažďa. Všetci, až na pár výnimiek, sme museli vytiahnuť trigovice, bundy, dlhé nohavice a pršiplášte. Našťastie žiaden lejak neprišiel. A preto ako jeden z tisícov návštevníkov, môžem povedať, že jediné čo organizátori „ zle zorganizovali“ bolo počasie. Samozrejme za to nemôžu a za všetko ostatné im ďakujeme.


FOTKY si môžete pozrieť TU

- Lucia -
15.08.2012

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet