ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2012 > > Uprising - report

Uprising - report

Uprising - report

Festivalové leto na Slovensku sa dočkalo úžasného záveru v podobe Uprising reggae festivalu, ktorý sa stal pre slovenských, ale aj zahraničných návštevníkov neodmysliteľnou súčasťou leta. Tento rok si návštevníci mohli vychutnať dva dni a noci plné kvalitnej hudby a letného slnka. Počas dvoch dní, 24. a 25. Augusta sa na 4 stagoch vystriedali mnohí hudobníci a viacero hudobných štýlov reggae, dancehall, ska, latino, hip-hop, dub, dubstep, ragga-jungle a d’n’b.


Tento festival však nie je len o hudbe, ale aj o sprievodných akciách, ktoré si návštevníci mohli pozrieť, či zúčastniť sa ich. Tí, ktorí mali dostatok síl a mali chuť súťažiť sa mohli zapojiť do futbalového turnaja, či pretekov na vodných bicykloch. V areáli prebiehala aj exhibícia bikerov a skaterov na U-rampe, či fascinujúca ohňová šou, ktorá sprevádzala aj večerné vystúpenia na hlavnom stagi. Niektorí sa zapojili aj do každoročnej bubnovej školy, či pobili sa so sexi dievčatami v bahne. Výhodu, ktorú ponúka areál festivalu, prírodné kúpalisko Zlaté piesky využili skoro všetci návštevníci, ktorí sa potrebovali v horúcich letných dňoch schladiť.

V piatok sa otvorili brány festivalu o 12,00. Ľudia si museli vystáť radu, ale určite to stálo za to čo ich čakalo v areáli. Medzi hviezdy piatkového večera patrili:

MEDIAL BANANA

Ako sa samotná skupina vyjadrila: „ Na Uprising 2012 sa už tak ako všetci veľmi tešíme a preto v rámci tejto veľkej stredoeurópskej reggae udalosti chystáme nabitú šou. Bude nás veľa jak hadov a nebudeme sa držať späť.“ Medial Banana sa predstavili nielen spolu so šarmantnými vokalistkami, ale aj energickou dychovou sekciou Hugo Čáves, či so slovenským reggae talentom Superior. Okrem nových skladieb mohli ľudia pod pódiom počuť aj staršie skladby, či prerobenú skladbu „Horehronie“, ktorú si zaspievali aj s divákmi. Táto skupina si vybrali slovenský festival na natáčanie videoklipu k skladbe Sójové rezne, ktorá je plná protikladov.

MAX ROMEO

Max Romeo patrí medzi predstaviteľov roots reggae a stál pri formovaní samotného reggae. 64 ročný Max Romeo, ktorý sa narodil na Jamajke preniesol atmosféru slnečnej Jamajky aj k nám na Slovensko. Aj napriek svojmu pokročilému veku, odspieval koncert, ktorý sa niesol prevažne v pokojnom duchu. Táto legenda reggae sa predstavila v žltom obleku, so šedivými dredmi, ktoré mu siahali až do pol pása. Na Uprising si so sebou priviezol aj dvoch mladých 13 ročných spevákov, ktorí mu pomohli a odspievali spolu s ním pár piesní. Chlapci si svojou energiou podmanili publikum, ktoré strhli do rytmu reggae.

ASIAN DUB FOUNDATION

Táto britská formácia predviedla návštevníkom Uprisingu svoju typickú výbušnú zmes elektroniky spolu s tvrdým ragga-jungle rytmami, dubovými basami, zvukmi gitár, rýchlym rapom a politickými textami. Ich vystúpenie, tak ako celá ich tvorba je ovplyvnená aj punkom, či rockom a aj preto sa postarali o najenergickejší koncert prvého dňa festivalu Uprising. Šesť členná skupina veľmi aktívne komunikovala s publikom a evidentne si svoje vystúpenie užívala, spolu s ňou si toto vystúpenie užívali aj ľudia pod stagom.

 

ŠVIHADLO

V skorých poobedných hodinách odlákalo od vody a nákupov návštevníkov festivalu česko-jamajské zoskupenie Švihadlo. Na Uprisingu predstavili svoj nový album Času je málo, na ktorom pracovali 2 roky. Frontman a spevák tejto skupiny potvrdil, že ako skladateľ reggae v rodnom jazyku nemá konkurenciu. Okrem skladieb z nového albumu, na ktorom ich je 14, zahrali aj svoje najznámejšie skladby ako Na Jamajce pul srdce mam, Jamajka rum a iné.

ANTHONY B

Legenda a predstaviteľ novodobého roots reggae a rastafariánskeho hnutia predviedol na pódiu šou, plnú energie, sily a revolučných postojov. Takmer počas celého vystúpenia behal po pódiu, pri čom neprestával ani pri pomalších piesňach, ktoré boli plné hlbokých odkazov. Často pripomenul aj výročie nezávislosti Jamajky. Jeho hudobné vystúpenie by nabudilo snáď aj mŕtveho, za čo si vyslúžil dlhé potlesky a krik po každej skladbe. Anthony B zožal na Uprisingu obrovský úspech a jeho vystúpenie patrilo medzi najlepšie tohto ročníka. Zahral napríklad World of reggae music, Time to have fun, Police, či Waterpumpee.

IRIE RÉVOLTÉS

Na hlavnom stagi sa ako posledný predstavili Irie Révoltés, ktorí sa rozhodli vytiahnuť z ľudí aj posledné zbytky energie. Irie Révoltés je jedna z najžiadanejších reggae skupín. Francúzsko-nemecká formácia potvrdila svojou šou, že patrili tento rok medzi to najlepšie čo mohli ľudia vidieť na tohtoročnom Uprisingu. Ich vystúpenie bolo rytmické, zahrali najväčšie hity, ktorými strhli všetkých, ktorí vládali ešte stáť k tancu, spevu, kriku, tlieskaniu a komunikácii s členmi kapely. Nesmeli chýbať hity ako O Solei, Rebelles, Travailler alebo Merci. Po skončení koncertu si diváci vypýtali návrat chalanov, ktorí sa ešte dvakrát vrátili na pódium.

 

Tohtoročný program bol veľmi bohatý, zaujímavý a plný hviezd. Počasie prialo festivalu tak isto, preto verím, že si ho všetci užili aspoň tak ako ja. Podľa môjho názoru išlo o najlepší festival tohto leta. Atmosféra bola neopakovateľná a už dnes sa teším na budúci ročník a na posledný augustový víkend.


Fotky z festivalu si možete pozrieť TU

- LL team -
29.08.2012

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet