ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2012 > > Horkýže Slíže slaví dvacetiny novým albem St. Mary Huana Ganja

Horkýže Slíže slaví dvacetiny novým albem St. Mary Huana Ganja

Horkýže Slíže slaví dvacetiny novým albem St. Mary Huana Ganja

Čtyřka nitranských chalanů, kterým není cizí žádná neřest a svatá žádná ctnost, se rozhodla oslavit svoje dvacetiny ve velkém stylu. S ironií, humorem a nadhledem nad sebou a světem vůkol, slovy nehledanými a s nápřahem hodným česko-slovenské punkovo-hardcorovo-parodistické legendy se Horkýže Slíže pustili do svého čtrnáctého alba, které nese nepříliš jinotajný název St. Mary Huana Ganja.


 Přesně v duchu mystifikace, ležérnosti a anarchie se kapela rozhodla své početné fanoušky o novince informovat až skoro měsíc poté, co se deska objevila na pultech…

 

Ve třinácti písničkách se muzikanti svými osvědčenými hudebními prostředky a přímočarým jazykem, kterému by se u nás dalo říci „huba nevymáchaná“, trefují do rozličných terčů jejich svérázné poetiky. Nechybí církev, konzum, jiné skupiny a žánry, ale ani kapela sama. Hudebníkům na nové nahrávce pomáhá zdatně řada zajímavých hostí, zcela ve shodě se svým archetypem si v písni Povalači zarapuje a zanotuje Bolek Polívka a ve vtipné písni-hříčce Playmate se opět příhodně k frontmanovi Kukovi připojí Tomáš Klus (aniž by o tom sám, chudák, věděl).

 

Album slovenské kapely Horkýže Slíže vyšlo na vlastním labelu kapely HS Records a v Čechách je v prodeji v distribuční síti EMI.

 

A co hoši na nové, v pořadí desáté řadové nahrávce servírují? Za Intro by kapelu lehce pokáral asi i odvolaný liberální arcibiskup Bezák, zatímco SN, TO, MI, LM, BA je minimálně levobočkem, ne-li přímým potomkem Svěrákových a Mládkových Zkratek, s lehkou příměsí genů Vodičkova Řidiče, co má tvrdej chleba. Terárium je černohumornou apoteózou oběma našimi národy milovaných nákupních center.

 

Velké dlhé „A“ s dvojma bodkami opět paroduje německý tvrdý rock v čele s Rammstein, v songu Láskyplní zazní citlivé a něžné verše „Len sa najedz, len sa najedz, pokazených kindervajec. V Amsterdame vo vyklade, vo vyklade, sedí pani dožví z kade...“ Jednoznačná hitovka Mám v p..i na lehátku již měla šanci zaujmout dříve coby video na YouTube - a 4,5 milionů zhlédnutí svědčí o tom, že fanoušci potenciál songu brzy odhalili.

 

Kapela Horkýže Slíže vznikla před 20 lety v podhoubí nitranského punku. Během krátké doby zaujal její recesistický koncept a přímočarý projev publikum na Slovensku i v českých zemích natolik, že se Slíže stali hvězdou festivalových pódií i vyprodaných klubů a sálů v obou státech. Jejich vnitřní propojení a souzvuk přežily spolehlivě i politické rozdělení, které proběhlo zhruba v době, kdy kapela začínala. Je ostatně jisté, že pro členy kapely nejsou dejme tomu Ivan Mládek nebo mytický génius Jára Cimrman nesrozumitelnými cizinci.

 

V posledních letech se sestava souboru stabilizovala ve složení: Peter Kuko Hrivňák (zpěv, basová kytara), Mário Sabotér Sabo (kytara), Juraj Doktor Štefánik (kytara) a Marek Vandel Viršík (bicí). Dvacet let života skupiny komentuje s typickým nadhledem frontman Kuko: “Charakteristika textov sa menila vekom. Alkoholické nápoje prešli z piva cez tvrdý alkohol až po dnešné víno..“ Se stejným espritem komentuje i širší kontexty slovenské hudební scény (které lze jistě bez větších zádrhelů aplikovat i pro naše končiny): „Hudobná scéna na Slovensku sa nemení, iba každý chvíľku, ťahá pilku. Všetko tu bolo, je a bude, iba v inom pomere a v inej kvalite.“

 

Kromě nového alba se Horkýže Slíže chystají oslavit dvacet let na pódiu spolu se svými fanoušky. Na jaře 2013 vyrazí na výpravné turné, největší v historii kapely, které se zastaví jen v Čechách na skoro 30 místech.

 

Více informací na www.horkyzeslize.sk (záhy budou zcela nové stránky!)

- Jiří Hlinka -
19.11.2012

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet