ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2013 > > Uprising Reggae festival 2013

Uprising Reggae festival 2013

Uprising Reggae festival 2013

„Festival, ktorý spája ľudí rôznych krajín, kultúr a rás.“
Aj tento rok sa posledný augustový víkend, t. j. 23. – 24.8. na Zlaté Piesky vráti reggae nálada a to v podobe bratislavského Uprising Reggae festivalu.


Tento sa aj vďaka priazni svojich fanúšikov dostal do Top 40 európskych festivalov a tým si získal miesto v srdciach fanúšikov z rôznych krajín a taktiež miesto medzi festivalmi ako sú trenčianska Pohoda, maďarský Sziget, či anglický Glastonbury.
Uprising oslávi tento rok svoje šieste narodeniny, na ktorých sa vystrieda niekoľko žánrov od reggae, cez dancehall, ska, latino, či hip-hop až po dub, dubstep, ragga-jungle a d’n’b. Okrem hudby si každý návštevník môže tento víkend spestriť rôznymi sprievodnými aktivitami.

Po hudobnej stránke pre nás tento rok organizátori pripravili nabitý program. Poďme sa spolu pozrieť na to čo nás čaká a neminie.  Najväčším lákadlom je jednoznačne Ky-Mani Marley, po prvom ročníku, kedy sa na Uprising-u predstavil Ziggy Marley sa v tomto roku meno Marley objavuje opäť v lineupe. Syn legendárneho Boba Marleyho sa predstaví ako headliner. Tento 37-ročný hudobník sa vo svojej mladosti venoval prioritne športu až neskôr ho zlákall svet hudby. V roku 1996 debutoval albumom Like Father Like Son, tento rok plánuje vydať šiestu štúdiovku pod názvom Evolution Of A Revolution, na ktorej chce spojiť reggae a hip-hop.Jamajská reggae ikona Capleton už na Uprisingu bola a to v roku 2011, tí ktorí ste tam boli viete, že tento ročník prekazila hlásená búrka a počasie nám nedoprialo užiť si energickú show Capletona. A tak sa organizátori rozhodli ho zavolať opäť a návštevníci Uprising-u majú šancu na opätovné zažitie si toho, čo je vo svete reggae a dancehallu nepochybne jedno z najlepších. Capleton má na svojom konte 15 albumov a každoročne vydáva desiatky úspešných hitov.Na Zlatých Pieskoch nás tento rok, tak ako každý rok, čakajú aj zástupcovia starého, dobrého, nefalšovaného Roots Reggae a to v podobe Israel Vibration, ktorý vystúpia spolu s ich sprievodnou kapelou Roots Radics. Členov Israel Vibration spája silné priateľstvo a puto a preto v roku 1977 sformovali skupinu, ktorá sa koncom sedemdesiatych rokov stala jednou z najúspešnejších roots reggae skupín na svete. Pred tým ako títo páni založili skupinu, všetci traja konvertovali na rastafariánstvo. Dnes už žijú bohužiaľ len dvaja zo zakladateľov skupiny, ktorá robila v sedemdesiatich rokoch predskokanov Bobovi Marleymu, či Dennisovi Brownovi. Dodnes nahrali viac ako 12 albumov, návštevníci Uprising Reggae festivalu a milovníci roots music sa majú jednoznačne načo tešiť.Z amerického L.A. prídu legendy hip-hopovej scény 90-tych rokov, The Pharcyde. Na Uprising-u má hip-hop svoje miesto už od vzniku a preto nejedného fanúšika tohto festivalu poteší voľba the Pharcyde, ktorí na tejto scéne pôsobia viac ako 20 rokov a na svojom konte majú nespočetne veľa hitov. Ich debutový album Bizarre Ride II the Pharcyde je dodnes považovaný za klenot americkej produkcie.V blízkej dobe môžete očakávať ďalšie zvučné mená, ktoré nás 23. – 24.8.2013 čakajú v areáli Uprising Reggae festivalu, ktorý sa koná na Zlatých Pieskoch v Bratislave.

- redakcia -
31.07.2013

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet