ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Wally Lamb : Bludné kruhy

Wally Lamb : Bludné kruhy

 Wally Lamb : Bludné kruhy

/úryvok/ Když je vám souzeno být duševne zdravým bratrem schizofrenického jednovaječného dvojčete, zůstavá pro vás při záchrane sebe sama nejtežší přijmout fakt, že vám na rukou ulpí krev – taková ta drobná nesnáz s mrtvolou u vlastních nohou, co vypadá stejně jako vy. A jestli máte přežít jako silnejší ze dvou a ješte k tomu fungovat jako opatrovník vlastního bratra – když ste to slíbil své umírající matce - tak to se rovnou rozlučte se spánkem a těšte se na půlnoc... Berte život jako bezbožný nespavec. Berte ho jako nepostižené dvojče – chlápek, který vyzrál na biochemickou habaďůru.


Rozprávanie Dominika Birdseya začína vo chvíli, keď si jeho psychicky narušený brat Thomas vo verejnej knižnici amputuje ruku v zápästí na protest proti vojne. Navzdory Dominikovmu nesúhlasu ho umiestnia v zariadení s väzenským dozorom a pridelia mu nového ošetrujúceho lekára. Napriek tomu sa Dominik snaží vyhrať boj so systémom i médiami a vrátiť Thomasovi jeho miesto v Seatlovom pavilóne. Späť k voľnejšiemu životu, známym ľuďom a stánku s drobnosťami. Zachrániť ho pred novou progresiou paranoje. Keďže matka umrela a nevlastný otec sa nedokáže vyrovnať s Thomasovým zlyhaním, musí Dominik so všetkým bojovať sám. Tu niekde rozbieha pátranie po vlastnej minulosti a otcovi, ktorého nepoznali. Začne navštevovať bratovu psychiatričku a spoločne sa preberajú detstvom oboch chlapcov. Aký vplyv mal na ich dospievanie krutý nevlastný otec a nábožensky založená matka? Dominik je nútený vyrovnať sa nielen s vlastnými pochybeniami, ale postupne odkrýva aj minulosť svojho starého otca, ktorý na sklonku života napísal svoj životný príbeh. Ten samotný tvorí román v románe, ktorý ma nenechal vydýchnuť. Domenico Tempesta popisuje svoje detstvo na Sicílii a život v Spojených štátoch vlastnými očami ctižiadostivého, sebastredného chlapa, ktorý sa pri výbere manželky lapí do pasce vlastnej dôležitosti. Popri tom všetkom plynie Dominikov terajší život. Žije so ženou, ktorá nemá pochopenie pre jeho starosť o brata a nevie sa vysporiadať sama so sebou. Navyše v kútiku mysle pravdepodobne cíti Dominikovu stálu viazanosť na bývalú manželku, ktorá bola jeho prvou a najväčšou láskou. Na pozadí toho všetkého sa odohrávajú príbehy vedľajších postáv. Napríklad život indiánskeho chlapca Ralpha Drinkwatera, Dominikovho priateľa Lea, sociálnej pracovníčky Lisy Sheffereovej, či Dominikovej priateľky Joy. Kniha postupne odhaľuje mnohé z dôvodov, prečo sú niektoré veci tak ako sú, a zároveň ukazuje, akú úlohu môže v živote zohrať pocit viny, prípadne jeho absencia.
Kniha je písaná prístupnou a zrozumiteľnou formou a nemätie čitateľa medicínskymi výrazmi. Hrdinovia hovoria svojím vlastným jazykom – podľa toho, akého sú naturelu a kam patria. Preto sú jednotlivé príbehy dôveryhodné a nefalšované. Mala som pocit spolupatričnosti s každým, napriek tomu, že nikto nebol bez viny. Každý bol rovnako vrahom ako obeťou a ja som ich chápala, ľutovala, odpúšťala. Od prvej až po poslednú stránku som žila spolu s nimi.
Táto fascinujúca kniha vyšla aj v slovenčine. Žiaľ, pokiaľ som hľadala dobre, vydavateľ ju rozdelil na trilógiu, z ktorej napokon vyšli iba dva diely - Toto všetko je pravda a Toto všetko je pravda II.
Wally Lamb je učiteľ tvorivého písania na Connecticutskej univerzite, kritikmi vychvaľovaný spisovateľ a autor niekoľkých kníh, ktoré viedli rebríčky bestsellerov v amerických denníkoch /napr. New York Times/.Jeho prvá kniha Spev veľrýb ho zaradila medzi finalistov Ceny Arta Seidenbauma, ktorú vypisuje Los Angeles Times za najlepšiu prvotinu. Momentálne žije v štáte Connecticut s manželkou a troma synmi. Myslím, že je na škodu čitateľov, že jeho knihy nie sú dostupnejšie a aj tie, ktoré vyšli sú beznádejne vypredané.

Bludné kruhy, Wally Lamb

Vydavateľstvo
BB art, Praha, rok 2001
- Milena Verešová -
23.10.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet