ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2014 > > Oslavujeme 10. výročie vstupu do EÚ

Oslavujeme 10. výročie vstupu do EÚ

Oslavujeme 10. výročie vstupu do EÚ

Pri príležitosti osláv 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie pripravilo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku sériu podujatí pre širokú verejnosť na celom Slovensku.


"Vstup do EÚ zmenil Slovensko oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Únia sa stala súčasťou našich každodenných životov. Byť súčasťou európskej rodiny nám Slovákom prináša vplyv, práva a príležitosti, ktoré by sme inak nemali. Platíme jednotnou menou euro, môžeme voľne cestovať, žiť a pracovať kdekoľvek v Únii, to je len niekoľko príkladov výhod, ktoré so sebou prináša členstvo v EÚ. Chceme si spolu s občanmi pripomenúť tento významný dátum, ktorý sa stal pevnou súčasťou moderných dejín Slovenska. Všetkých na tieto oslavy čo najsrdečnejšie pozývame." povedal Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Oslavy odštartujeme 30. apríla v Bratislave celodenným podujatím na Hlavnom námestí. Pre verejnosť sú pripravené infostánky, súťaž a hudobno-tanečné vystúpenia. Program začne o 10.00 a skončí o 22.00. Návštevníkom sa prihovoria Miroslav Lajčák, podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, Martin Schulz, predseda Európskeho parlamentu a Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie. O 19.00 vystúpi skupina Le Payaco, o 21.00 program vyvrcholí koncertom Jany Kirschner, po ktorom bude nasledovať slávnostný ohňostroj.

Nebudeme však oslavovať iba v hlavnom meste. Celodenné podujatia pre občanov sú pripravené 7. mája v Banskej Bystrici (Vidiek, Walter Schnitzelson, Fuera Fondo), 9. mája v Košiciach (Para, Chiki liki tu-a) a 16. mája v Žiline (Vidiek, Walter Schnitzelson, Fuera Fondo). Tieto podujatia sme pripravili v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí a Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu.

Po Slovensku bude putovať Európska roadshow, ktorá zavíta do nasledujúcich miest: 13. mája Prešov, 14. mája Spišská Nová Ves, 15. mája Poprad, 17.mája Nitra, 19. mája Trenčín, 20. mája Komárno.

Viac o jednotlivých podujatiach sa dozviete na www.10rokov.eu.

- Ingrid Ludviková -
29.04.2014

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet