ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2014 > > Vyhlásenie komisárky EÚ Kristaliny Georgievovej pri príležitosti Svetového humanitárneho dňa 2014

Vyhlásenie komisárky EÚ Kristaliny Georgievovej pri príležitosti Svetového humanitárneho dňa 2014

Svetový humanitárny deň je dňom pamiatky obetí útoku na ústredie OSN v Bagdade v roku 2003, pri ktorom zahynulo 22 ľudí vrátane osobitného zástupcu OSN v Iraku Sergia Vieiru de Mella.


Európska komisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgieva je v súčasnosti na návšteve v Iraku, kde Európska komisia poskytuje životne dôležitú pomoc státisícom civilistov uväznených v dôsledku bojov. Vyhlásila:

„Svetový humanitárny deň je príležitosťou vzdať hold ľuďom, ktorí riskujú svoje životy každý deň v úsilí pomôcť obetiam vojen a katastrof na celom svete a príležitosťou na zdôraznenie obrovských humanitárnych problémov, ktorým čelíme.
Tieto problémy sú tu v Iraku príliš očividné. Státisíce ľudí zúfalo potrebujú pomoc. Dostať sa k nim je však oveľa ťažšie v dôsledku eskalácie konfliktu. Pre humanitárnych pracovníkov už táto činnosť prestáva byť bežnou prácou – tu, ale aj kdekoľvek inde.
Zvyšujúci sa počet vojen rastie a zmeny v povahe konfliktov robia náš svet ešte krehkejším. Na Blízkom východe sme svedkami otrasných rozmerov násilia, ktorého koniec je pre nevinných civilistov v nedohľadne. V celej Afrike, od Mali na západe až po Somálsko na východe, v severnej Nigérii, Stredoafrickej republike a Južnom Sudáne milióny civilistov trpia v pásme konfliktov vyvolaných sčasti etnickou a náboženskou nenávisťou. Prinášať podporu a pomoc zraniteľným deťom, ženám a starším ľuďom je čoraz ťažšie.
Všetky tieto problémy spôsobujú, že pre humanitárnych pracovníkov je čoraz nebezpečnejšie vykonávať svoju prácu. Od roku 2003 narástol počet útokov proti nim štvornásobne. Za minulý rok bolo každý mesiac v priemere dvanásť humanitárnych pracovníkov zabitých a viac než desať ich bolo unesených. Každý týždeň boli traja humanitárni pracovníci napadnutí a zranení.
V dôsledku súhrnného vplyvu klimatických zmien, rýchleho rastu populácie v oblastiach, ako je Sahel, a v dôsledku rastúcej vlny extrémizmu budeme nevyhnutne svedkami väčšieho počtu konfliktov, hladujúcich a ľudí prinútených opustiť svoje domovy a zostať bez živobytia.
Žijeme v mimoriadne krehkom svete, preto sa potrebujeme väčšmi sústrediť na výzvy, ktorým čelíme: v záujme obetí vojen a katastrof, ako aj v záujme odvážnych mužov a žien, ktorí riskujú svoje životy, aby im pomohli.“


Ďalšie informácie

MEMO/14/500: Svetový humanitárny deň 2014: Čoraz viac násilia voči humanitárnym pracovníkom:
Webová stránka oddelenia Európskej komisie pre humanitárnu pomoc a civilnú ochranu (ECHO):
http://ec.europa.eu/echo/index_en.htm.
Webová stránka európskej komisárky pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristaliny Georgievovej:
http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/georgieva/index_en.htm.

- Ingrid Ludviková -
19.08.2014

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet