ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2015 > > Nové mená na Grape festivale: The Maccabees a Gramatik

Nové mená na Grape festivale: The Maccabees a Gramatik

Nové mená na Grape festivale: The Maccabees a Gramatik

Grape festival pomaličky napĺňa svoju kvótu zahraničných účinkujúcich. Do programu zaraďuje britskú indie gitarovku The Maccabees a slovinského Dj-ja a producenta žijúceho v Amerike, ktorý si hovorí Gramatik.


The Maccabees sa sformovali v Londýne v roku 2004 a sú klasickými predstaviteľmi britskej indie scény. Prvý album Colour It In vyšiel v roku 2007 a hneď pomohol kapele k veľkej popularite. Nasledovala dvojka Wall of Arms(2009), ktorá potvrdila stúpajúci kvalitu Londýnčanov. Ale až tretí album Given To The Wild(2012) vystrelil The Maccabees medzi najlepšie kapely na ostrovoch. Za trojku získali nomináciu Mercury Prize a ujalo sa aj množstvo singlov. Medzi najúspešnejšie patria Pelican, Ayla alebo Went Away. Po trojročnej prestávke ohlásila kapela vydanie štvrtej štúdiovky a už teraz ju hudobné médiá zaraďujú medzi najočakávanejšie novinky roku 2015. Na Grape sa teda dočkáme aj nových skladieb.

Denis Jasarevic aka Gramatik začal robiť svoje prvé hudobné kroky už v trinástich rokoch. Počúval skoro všetko od jazzu, funku, bluesu až po hip-hop. Táto rozmanitosť sa odzrkadlila aj v jeho tvorbe a len ťažko sa zaraďuje do nejakej hudobnej škatuľky. Nájdete v nej veľa vplyvov, urobil množstvo chilloutových trackov, nie je mu cudzí ani trip hop a dubstep. Vydal osem albumov, tri Eps, množstvo singlov a remixov a v roku 2013 si založil vlastný label Lowtemp. Prevažnú časť svojej hudobnej kariéry strávil v Spojených štátoch a až rok 2014 sa preňho stal zlomový aj v Európe. Urobil celosvetové turné, ktoré malo obrovský úspech a po vypredaných sálach v Paríži, New Yorku, Amsterdame či Chicagu sa stal vyhľadávaným umelcom pre najväčšie festivaly. V roku 2014 ich stihol odohrať množstvo, spomenieme iba tie najzásadnejšie ako Lollapalooza, Ultra, Outlook, Dour alebo Glastonbury. Tento rok už ohlásil vystúpenia na festivaloch Coachella, Hangout, Rock En Siene, Sonar, Sziget a ďalších. No a samozrejme už aj na piešťanskom Grape.

„Počet zahraničných účinkujúcich už pomaličky napĺňame, ale čakajú nás pravdepodobne ešte dve mená. Uvidíme ako to nakoniec dopadne. Veríme, že už teraz sme pripravili pre návštevníkov nezabudnuteľný ročník,“ dopĺňa za organizátorov Ján Trstenský.

Festival Grape sa koná 14.-15.8. na piešťanskom letisku. Organizátori doteraz zverejnili mená ako Foals(uk), Netsky(be), Selah Sue(be), MØ (dk) alebo Sigma(uk).Viac info na www.grapefestival.sk

The Maccabees
Pelican: https://www.youtube.com/watch?v=Rcp8SE_FxBg
Ayla: https://www.youtube.com/watch?v=MkcnPnY_2Mk

Gramatik
https://www.youtube.com/watch?v=PiN8TSkblSs
Torture: https://www.youtube.com/watch?v=kkMvpcJe9UA

- Ján Trstenský, Grape Festival -
28.03.2015

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet