ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > 2006 – rok vnútroblokov sídlisk

2006 – rok vnútroblokov sídlisk

2006 – rok vnútroblokov sídlisk

Nové Mesto nad Váhom – na jar budúceho roku by sa malo konečne začať s rekonštrukciou sídliskových komunikácií. V čase skutočne katastrofálnej situácie prichádza konečne konkrétny termín. Netrpezlivo čakajú aj Hájovkári ...


Na tomto sídlisku sú vybudované chodníky, ktoré sú vo výškovej úrovni trávnikov. Kanalizácia tu nie je. Na mnohých miestach je trávnik vyššie ako chodník a voda steká nie z chodníkov na trávu ale opačne. Na suchých chodníkoch sú zaschnuté olejové škvrny. Dážď ich spláchne a vytvorí na mlákach dúhové škvrny. Deti sa hrajú medzi automobilmi, ktoré parkujú nie niekoľko metrov ale niekoľko cm od detských preliezok.

Chodníky neboli projektované tak, aby na nich mohli parkovať automobily. Situácia sa zhoršila najmä na Považskej ulici po vybudovaní 2 podlažných garáží, ktoré zabrali viac parkovacích miest než vytvorili. Pohyb ťažkých dodávkových automobilov, vykonávajúcich rôzne montážne a stavebné práce, tiež nepridáva na životnosti hájovkárskych komunikácií. Na 3 až 4-och miestach tohto sídliska je situácia taká katastrofálna, že „prevaleniny“ asfaltu tvoria veľké „moria“ v obdobiach zrážok. Chodci vtedy musia chodiť po trávniku, kde nie je niekoľko centimetrová hĺbka vody.

Tieto komunikácie neboli prispôsobené nielen na parkovanie, ale ani na obchádzanie automobilov. Ak parkuje auto na chodníku, druhé auto musí prejsť jednou stranou po trávniku. Vznikajú tak veľké brázdy, najmä v období dažďov, keď je z trávnatej plochy mokrá mäkká špongia. Na niektorých miestach to obyvatelia vyriešili umiestnením veľkých kameňov na hranici chodníkov a trávnikov.

Ale späť k riešeniu ...

Budúci rok je vyhlásený za rok vnútroblokov sídlisk v Novom Meste nad Váhom. Bude to akási bodka v plnení volebného programu primátora. Okrem nových detských ihrísk budú zrekonštruované miestne komunikácie. Chodníky budú naďalej projektované ako chodníky a nie komunikácie na parkovanie automobilov. Miestni vodiči si teda budú musieť zvyknúť na parkovanie v priľahlých (momentálne prázdnych) parkoviskách. Vnútroblokom sídliska budú musieť autá len prechádzať, prípadne zastaviť len na dobu nutnú na vyloženie, či naloženie vecí.

Na poslednej schôdzi poslancov mestskej časti Hájovky a občanov tejto štvrti sa hovorilo o tom, že automobily budú už počas rekonštrukcie vytláčané zo sídliska. Dúfajme teda, že v roku 2006 sa skvalitní život obyvateľov hromadnej výstavby nielen Hájoviek, ale aj iných častí Nového Mesta nad Váhom. Zostáva prežiť ešte jesenné dažde, jednu zimu a jeden odmäk.
- redakcia -
18.11.2005

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet