Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Batman začíná

Batman začíná

Batman začíná

Legenda pokračuje, či skôr začína. Ďalší živý dôkaz toho, že ak sa „len“ komixu chopí niekto naozaj schopný, môže z toho vytrieskať ohromnú dávku inteligentnej psychológie. Ehm, inteligentnej psychológie za 130 miliónov dolárov.


Originálny názov: Batman Begins
Český názov: Batman začína
Krajina výroby: USA
Rok výroby: 2005
Približná stopáž: 140 min.
Žáner: akčný
Hodnotenie: 100%

Bruceovi Wayneovi ako malému priamo pred očami zavraždili rodičov. Chalan si to dával za vinu a už ako dospelý (Christian Bale) uteká sám pred sebou. Verný komorník Alfréd (Michael Caine) sa zatiaľ stará doma v rodnom Gothame o pozostalosť a konto. Potulky dovedú mladého Waynea až do Číny, kde sa dostane do kopcov. Tu tajomný Ra´s Al Ghul (Ken Watanabe – POSLEDNÝ SAMURAJ) a jeho už skúsený učeň Henri Ducard (Liam Neeson) cvičia svojich mužov, aby bojovali tvrdou silou proti nespravodlivosti. Tá si predsa tiež neberie servítky pred ústa. Po výcviku sa ale Bruce s dotyčnou Ligou tieňov rozíde v zlom a vráti sa domov. Aby sa tu znova stretol s detskou láskou, dnes prokurátorkou (a jednou z mála Gothamčanov, nebojacich sa aktívne bojovať proti bezpráviu, ktoré sa rozprúdilo v uliciach) Rachel Dawesovou (Katie Holmesová – seriál DAWSONOV SVET). Ale hlavne, aby sa tu pomstil za smrť rodičom. Nie ich vrahovi, ten je už po smrti, ale systému, plného korupcie a byrokracie...

Po tom, čo Joel Schumacher batmaniu ságu v roku 1997 kuriozitou s názvom BATMAN & ROBIN zavraždil, to vyzeralo tak, že okrídlený milionár na filmovom plátne umrel. Štúdio Warner Bros. síce chvíľku do sveta kričalo, že nakrúti ďalší sequel a že jeho réžiu znova prenechá Schumacherovi, ale tieto reči, ktoré mohli byť výplodom iba človeka po lobotómii, rýchlo vypršali do vákua a stalo sa asi to najlepšie, čo sa stať mohlo. O Batmanovi sa prestalo hovoriť.

Až po niekoľkých rokoch sa ľady pohli. Chvíľku trvalo, kým sa vyformovali do konečnej podoby, ale v určitej chvíli aj najmenej dôverčiví diváci začali cibriť pozornosť. Režisér filmov, ako sú MEMENTO a INSOMNIA, scenárista upírej trilógie BLADE (cveng jeho povesť špičkového scenáristu filmových komixov naštrbila len nevydarená trojka TRINITY), rozpočet, laicky odhadovaný kdesi medzi skromnejšími sto miliónmi a menej skromnými sto päťdesiatimi. O hudbu sa podelili Hans Zimmer s Jamesom Newtonom Howardom, produkovala Nolanova manželka Emma Thomasová, kameru mal na starosti jeho dvorný Wally Pfister a to najlepšie na záver: herecké obsadenie natoľko bombastické, až sa nikomu nechcelo veriť.

Nolan na nás skutočne vyrukoval s úctyhodným hereckým obsadením. Osobne som (na rozdiel od mnohých iných) nikdy nemal problém ani s Michaelom Keatonom v úlohe Brucea Waynea, takže vyložené nadšenie z novo naverbovaného Christiana Balea (EQUILIBRIUM) nezdieľam. Zároveň ale musím povedať, že úlohy sa chopil skvele. Takisto som v predchádzajúcich batmanovkách nemal problémy ani s Bruceovými dievčatami (mám na mysli hlavne Kim Basingerovú), takže Katie Holmesovú (TAKMER DOKONALÝ ZLOČIN) tiež nemôžem počítať ako niekoho, kto výrazne batmanovku obohatil (rozhodne ju ale nepokazila... aj keď aj v tomto názore som zrejme v menšine). To, že sa toto piate / nulté (no áno, je to prequel k ostatným dielom) pokračovanie šialených príbehov okrídleného človeka sústredí na Dobro, sa pozitívne odzrkadlilo aj na postavách, ktoré boli v minulých dieloch takmer nulové. Týkalo sa to predovšetkým „iba“ presného komorníka Alfréda a policajta Gordona. Alfréda tento krát hrá vznešený Michael Caine (PRAVIDLÁ MUŠTÁRNE) a Gordona konečne kladný Gary Oldman (LÉON, AIR FORCE ONE). Absolútne novou, síce trošku zbytočnou, ale milou a do gothamského sveta až prekvapivo ľahko zapadajúcou postavou, je šibalský vynálezca Lucius Fox s tvárou dobráka Morgana Freemana.

Práve vďaka posledne menovanému vynálezcovi dostal príbeh nezvyklý (ale fungujúci) punc dotyku s realitou. Všetky tie slávne netopierie „hračky“ sú zrazu objasnené. Stalo sa tak prostredníctvom skúšobných projektov, vyrábaných na žiadosť armády, ktorá ich napokon z nejakého dôvodu (prevažne finančného) odmietla. Takže keď sa Wayne rozhodne premeniť sa na temného bojovníka, sklad nápadov ako bojovať proti Zlu, nájde práve u vynálezcu Foxa. Veľa sa toho nahovorilo o novom vzhľade batmobilu. Vyzerá ako kombinácia tanku s Hummerom a nedôveryhodne vyzerá iba na fotkách; len čo sa táto parádna mašina dá do pohybu (vrátane striech), je sa na čo pozerať.

Úplne samostatné dva odstavce sú potrebné na to, ak sa chceme venovať Zlu. Nolan sa venuje psychologickej drobnokresbe Waynea / Batmana. Povedzme si otvorene, že nech už Tim Burton, režisér prvých dvoch častí, odviedol akýkoľvek kus práce, prestal byť Batman-postava od určitej chvíle zaujímavý. Prebili ho jeho súperi. Tomuto imidžu zostal verný aj Schumacher, u ktorého plátno ovládli grázli. U Nolana nič také! Nie len že trvá takmer hodinu, kým sa ukáže Batman v celej svojej nočnej kráse, ale naviac sa dozvieme, kde až sú základy jeho strachu. Oproti prvému Burtonovi bola pozmenená smrť jeho rodičov, ale ak to ešte neviete, tak pôvodná chyba bola u Burtona – nikdy neexistovala verzia, že rodičov mu zabil Joker. Nolan zloduchov odsunul na vedľajšiu koľaj (čo ale neznamená, že vo finále nejde o totálne zničenie minimálne Gothamu). Mnohí z nich sa ale vzpierajú zaškatuľkovaniu. Napríklad nie je žiadnym veľkým tajomstvom, že Bruce sa so svojim mentorom Duncanom (Liam Neeson) a jeho „šéfom“, tajuplným Ra´s Al Ghul (pre mňa asi jediný omyl castingu, Ken Watanabe z POSLEDNÉHO SAMURAJA povie tak desať viet, zmastí jednu akčnú scénu a ide preč), nerozíde v dobrom. Hoci si spolu rozumejú, Neeson a spol. vyznávajú predsa len snáď EŠTE o čosi extrémnejší boj proti nespravodlivosti. Sú doňho schopní zatiahnuť aj civilov. Myslím, že konflikt medzi nimi mohol byť prepracovaný lepšie, veď je zrejmé, že Bruce tiež nie je žiadny skaut.

Na post gaunera ašpiruje aj Rutger Hauer (klasické béčko STOPÁR, z tých novších napr. SIN CITY) v úlohe podrazáckeho riaditeľa firmy Wayne Enterprises. Prítomný je aj veľkomafián v podaní Toma Wilkinsona (DONAHA!). Nolanovi skutočne ide o to, docieliť pocit, že mesto je prelezené skrz naskrz zločinom a byrokraciou, takže nejaké vyložene konkretizované Zlo nemá za potrebné a Hauer aj Wilkinson sú, ako sa ukáže, iba figúrkami. Ak niekto ašpiruje na part titulného gaunera, je to psychopatický psychiater Crane a jeho alter ego Scarecrow. (Alebo je alteregom Crane? S tým mám u komixov vždy problém.) Scény so „strachom“ sú skvelé. Murphy ale dostal maličký priestor, čo trochu zamrzí kvôli scénam, v ktorých dostal príležitosť ukázať svoje kvalitné herectvo. Dokonca som mal pocit, že keby dostal naozaj veľký priestor, bol by schopný vyrovnať sa Jokerovi! Apropo, ten bude vraj vystupovať v plánovanej dvojke. Moja teória je, že rolu si znova zahrá Murphy.

Nemyslím si, že tento netopierov začiatok je lepší, ako nám predviedol koncom 80. rokov Tim Burton. Myslím ale, že obidva si zaslúžia plné hodnotenie. Ale nemienim ich zrovnávať; každý z nich je jedinečný v úplne iných merítkach.

Réžia: Christopher Nolan.
Scenár: David S. Goyer, Christopher Nolan.
Kamera: Wally Pfister.
Hudba: Hans Zimmer, James Newton Howard.
Strih: Lee Smith.
Hrajú: Christian Bale, Katie Holmesová, Liam Neeson, Cillian Murphy, Michael Caine, Morgan Freeman, Gary Oldman, Tom Wilkinson, Rutger Hauer, Ken Watanabe.


- Ivan “tron” Kučera -
04.12.2005

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet