ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > BLADE : TRINITY

BLADE : TRINITY

BLADE :  TRINITY

Nech žije trilógia? Keby každá vyzerala ako Blade, tak... asi nech ani radšej hádam veľmi nežije.


Originálny aj český názov: Blade: Trinity
Krajina výroby: USA
Rok výroby: 2004
Približná stopáž: 110 min.
Žáner: akčný
Hodnotenie: 60%

Čo nové v upírobijcovom živote? Všetko po starom. Naďalej so svojim mentorom a zbrojárom Whistlerom (Kris Kristofferson) brázdi mestá a masakruje všetko, čo neznáša cesnak a denné svetlo. Lenže upíry už toho majú po krk. A nie len Bladea. Aj ľudstva. Vzchopili sa na protiútok. Čo sa Bladea týka, na toho poštvali média, políciu a FBI a čo sa týka ľudstva, kvôli nemu dokonca nezaváhali oživiť samotného legendárneho Draculu (trápny Dominic Purcell)! Udalosti sa dávajú do pohybu. Blade je uväznený a starý dobrý Whistler mu už nepomôže. Ako sa ale ukáže, medzitým, ako „Denný chodec“ zabíjal upírov, popri tom mu v šlapajach kráčali tzv. Nightstalkers, bojové antiupírie komando, ktorého členom je aj Whistlerova krásna dcéra a smrtiaca lukostrelkyňa Abigail (skvelá Jessica Bielová – TEXASKÝ MASAKER MOTOROVOU PÍLOU) a drsný ex-upír Hannibal King (Ryan Reynolds). Ako skončí definitívne definitívny súboj ľudstva s upírmi?

BLADE TRINITY - pokračovanie úspešnej série o drsnom zabijakovi upírov (Wesley Snipes). Kým jednotka (1998) v mnohom inšpirovala aj bratov Wachowskích a ich MATRIX, dvojka (2002) už neprebehla v réžii akčného Stephena Norringtona, ale mäsiara Guillerma del Tora (DEVIL). Ten mal nakrútiť aj trojku, ale naskytla sa mu príležitosť nakrútiť milovaného HELLBOYA. Na uvoľnenú stoličku režiséra zasadol David S. Goyer, výborný scenárista nie len predchádzajúcich dielov, ale aj iných skvelých kúskov (DARK CITY napríklad). Producenti to s ním riskli napriek tomu, že sa jednalo len o jeho druhý režijný počin (jeho debutom bola nenápadná dráma ZIG ZAG z roku 2002, kde si vedľajšiu úlohu strihol Wesley Snipes). Ešte pred nakrúcaním sa zbavil príliš depresívneho scenára (ľudstvo malo byť upírmi „pestované“ na krv) a chvastal sa, že trojka bude veľkolepým zavŕšením trilógie. Výsledný produkt však vyvolal na tvárach fanúšikov znechutený výraz. Kritika podľa očakávaní nadšená nebola, čo však vadilo viacej, bol mdlý úspech u publika. Výsledok nie je katastrofa (načo byť prísny, Blade predsa nikdy nebol o umení), ale rozhodne to nie je ani výborný žánrový kúsok.

Okrem réžie, na ktorej je poznať režisérova neskúsenosť, a ďalej priemernej akcie, zarazí hlavne neprepracovaný scenár. Hlavne vzhľadom k tomu, že sa jedná o symbolické zavŕšenie trilógie. Ohromnou slabinou je titulný gauner, Dracula v „hereckom“ podaní Dominica Purcella, tej jeho bielej a „mužne“ rozopnutej košieľke. No proste fuj a hnus, výsmech gaunerom obecne. Zlatý Stephen Dorff z jednotky.

No, štvorky sa už asi nedočkáme. Takisto nie ani ešte do premiéry trojky ostro plánovaného pokračovania, kde by už vystupovali iba Nightalkers. Ale aspoň že sa to neskončilo zle pre tých, ktorí si to nezaslúžili. Jessica Bielová sa pomaly stáva hviezdou číslo jedna (uvidíme, či jej to vydrží rok, alebo až dva), Reynolds sa následne objavil v komerčne úspešnom remakeu hororu THE AMYTIVILLE HORROR a David S. Goyer sa následne podieľal na scenári výborného BATMAN ZAČÍNA Christophera Nolana.

P.S. – Videli ste už psa upíra?

P.S.2 – Do požičovní putuje dvoj disková verzia, pričom si okrem kinoverzie môžete prehrať aj rozšírenú verziu (cca 115 min).

Réžia a scenár: David S. Goyer.
Kamera: Gabriel Beristain.
Hudba: Ramin Djawadi, The RZA.
Strih: Howard E. Smith.
Hrajú: Wesley Snipes, Kris Kristofferson, Jessica Bielová, Parker Poseyová, Dominic Purcell, Ryan Reynolds, James Remar, Natasha Lyonneová, Eric Bogosian.

- Ivan “tron” Kučera -
17.12.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet