ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Rozhovor s Mordechaiom Vanunu

Rozhovor s Mordechaiom Vanunu

Rozhovor s Mordechaiom Vanunu

Mordechai Vanunu, izraelský nukleárny vedec strávil vo väzení v Izraeli 18 rokov, po tom, čo prezradil svetu tajomstvo izraelského nukleárneho programu. Prvý rozhovor je prepis z interview Mordechia Vanunu v televíznom programe Current Issues s Dr. Heshamom Tillawim.


Celý rozhovor si môžete prečítať na Current Issues alebo vypočuť na Easylink Playstream.

Mordechai Vanunu:
“Môžu zbombardovať ktorékoľvek mesto na zemi, nielen tie v Európe ale tiež v Spojených štátoch a touto hrozbou chcú vyslať odkaz každej vláde, že majú schopnosti agresívne ich použiť a vydierať ktorýkoľvek štát, vládu na celom svete. Boli to Spojené štáty a Európa, kto im pomohol k moci a teraz, keď ju Izrael má, vraví: ´Nebudeme poslúchať žiadne rozkazy, ktoré nám dávate. Žiadne medzinárodné právo, žiadne medzinárodné dohody, žiadne rezolúcie OSN.´ A to všetko vďaka atómovým zbraniam, ktoré majú.“

...
Tillawi: Dobre Mordechai. Chcel by som sa Vás spýtať jednu otázku. Čo ste to chceli povedať svetu o izraelskom nukleárnom programe...o tom, že nemôžete ďalej mlčať...Čo to bolo?
 
Vanunu: Nuž, najdôležitejšie je, že to bola presne rovnaká situácie, aká je teraz, konkrétne, že títo ľudia naďalej klamú svetu a tiež svojim vlastným občanom, keď tvrdia, že nemajú atómovú bombu, kým ja som im ju pomáhal vyrobiť. V tom čase v roku 1986 tam bolo viac ako 200 atómových zbraní a začali vyrábať najhroznejšiu zo všetkých – vodíkovú bombu...

Tillawi: Mordechai, na svete je množstvo národov, ktoré majú nukleárne zbrane. Prečo vás tie izraelské tak znepokojujú?

Vanunu: Pretože Izrael ich chce použiť, spôsobiť genocídu a holokaust ostatným občanom. To bola stále tajná izraelská politika. Tým, že ich má chce Izrael používať hrozby, aby sa vyhol mieru s arabským svetom a zaviedol svoju politiku na týchto národoch. Pokiaľ ich má, bude pokračovať vo svojej politike vojny, okupácie a ignorovania palestínskeho utrpenia...

Tillawi: Jeden izraelský profesor pred pár mesiacmi povedal, že „máme nukleárne možnosti zasiahnuť ktorékoľvek väčšie európske mesto.“Je to podľa vás pravda?

Vanunu: Áno, je. Môžu zbombardovať ktorékoľvek mesto na zemi, nielen tie v Európe ale tiež v Spojených štátoch a touto hrozbou chcú vyslať odkaz každej vláde, že majú schopnosti agresívne ich použiť a vydierať ktorýkoľvek štát, vládu na celom svete. Boli to Spojené štáty a Európa, kto im pomohol k moci a teraz, keď ju Izrael má, vraví: ´Nebudeme poslúchať žiadne rozkazy, ktoré nám dávate. Žiadne medzinárodné právo, žiadne medzinárodné dohody, žiadne rezolúcie OSN.´ A to všetko vďaka atómovým zbraniam, ktoré majú.

Tillawi: Prečo chceme, aby Irán otvoril dvere medzinárodným inšpektorom, avšak nikto nežiada Izrael, aby urobil to isté? Prečo je to tak?

Vanunu: Je to veľmi zvláštna situácia, ktorej pomohli a akceptovali západné štáty od roku 1960. Datuje sa späť 40 rokov. Podľa mňa Európa a Amerika boli pod dlhodobou agendou a vydieraním Izraelčanov. V prvom prípade Izraelčania neustále spomínali holokaust a čo sa stalo Židom počas II. sv. vojny, obviňujúc za to západ a ako ospravedlnenie za vlastníctvo jadrových zbraní používali tvrdenie, že je to prevencia, aby sa nič podobné nestalo v budúcnosti.

http://www.davidduke.com/?p=435#more-435
..........................................................................
Ďalší zaujímavý rozhovor s Modrechaiom Vanunu uverejnil voltairenet.org. Z neho vyberáme:

Mordechai Vanunu:
„Vlastníctvo atómovej bomby je to, čo umožnilo Izraelu bez strachu vykonávať politiku apartheidu.“

Silvia Cattori: Nepredstavuje Irán hrozbu tak, ako to tvrdia Spojené štáty a Izrael?

M. Vanunu: Na základe kontroly IAEA Irán nepredstavuje žiadnu hrozbu. Západní vedci vedia veľmi dobre povahu iránskeho nukleárneho programu, na rozdiel od Izraela, ktorý nikdy nedovolil nikomu vstúpiť do svojich nukleárnych zariadení. Aj preto sa Irán rozhodol urobiť krok vpred a povedať svetu: „Nemôžte od nás žiadať viac transparentnosti a zároveň zatvárať oči nad tým, čo sa deje v Izraeli.“ Arabi vedia 40 rokov, že Izrael má atómovú bombu a nikto s tým nič nerobí. Pokiaľ západné krajiny budú ignorovať izraelské nukleárne zbrane, nemajú žiadnu morálnu autoritu povedať o Iráne čokoľvek. Ak svetu skutočne záleží na odzbrojení, musia začať od začiatku, teda Izraela.

S. Cattori : Ktoré štáty spolupracovali s Izraelom?

Vanunu: Izrael pomohol Francúzsku a Veľkej Británii v ich kampani proti Egyptu v roku 1956. Po spolupráci v Sueze začali spolupracovať s izraelským nukleárnym programom ako spôsobom odplatiť podporu Izraela, ktorú im poskytol počas vojny.

S. Cattori : Nepomáhala do roku 1991 Izraelu aj Južná Afrika?

Vanunu: Bolo to presne v Južnej Afrike, na púšti, kde Izrael vykonal svoje prvé nukleárne testy.

S. Cattori: Zdá sa, že v 60-tych rokoch prezident Kenedy požiadal, aby sa vykonali vojenské inšpekcie centra v Dimone, v Izraeli. Vidíte medzi touto požiadavkou a jeho zavraždením nejaké spojenie?

Vanunu: Domnievam sa, že v tom čase boli Spojené štáty proti izraelskému nukleárnemu programu. Kenedy sa pokúsil zastaviť Izrael, bol však zavraždený skôr, ako sa mu to podarilo urobiť. Ja si myslím, že jeho zavraždenie malo čo dočinenia s rozšírením nukleárnych zbraní v Izraeli a iných krajinách. Tí, čo ho zabili, ich chceli naďalej šíriť...
- www.prop.sk -
19.12.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet