ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Horúčava

Horúčava

Horúčava

„Nedovoľ, aby si mal v živote niečo, od čoho nedokážeš za tridsať sekúnd utiecť.“


V Los Angeles je horko. Zasa. Riadi tu gangsterská banda prefíkaného Neila McCauleya (Robert De Niro). Po stopách jeho bandy nekompromisne vyráža rovnako neľútostný policajt, poručík Vincent Hanna (Al Pacino) a jeho tím. Obe skupiny sú si čoraz bližšie. Veru nie, tento fatálny súboj sa neskončí dobre...

Prečo má HEAT takú vynikajúcu povesť? Prečo uchvátila fanúšikov inteligentnej akčnej špičkovej zábavy, aj hľadačov kvalitného herectva a prepracovanej psychológie? Odpoveď je samozrejme jednoduchá. Lebo má absolútne profesionálne odvedené akčné scény, hrajú v nich jedni z najlepších hercov americkej kinematografie... no a tí sa zároveň postarali o to, aby sme sa v neakčných scénach nenudili a bez problémov pochopili, prečo kto robí to, čo robí. Súboj medzi oboma skupinami sa postupne vyhrocuje a už tušíme, že ten, kto prežije, nebude víťazom v pravom zmysle slova, ale len... nuž... tým, čo prežije. Trochu sa bojíme koncu, lebo počas príjemne vysokej minutáže hlavné postavy spoznáme tak kvalitne, že na konci už nie sme schopný používať klasicky hlúpe rozdeľovanie strán na dobrých a zlých.

Na technickej stránke má najväčšiu zásluhu perfekcionista Michael Mann, muž, ktorý nakrútil prvý film s Hannibalom Lecterom (ešte pred Demmeho MLČANÍM JAHNIAT)a ten, ktorý nám ponúkol jedno z najdramatickejších vyvrcholení filmu (a to POSLEDNÉHO MOHYKÁNA s Danielom Day-Lewisom). Mann si na pomoc prizval absolútne špičky v technickom obore. Nie len renomovaného kameramana (Dante Spinotti) a skladateľa (Elliot Goldenthal), ale aj zvukárov a strihačov. Výsledkom je potom scéna, ktorú mnohí diváci zvyknú pasovať za jednu z najlepších akčných scén americkej kinematografie (a to nevydarený prepad banky, resp. nevydarený útek z nej). Šialene dlhá scéna je plná adrenalínu, krvi, rinčania prázdnych projektilov o betón, trieštenia skla.

Mann sa však postaral aj o to, aby akčné scény neboli samoúčelné. Jednak hercami a jednak atmosférou ním milovaného veľkomesta (hlavne nočného) Los Angeles (čo je vidieť aj v jeho nových počinoch – COLATERAL s Cruiseom). Čo sa týka atmosféry, vrcholne atmosférické scény sa odohrávajú práve v noci; či už pohľad z kopca na majestátne rozľahlé veľkomestské nočné osvetlenie, alebo zrejme najslávnejšia a najcitovanejšia scéna filmu. V nej sa úhlavní nepriatelia stretnú v reštaurácii na káve a jasne ale chladnokrvne a s rešpektom si vysvetlia, že ani jeden z nich neprestane robiť to, čo robí, lebo nič iné robiť nechce a zrejme ani nevie. Na malý okamih nastane medzi profesionálnym gangsterom a jeho neústupčivou nemesis tiché spojenie duší. Zároveň je ale z tohto dialógu a z toho, ako sa tvária, keď ho prenášajú, jasné, že sa to neskončí dobre pre žiadneho z nich.

Dve veľké legendy US filmu, Robert DeNiro a Al Pacino, sa prvý krát stretli po desiatkach rokoch filmovej cenenej práce v spoločnom príbehu. Výsledok je obdivuhodný. To, čo tu rozohrávajú, je, napriek tomu, že Pacino nehrá nijako geniálneho policajta a DeNiro nie je žiadny excelentný gauner, veľká hra. Obaja sú to ale skúsení muži. Ale ťažko povedať, kam by sa dostali bez svojho tímu. Zrejme nikam. Ten je ale perfektne obsadený. Zaujme hlavne nespoľahlivý búrlivák Val Kilmer (DOORS) v jednej zo svojich najlepších rolí ako McCauleyho pravá ruka, blonďavý ostrostrelec Chris Shiherlis (túto rolu odmietol Keanu Reeves). V ďalších vedľajších rolách, či už policajného alebo zlodejského komanda, sú prítomné stabilné nenápadné esá kalibru Toma Sizemorea, Dannyho Treja či mlčanlivého Wesa Studiho. Ženy tu veľký priestor nemajú, ale vďaka obsadeniu silnými herečkami (Amy Brennemanová, Diane Venoraová, neposlušná Natalie Portmanová, v konečnom efekte predsa len verná Ashley Juddová). Z bezpečnej diaľky, ale i tak neprehliadnuteľne robustný a ochraniteľský, to všetko sleduje Jon Voight ako tajomný Nate, McCauleyho mentor.

P.S. – Mann, ktorý k filmu aj napísal scenár, sa nechal pôvodne inšpirovať skutočnými udalosťami. Policajt mu rozprával o tom, ako si zašiel na kávu s mužom, ktorého prenasledoval, obidvaja vedeli, čo je ten druhý za vtáka, ale dialóg prebiehal civilizovane.

Réžia a scenár: Michael Mann. Kamera: Dante Spinotti
Hudba: Elliot Goldenthal. Produkcia: Michael Mann, Art Linson
Strih: Don Hoenig
Hrajú: Al Pacino, Robert De Niro, Tom Sizemore, Diane Venoraová, Amy Brennemanová, Tom Noonan, Natalie Portmanová, Kevin Gage, Ted Levine, Hank Azaria, William Fichtner, Ashley Juddová, Val Kilmer, Mykelti Williamson, Wes Studi, Jon Voight, Hazelle Goodmanová, Xander Berkley, Jeremy Piven

Originálny názov: Heat
Český názov: Nelítostný souboj
Krajina výroby: USA
Rok výroby: 1995
Približná stopáž: 165 min.
Žáner: thriller
Hodnotenie: 90%

- Ivan “tron” Kučera -
09.01.2006

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet