Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Boj proti extrémizmu nesmie byť bojom proti slobode a demokracii

Boj proti extrémizmu nesmie byť bojom proti slobode a demokracii

Boj proti extrémizmu nesmie byť bojom proti slobode a demokracii

Greenpeace sa obáva zneužitia \"boja proti extrémizmu\" proti nezávislým občianskym organizáciám a aktívnym jednotlivcom.


Stanovisko organizácie Greenpeace k diskusii o Koncepcii boja proti extrémizmu.

Organizácia Greenpeace nemá žiadne informácie o tom, že by na území Slovenskej republiky boli etablované legálne, či ilegálne pôsobiace bunky v zahraničí známych ekoteroristických a na ochranu životného prostredia orientovaných extrémistických skupín. Toto tvrdenie podporuje aj fakt, že za posledné obdobie na Slovensku nedošlo k akciám, ktoré by vykazovali typické znaky akcií tohto typu extrémistov a nedošlo ani k akciám, ku ktorým by sa takéto skupiny prihlásili.

„Je zaujímavé, že dodnes nikto z kompetentných nepovedal, kto majú byť tí tzv. radikálni ekológovia, či spomínané radikálne ekologické hnutia. Vôbec nie je jasné, aké nebezpečenstvo pre spoločnosť predstavujú, akú trestnú činnosť páchajú a aké materiálne škody v SR spôsobili,“ vyhlásil Juraj Rizman, hovorca Greenpeace v SR.

„Podľa vágnosti definícií a nejasnosti pojmov, s ktorými pracuje Ministerstvo vnútra SR a Policajný zbor SR si dnes pod pojmom radikálny ekológ, prípadne radikálne ekologické hnutia môžeme predstaviť prakticky každého. Každý, kto verejne vyjadrí názor na životné prostredie, môže byť podľa týchto definícií posudzovaný ako nebezpečný extrémista – od občana, ktorý iniciuje petíciu proti výrubu mestskej zelene až po organizáciu, ktorá zorganizuje povolený protest pred ministerstvom. Túto situáciu považujeme za nebezpečnú. Boj proti extrémizmu nesmie byť bojom proti slobode a demokracii, “ konštatoval Juraj Rizman.

Greenpeace sa za extrémistickú organizáciu nepovažuje, nakoľko plne rešpektuje demokratické právne zriadenie, organizuje len nenásilné protestné akcie a aktívne vedie svojich aktivistov a podporovateľov k občianskej angažovanosti, ktoré je považovaná za prínos k demokratizácii spoločnosti.

Organizácia Greenpeace sa obáva možného zneužitia koncepcie a pripravovaného zákona o boji proti extrémizmu, proti občianskym organizáciám a jednotlivcom, ktorí sa neboja slobodne kriticky vyjadriť svoj názor a prezentovať nenásilne na verejnosti svoje postoje. Greenpeace v tejto súvislosti konštatoval, že podľa súčastných definícií MV SR by bolo možné za extrémistov považovať aj ľudí, ako boli M. Gándí, M. L. King alebo katolícky disidenti za komunizmu.

Greenpeace je na území Slovenskej republiky registrovaný ako občianske združenie. Organizácia má 8 profesionálnych zamestnancov. Dobrovoľníckou formou pomáha kampaniam Greenpeace vyše 280 aktivistov a činnosť organizácie v roku 2005 podporovalo finančne 11 611 občanov SR. Organizácia dôsledne dbá na svoju politickú a ekonomickú nezávislosť – neprijíma financie od štátu, politických strán ani firiem. Aj napriek tomu, že to Greenpeace zákon neukladá, organizácia každoročne necháva svoje financovanie preverovať nezávislým auditom.

Greenpeace
- -
16.01.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet