ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Tvrdé nariadenia vo firme Weyco

Tvrdé nariadenia vo firme Weyco

Tvrdé nariadenia vo firme Weyco

Firma Weyco z Michigenu (USA) zamestnáva 190 zamestnancov. Prednedávnom im riaditeľ Hovard Whyers dal podmienku: buď prestanú fajčiť v práci i mimo nej alebo budú musieť odísť. Následne sa začali robiť námatkové kontroly a ak bola u zamestnanca zistená prítomnosť nikotínu, dostal mesačnú výhradu. Po druhej pozitívnej kontrole dostal okamžitú výpoveď. Pre dobrovoľnú výpoveď a pokračovanie vo svojej závislosti sa rozhodli len štyria zamestnanci.


Hovard Whyers argumentuje: „Budú lepšie pracovať, keď sa fajčenia zbavia. Je to lepšie pre ich zdravie, lebo fajčenie by ich postupne zabilo a ohrozujú aj svojich kolegov nefajčiarov. Zdravotné problémy, ktoré si spôsobia platíme my všetci.“ Štatistiky a prieskumy dávajú riaditeľovi za pravdu - americký zdravotný systém stoja fajčiari asi 200 miliárd dolárov ročne.
Firma platí akúkoľvek formu odvykacej kúry - akupunktúra, hypnóza, ... Finančné odmeny dostávajú dokonca aj zamestnanci, ktorí sa rozhodnú chudnúť. Firma platí z tohto dôvodu zamestnancom trénerov. Ale späť k fajčeniu.
Ak pracujete pre Weyco, môžete sa zaradiť do zdravotného programu tejto spoločnosti. Keďže sú do systému zaradení aj manželia a manželky pracovníkov, zákaz fajčenia v práci i súkromí platí i pre nich. Každý pracovník i jeho manžel je vyšetrený pred tým ako sa zapojí do zdravotného programu. Ak vyšetrenie zistí, že ide o fajčiara, platí každý mesiac pokutu 80 dolárov. Po nastúpení na odvykaciu kúru je človek oslobodený od pokuty, ale ak liečbu preruší, znova sa vráti k povinnosti platiť.
Ľudia čo pracovali vo firme dostali dopredu vedieť, čo sa chystá, aby sa mohli rozhodnúť, či odídu alebo budú naďalej pracovať pre firmu Weyco ako nefajčiari. Tí, ktorí prišli pracovať po tomto nariadení vedia do čoho idú. Na záver ešte slová riaditeľa Whyersa: „Robíme to pre zdravie našich zamestnancov, ich manželov a rodín.“

Zdroj: relácia Štúdio svet - reportáž Oľgy Bakovej
- Rádio Slovensko - Slovenský rozhlas 1 -
23.01.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet