ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Po Henkli odíde aj Kematen?

Po Henkli odíde aj Kematen?

Po Henkli odíde aj Kematen?

Veľa ľudí z nášho kraja si isto pamätá na novomestský podnik Palma. Po revolúcii sa začalo s rozpredajom majetku štátu a tak sa časť tohto závodu na výrobu chémie do domácností dostala do rúk spoločnosti Henkel. Táto spoločnosť z Nového Mesta n./Váhom odišla a náhradou mala byť spoločnosť Kematen. Fakty sú také, že závod stagnuje a prepúšťa. To čo sa povráva na túto tému som zhrnul v nasledujúcich riadkoch.


Henkel – Nové Mesto nad Váhom dostal od štátu daňové úľavy na „niekoľko“ rokov, s tým, že zachová výrobu v Novom Meste. Nakoľko? Ak dobre rátam 15 rokov, keďže sa po tomto čase nechala firma porúčať a odišla za inými úľavami.

Už v roku 2004 sa dalo spozorovať, že z budovy demontovali časť, ktorá bola nevyhnutnou zložkou výrobného procesu. Po meste sa hovorilo, ešte pred touto demontážou, že sa vo fabrike viacej balil dovážaný tovar ako vyrábalo.

Začiatkom minulého roka Henkel odišiel - vraj na Ukrajinu či do Ruska, neviem, ale odišiel. Z ulice sa to dalo badať tým, že zmizli svetelné reklamy a nad vrátnicou „ne“zažiaril nápis Kematen a.s., ktorý dával tušiť, že sa niečo deje.

Dialo sa a aj sa deje!

Nová spoločnosť vraj prisľúbila, že začne vyrábať kozmetiku, vystavá novú halu, zvýši zamestnanosť a kedže ide o chemickú výrobu v centre mesta, bombónikom mala byť rekonštrukcia Malinovského ulice. Tá mala byť husto vysadená stromoradím, ktoré by tvorilo prírodnú bariéru oddeľujúcu závod od rezidenčnej časti mesta.
K 1. februáru 2006 dostalo zo závodu výpoveď cca 16 ľudí (pol na pol robotníci s administratívou). A vraj sa chystá ďaľšie prepustenie rovnakého počtu ľudí. Z pár stoviek zamestnancov na začiatku zostane úbohých 30.

Zaujímalo by ma, čo chystajú a čo je s tými plánmi. Myslel som si, že mesto o tom bude vedieť. A dozvedel som sa, že mesto vie menej než ja; ani o prepúšťaní nepočuli (a to sa dialo skoro každý rok). Vraj dohody s Kematenom boli len ústneho charakteru!!!(tu už nikto nič negarantuje?šak prečo aj, bez zmluvy?)

Sám som zvedavý, ako sa mesto zachová ohľadom Kematenu a ako bude reagovať. ...reagovať? Veď prečo, jedinečná príležitosť zbavenia sa veľkého závodu v centre mesta. Možno sa dočkáme konca nudy v Novom Meste a na tomto kúsku zeme vyrastie dáka obchodná škatuľa.

S toho všetkého čo je po meste počuť mi táto varianta nevadí, skôr ma zaskočilo, ako sú naši radní informovaní o skutočnej situácii ľudí, ktorí pracujú v závodoch na území mesta. To čo sa povráva o Emersone, Sky Medii, Zelenej Vode atď., je tiež minimálne zaujímavé.

Redakcia: Privítame Vaše ohlasy, informácie aj samotné články zo všetkých oblastí života Novomestského regiónu. Pridajte sa k nám a prispejte k obnove informovanosti občanov. Náš kontakt redakcia@pramen.info

- Karolko -
02.02.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet