Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2003 > > Poslanci pohrdli občanmi

Poslanci pohrdli občanmi

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM - Keď si niektorí poslanci spravia zo zasadania mestského zastupiteľstva súkromný podnik, prípadne ak sa ponáhľajú na spoločnú slávnostnú večeru, občan nemá šancu. A ak je navyše neprezieravo iniciatívny a prihlási sa naivne o slovo, aby navrhol riešenie, utrpí fiasko. Poslanci rozhodnú – slovo neudeliť! Pre istotu hneď dvakrát. Toto sa udialo na poslednom rokovaní MsZ v Novom Meste nad Váhom 16.decembra 2003.


RNDr. Daniel Darida je človek, ktorý sa týchto zasadaní pravidelne zúčastňuje. Ako aktivista občianskeho združenia Brečtan je poslancom dostatočne známy svojimi kvalifikovanými pripomienkami, ktorými ich už viackrát uviedol do pomykova. Je jediným občanom, ktorému neudelilo slovo aj zastupiteľstvo v minulom volebnom období. „Zdravé jadro“ týchto poslancov tvorí i to súčasné.

Hovorí Daniel Darida: „Veľmi ma prekvapilo, že mi slovo na zastupiteľstve udelené nebolo, najmä po tom, ako som v januári niekoľko hodín čakal na prijatie keď zasadala mestská rada, kde som sa potom snažil s jej členmi diskutovať práve na tému udeľovania slova občanom. Všetci členovia rady ma vtedy ubezpečovali, že taká vec, aby občan nedostal slovo sa nemôže stať.“ A vidíte, v skutočnosti sa stal pravý opak.

Napriek neudeleniu slova ste vstali a začali rozprávať.

„Prekvapilo ma to až tak, že som sa po hlasovaní automaticky postavil a začal hovoriť, až kým ma nezastavili.“

Škrie vás, že ste nemohli vystúpiť?

„Mrzí ma, že som nemohol ponúknuť pomoc zastupiteľstvu mesta a mestu vo veci využitia Eurofondov, kde máme ako organizácia isté skúsenosti a kde Nové Mesto nad Váhom obrovsky zaostáva, napríklad aj oproti mnohým okolitým obciam – veď dodnes mesto nevyužilo ani trochu príležitosť získať peniaze na projekty, čím by pomohlo aj svojmu rozpočtu."

Napriek opakovanému hlasovaniu na podnet poslanca Bielika za udelenie slova vám nebolo umožnené vystúpiť ani po druhýkrát. Všimli ste si tých „zarytých odporcov proti“?

"Myslím že hej, i keď mesto nemá hlasovacie zariadenie. Mnohí z poslancov HZDS jasne dali a dávajú najavo, čo si myslia o občanoch, a že ich názor je pre nich nezaujímavý. Je mi to ľúto."

(Pozn. aut: Väčšina týchto poslancov už dlhodobo blokuje návrh zakúpenia hlasovacieho zariadenia.)

Prečo ste sa rozhodli celú vec medializovať?

"Lebo dúfam, že do budúcnosti bude tento prípad varovaním pre všetkých, ktorí dávajú svoje hlasy vo voľbách tým, ktorí sa o ich názory vlastne nezaujímajú. Dúfam, že konečne si ľudia uvedomia, že poslanci MsZ ich len zastupujú, a svojim spôsobom im slúžia, že jediní, ktorí majú právo rozhodovať, sú práve oni, občania. A verím, že sa zmení postoj mnohých poslancov (a nielen MsZ), ktorí si o sebe myslia, že sú niečo viac."

P.S. S rovnakou ľahkosťou potom stihli "odignorovať“ poslanci ďalšieho občana, ktorého pripomienky mali k dispozícií naviac v písomnej forme pred sebou počas celého rokovania MsZ. Až na podnet primátora mesta poslanci zázračne v okamihu zmenili názor a slovo mu v druhom hlasovaní udelili.

Namiesto záveru. Po dobre vykonanej celoročnej práci sa poslanci vybrali na spoločnú slávnostnú večeru.

MsZ tvorí 25 poslancov: 14 koalícia HZDS- SMER, 9 koalícia KDH- DS- SDKÚ- ANO, 1 SDĽ, 1 nezávislý

- Ľubomír Pagáč -
20.12.2003

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet