ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2002 > > Slovanská oslava

Slovanská oslava

Slovanská oslava

V septembri sa v našom meste uskutočnili Žiarové slávnosti. Ako oslavu babieho leta, splnu mesiaca a jesennej rovnodennosti ich zorganizovalo občianske združenie Genius loci. Nadviazalo tak na skoro zabudnutú tradíciu slovanských osláv jedinečných udalostí v roku (slnovraty, rovnodennosti, splny Mesiaca, zatmenia, prelety komét a pod.).


Prvý deň Žiarových slávností sa uskutočnil 7. 9. 2002 v amfiteátri v Hurbanových sadoch od 13:00 do 21:30. Hudobnú produkciu zabezpečovalo niekoľko DJ-ov. Na pódiu amfiteátra boli naaranžované steblá paliny pravej (nápadne sa podobá na samčie rastliny konopy) a ľanové vrece, ktoré pripomínali, že pre žiar (staroslovanský názov pre september) bolo charakteristické trenie ľanu a konopy.

Spočiatku park zíval prázdnotou, no postupne hudba prilákala viac a viac prevažne mladých ľudí. Po váhavom začiatku sa oslava babieho leta slobodne rozbehla. Krásnu atmosféru umocňovalo slnečné počasie. Okrem hudby z pódia sa rozozvučali aj bongá a ďalšie hudobné nástroje. Kde-tu bolo možné zahliadnuť žonglujúcich s paličkami, či bambulkami. Za svetla nebolo veľa tancujúcich odvážlivcov, no pod rúškom šera sa väčšina ľudí osmelila a park sa roztancoval.

Pokračovanie Žiarových slávností sa uskutočnilo 14. 9. 2002 v areáli rekreačného strediska Zelená voda. Hudobná produkcia bola podobná ako v Hurbanových sadoch. Kvôli nepriazni počasia a nevýhodnej polohe (málokomu sa chcelo v nečakanom chlade šliapať peši za mesto) sa tu zúčastnilo len do 100 ľudí. Akcia trvala od 14:00 do 01:00.

Počas dňa, keď svietilo slnko bolo celkom fajn. V tieni sa však bez pohybu nedalo kvôli nízkej teplote vydržať. Výhodou tohto počasia bolo iba to, že ak sa chceli ľudia zahriať, museli tancovať.

Záver Žiarových slávností sa uskutočnil 21. 9. 2002 na Kamennej na čistinke v lese. Oslávili sme tu spln mesiaca pri ohni, na ktorom sme varili čaj. Zvukovú kulisu tvorili bongá, drumble, píšťala a "didžeridú (je to aborigénsky hudobný nástroj, dlhá austrálska drevená píšťala, čiastočne podobná našej fujare). Podľa vyjadrenia zúčastnených (tentoraz bolo nás 11 J) to bol najkrajší deň Žiarových slávností.

- Lukáš Jurík - Genius loci -
20.09.2002

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet