ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Buď kapitalizmus alebo obývateľná planéta - nemôžete mať oboje

Buď kapitalizmus alebo obývateľná planéta - nemôžete mať oboje

Buď kapitalizmus alebo obývateľná planéta - nemôžete mať oboje

Kapitalizmus je neudržateľný už svojou povahou. Ten musí mať stále sa rozrastajúce trhy, čoraz väčšiu spotrebu a väčšiu produkciu na planéte, ktorá má veľmi obmedzené možnosti.


Na zmenu podnebia nemožno reagovať nijako inak, len veľkou sociálnou zmenou. Snažiť sa popierať zmenu podnebia a uvaliť kvóty na spotrebu ropy, to nijako nepostačí. Môžeme sa snažiť veci fušersky látať, ale za súčasného ekonomického systému vôbec nemôžeme udržiavať pozemský život. Kapitalizmus je neudržateľný už svojou povahou. Ten musí mať stále sa rozrastajúce trhy, čoraz väčšiu spotrebu a väčšiu produkciu na planéte, ktorá má veľmi obmedzené možnosti. A predsa práve tento ideologický model je stále ešte organizujúcim princípom v našom živote a kým to bude takto, ten bude stále (tou svojou neviditeľnou rukou) podkopávať každú jednu iniciatívu za záchranu prostredia, aká sa len vynorí.
...S riešeniami musia prísť samotní ľudia. Ale akonáhle sa to stanoví, miestne autonómne skupiny musí technológiami podporovať štát a komunita. V opačnom prípade by to bolo príliš nákladné zaobstarať si, napríklad, slnečné panely na svoju strechu, nieto ešte vybudovať si spoločne miestnu elektrickú sieť (vrátane výroby elektriny). I keď sa to zdá byť utopické, toto tu už bolo: v 20-tych rokoch londýnske predmestia Wandsworth a Battersea mali svoju vlastnú elektrickú sieť a samé si vyrábali prúd pre svojich obyvateľov.
Ale kým existujú elektrické korporácie, tie sa budú na život a na smrť biť o každú štvrť a zabraňovať, aby sa žiadna nemohla odtrhnúť z celoštátnej siete. A ani banky a CBI nebudú len neutrálne stáť bokom, šťastne sa prizerajúc, ako sa účastnícka demokracia snaží zredukovať znečistenie alebo obchodná únia štrajkovať za dodržiavanie limitov znečistenia.
...Aby sa nám podarilo dosiahnuť výsledky, musíme začať hovoriť o chaose v
dôsledku zmeny podnebia v zmysle toho, čo je potrebné urobiť, aby sme prežili ako druh a nielen diskutovať, ako teraz, o tom, čo ľudí v budúcnosti čaká. ...
_____________________________________________
Robert Newman, Guardian
http://www.guardian.co.uk/climatechange/story/0,,1700301,00.html

- Zdroj: www.prop.sk -
18.02.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet