ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Liečivá sila Borovice

Liečivá sila Borovice

Liečivá sila Borovice

Nastáva čas klíčenia borovíc a to je tá najvhodnejšia doba na zber výhonkov z tohoto liečivého stromu.


Vyžažky z borovicových výhonkov uľahčujú odkašliavanie a zmäkčujúco pôsobia na sliznicu. Antisepticky účinkujú pri akútnej a chronickej bronchitíde, angíne, tuberkulóze, zápaloch horných dýchacích ciest a sú vhodné aj na inhaláciu a výtery. Pri zápale priedušiek (bronchitíde) sa borovicové výhonky podávajú vo forme cukrového alebo medového sirupu, ktorý sa pripraví z odvaru.

V ľudovom liečiteľstve sa borovicové púčiky odporúčajú aj na liečenie vodnatieľky, skorbutu a astmy. Pri reumatizme, dne a pľúcnych ochoreniach sa odporúča tinktúra a kúpele z mladých výhonkov alebo aj z ihličia. Živicu vytekajúcu z kmeňa a konárov možno použiť ako náplasť. Po rozohriatí sa v tenkej vrstve nanesie na kus plátna, ktoré sa prikladá na omrznuté miesta, na svaly alebo kĺby zasiahnuté reumatizmom a odporúča sa aj pri neuralgických bolestiach.
V homeopatii sa výťažky z borovice využívajú pri duševnej disharmónii.

úprava: Jarné výhonky, ktoré sa zberajú pri slnečnom počasí, keď sú konce konárikov pokryté striebristými obalmi, možno sušiť umelo, ale rýchlo pri teplote 35 stupňov Celzia a uskladniť v dokonale uzavretých nádobách. Okrem nich sa použiva aj čerstvé ihličie, borovicový balzam a silica z borovicového ihličia a konárikov.
- redakcia -
05.04.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet