ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Likvidácia mestskej zelene graduje

Likvidácia mestskej zelene graduje

Likvidácia mestskej zelene graduje

Minulý týždeň som robil inventúru dát - nudné ukladanie súborov, ktoré sa používajú; budú používať; nebudú používať (húráá!! => DELETE); možno sa budú hodiť, občas sú potrebné; ... A tu zrazu na jednom RW zbadám fotky, na ktoré som už \"zabudol\":


V marci 2003 ma tak udivilo „ošetrenie“ drevín hlavovaním, že som si to musel odfotiť. Stromy nemali ostrihané či orezané konáre (ako sa to robí napr. na námestí v Trenčíne). Boli opílené hlboko do svojho živého kmeňového dreva. Niektoré mali až niekoľkonásobne väčšie rany, než keby ich spílili dole pri zemi. Takže dodatočne si pozrite galériu 2003 pod týmto článkom.
Nevôľa proti takémuto devastovanou sa zdvihla až o rok neskôr. Na jar 2004 sa TSM správali ako drevársky podnik. Pod mnohými stromami a krami sme nachádzali kopy konárov, ktoré dovtedy tvorili významnú časť ich koruny. Niektorí pobúrení občania volali na mesto a vyjadrovali nespokojnosť. Aj ja ako člen komisie ochrany životného prostredia som na schôdzi predniesol svoje pobúrenie. Bolo to viac-menej zahrané do „autu“. Trochu ma ukľudnilo, že mi vedúci oddelenia výsadby ... mestskej zelene (nie je to presný názov) sľúbil, že na budúci rok už nebudú takí radikálni. Napr. brezy na zelenom ostrovčeku medzi základnou školou a škôlkou (Hájovky) už nemali orezávať.
No prišila jar 2005 a aj tieto krásne stromy boli zospodu oholené na spôsob „prvého mája“ (holý kmeň a na ňom zvyšok koruny). Tento rok už nebudem popisovať, lebo ho máte v článku Klčovanie 2005.
Na záver len dodám: Keď TSM nevedeli v roku 2004 čo s takým množstvom drevnej hmoty, mesto kúpilo zariadenie na drvenie konárov. Ak dokúpime pílu tak by sa dali speňažiť aj storočné stromy napr. s mestských parkov. Veď peniaze sú tou najvyššou hodnotou a nie nejaké stromy. Napíšte, čo si o tom myslíte Vy – podpísané články Prameň uverejňuje bez cenzúry.

- Tomáš Šarman - poslanec Mestského zastupiteľstva NMnV -
26.04.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet