Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > KoN Open Air predstavuje CHVM

KoN Open Air predstavuje CHVM

KoN Open Air predstavuje  CHVM

Písal sa rok 1980. Vonku zúril socializmus a v pivnici vznikla kapela...


Pár nadšencov z vtedajšieho Gymnázia J. A. Gagarina v Trenčíne sa schádzalo každú stredu po štvrtej vyučovacej hodine. Prvá zostava tejto kapelky, ktorej sme dali názov THE WE, bola nasledovná:
Julo Berith - gitara, spev, mal absolvovanú hudobnú školu - nástroj gitara
Paľo Grman - klávesy, hudobná škola na klavír
Rasťo Dobranský - basgitara, absolvoval klarinet
Ľuboš Dzúrik - bicie
Miro Puna - spev, generátor
Robo Kútny - spev anglický
(Pozn. I. Masarika: Tie nástroje u Ľuboša a Rasťa nie sú preklep!)
Z tohoto obdobia sa zachovali dosť ťažko definovateľné nahrávky, všetky skúšky sme nahrávali. Najznámejšia vec bola "Kravský pôrod".

Cca po pol roku, keď sme ako-tak zvládli svoje nástroje, sa zostava mierne pomenila a v r. 1981 sme mali prvý koncert pod názvom YELLOW DODO AND Co., neskôr WECO v zostave:
Julo Berith - gitara, spev
Paľo Grman - klávesy, spev
Ľuboš Dzúrik - basgitara
Rasťo Dobranský - bicie
Miro Puna - spev
Peťo Havier - trúba
Tento koncert nedopadol pre nás dobre: na jednej strane to bol síce veľký ohlas zo strany publika, ale na strane druhej nám politický pracovník, súdruh Stano Malinovský, vypol elektrický prúd a obvinil nás z propagácie fašizmu, nakoľko sme boli oblečení v čiernych oblekoch, úzkych kravatách, bielych ponožkách a tmavých okuliaroch. Presne tak ako o 5 rokov neskôr vystúpili BEZ LADU A SKLADU. Po týchto problémoch sa kapela nútene odmlčala.

Zmenu priniesol odchod na vysoké školy do Bratislavy. Kapela sa formovala, vyhraňovala si hudobný štýl a začiatkom roku 1983 vystúpila pod názvom Chór vážskych muzikantov v zostave:
Julo Berith - Jébé - gitara, spev
Ľuboš Dzúrik - Krtsch - basgitara, spev
Ivan Drgoň - Hlava - klávesy, spev
Rasťo Dobranský - R. A. Stick - bicie
Roman Olžbut - Oblak - gitara, spev
Miro Puna - Pé - spev
Tie prezývky - krycie mená sme uvádzali na nahrávané kazety, nakoľko v tejto dobe nebolo moc vhodné uvádzať svoje pravé meno. Veľmi často nám chodili na koncerty páni v oblekoch a s kufríkmi, na ktorých bolo jednoznačne vidieť, že sú z ŠTB. Obdobie 1983 - 1985 bolo pre kapelu to najproduktívnejšie. Hrávali sme na Večeroch JAZZOVEJ SEKCIE, spolu s M. CHADIMOM... Kapela hrávala na koncertoch cca 25 skladieb. Koncerty trvali 2 - 3 hodiny, na koncertoch nechýbalo ani hovorené slovo, alpský rizling (čučo, červené víno, alpa, citrodeko a cukor - to všetko sa zmiešalo v 10 litrovom hrnci a vypilo sa to spolu s publikom) a ani rožky s horčicou. Tieto najkrajšie chvíle sme prežili vo vysokoškolskom klube PRIMAF.

Nedá mi nespomenúť ešte historku, ako sa Ivan Drgoň, študent SVŠT v Košiciach, dostal do Bratislavy. Prestup z Košíc do Bratislavy bol možný len vtedy, ak si Ivan spraví všetky skúšky v riadnom termíne, čo sa mu však nepodarilo nikdy. Ostávala šanca prerušiť štúdium zo zdravotných dôvodov. Ivan vymyslel, že mu chlapci na internáte zlomia ruku úderom hokejky. Pred samotným aktom Ivan vypil pol litra rumu a išlo sa na vec: hlavu si dal pod vankúš a chlapci mu udreli s celou silou hokejkou po predlaktí. Prvá rana a ... nič. Ruka opuchla, ale držala. Ivan sa postavil k veci hrdinsky: vypil ešte pol litra a požiadal o opakovanie akcie. Druhý pokus bol úspešný, Ivan prerušil zo zdravotných dôvodov štúdium v Košiciach, nakoľko mal zlomenú pravú ruku a potom prestúpil do Bratislavy. Keďže sme o niekoľko dní mali koncert, dali sme mu túto sadru dole, aby mohol hrať.

Česká scéna na nás hlboko vplývala až natoľko, že sme v r. 1985 do kapely pustili ďalšie nástroje: na sax začal hrávať Oblak. Neskôr pribudli do kapely:
Marián Kulich - MARAN - klarinet, husle
Roman Dzúrik - ZÚRIVEC - sax, husle
Dano Pašteka - NATANIER - sax, píla
Janko Julény - YONATHAN - pozaun
V tejto dobe vznikali undergroundové skladby: Underground, TBC, Zamilovala sa... Koncertovanie na vysokej škole sme zavŕšili v marci 1986 s kapelkami BEZ LADU A SKLADU a E Brno. (Pozn.: bol to prvý veľký koncert BLAS, po ktorom odštartovali na ROCKFEST do Prahy a začali svoju závratnú kariéru, sprostredkovala to Lenka Zogatová, vtedy manažérka skupiny E). Roky 1982 - 1986 patria medzi najproduktívnejšie obdobie kapely, kedy vzniklo cca 60 skladieb, z ktorých kapela žije dodnes.

Nastalo obdobie základnej vojenskej služby, cez ktoré sme zložili a nahrali albumy Antimydlová opera a AIDS na chate na Fukavici v Trenčianskych Tepliciach (odtiaľ Fukkavica Records). Po ZVS sme začali znovu ožívať. V roku 1988 sme dostali pozvanie na ROCKLET, v OPUSe sme točili Mušiu politiku - premenovali nám ju na Mušiu ekonomiku. V tomto období sme objavili Petra Kohouta (neskôr BEZ LADU A SKLADU, NEUROPA, NO MORE HEROES, CAPTAIN SLICE, PARA) - hráča na klarinet a sax, ako aj Ivana Masarika - spev, husle, klávesy. Na scénu späť nám pomohli BEZ LADU A SKLADU, ktorí ako satisfakciu párkrát pozvali hrať ako predkapelu tentoraz nás. V neposlednom rade musím spomenúť ešte flautistky Lenku Šiplákovú a Gabiku Paľovú ako aj Petra Kohouta staršieho (trombón), ktorí sa s nami zúčastnili aj na natáčaní videoklipu skladby Chameleón pre Triangel v STV. Túto skladbu sme však v TV nikdy nevideli, keďže pri jej premiére prerušili vysielanie kvôli priamemu prenosu z novembrových udalostí v r. 1989. Ešte v apríli 1989 sme dostali pozvánku na ROCKFEST PRAHA, kde sme spolu s VIDIEKOM, BLAS, ZÓNOU A, Dežom Ursínym a Mariánom Vargom zastupovali slovenskú scénu, ktorú dramaturgicky zostavoval Laco Snopko. V r. 1989 prišiel do kapely ešte Peter Sedlák - violončelo.

Po prevrate v roku 1989 sme začali koketovať s myšlienkou nahrať svoju LP platňu a vydať ju na Západe, čo sa nám však akosi nepodarilo. Jediná stopa po nás ostala v Nórsku, kde nás zaradili do kompilácie PIIV 7, ktorá mapovala alternatívnu OST - scénu. Táto kompilácia vyšla na kazetách. V rokoch 1992 - 1995 sme sa koncertne odmlčali, v tomto období sme sa venovali podnikateľským aktivitám, príležitostne sme hrávali v garáži a sem-tam sa snažili robiť aj nové veci. Post gitaristu načas obsadil Jano Korienek a miesto speváka Mário Michna.

Koncom roku 1995 sme znovu oprášili skoro pôvodnú zostavu, oprášili sme aj nejaké staré skladby, dali sme im nové aranžmány a začali sme znovu hrať koncerty. Veľmi nás potešil hlavne koncert s PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE, ktorí boli kedysi náš veľký vzor. Založili sme si vlastnú spoločnosť FUKKAVICA RECORDS, ktorá chŕlila v svojich začiatkoch celú trenčiansku alternatívnu scénu, neskôr sa obmedzila iba na dokumentovanie tvorby našej kapely - CHVM. V roku 1998 sme začali pripravovať CD PANIKA a Branuško Jobus ho krstil sekerou na akcii 20 rokov CHVM. Túto akciu chápem ako prelomovú, veď na nej vystúpili také legendy ako A.B. NORMAL, AJHĽA, D.K.P., HOME MADE, ŠMOX, BEZ LADU A SKLADU, TRITOL (z ktorého sa vykľuli ďalšie dve nové kapelky CAPTAIN SLICE a POCTA IVANOVI), KARPATSKÉ CHRBÁTY, NO MORE HEROES, VÄZENSKÉ GULE. Potešiteľné je však hlavne to, že pre väčšinu týchto kapiel to bol impulz, aby po niekoľkoročnej prestávke dokázali pomaly už takmer nemožné - začať znovu hrať!

Na prelome tisícročí sme istý čas boli kapela "na vešiaku", len si ju zvesil a ona hrala...! V roku 2005 však vydávame nové CD PLESNIVÍ STARCI, kapela silne ožíva a koncertuje. Absolvovali sme 6x festival POHODA a 3x festival HODOKVAS. Posledné CD sme nahrali v zostave:
Ľuboš Dzúrik - basgitara, spev
Rasťo Dobranský - bicie
Miro Puna - spev
Ivan Masarik - klávesy, husle, spev,
autor týchto stránok a skoro všetkých obalov CD
Peter Kohout - saxofóny
Peter Sedlák - violončelo
Martin Skovajsa - gitara
Juraj Šinka - gitara
Milan Štefánik - spevy a zbory

Spriatelená skupina, respektíve slepé črevo, pridružená výroba atď. skupiny CHVM je NO MORE HEROES. Z názvu vyplýva, že ide o revival STRANGLERS. Hrá v zostave:
Ivan Drgoň - klávesy, spev - HLAVA tohto projektu
Milan Štefánik - spev
Ľuboš Dzúrik - basgitara, spev
Rasťo Dobranský - bicie
Martin Skovajsa - gitara
Peter Kohout - saxofón

Na záver veľa trpezlivosti pri počúvaní tvorby CHVM Vám želá a palce drží Ľuboš.
- Ľuboš Dzúrik -
30.04.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet