ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Liek Inkov robí zázraky

Liek Inkov robí zázraky

Mnohé známe farmaceutické firmy zháňajú po celom svete nové zdroje prírodných liečiv skúmaním liečivých bylín tzv. primitívnych národov. Ako sa však ukázalo, dávne poznanie Indiánov pramenilo z hlbších zdrojov, ako si dnes vieme predstaviť. Svedčia o tom mnohé šokujúce objavy, ktoré z času na čas zdvíhajú hladinu záujmu nášho sveta, ktorý voláme civilizovaným.


V Sao Paule v Brazílii ochorelo jedno malé dievčatko na rakovinu. Lekári považovali jej stav za beznádejný. Stará mať dievčatka sa však nevzdala a išla sa poradiť k indiánskemu šamanovi. Ten jej dal akýsi liek v prášku a odporučil jej, aby z neho pripravovala dieťaťu odvar.
Rodičia dievčatka brali spočiatku odporúčanie šamana na ľahkú váhu. Ale keď sa o pár dní malej snívalo so starým Indiánom, ktorý jej sľúbil, že keď bude piť odporúčaný liek, vyzdravie, rodičia sa poddali. Stav dievčatka sa začal bleskovo zlepšovať. O mesiac vyzdravelo a lekári pri kontrolnom vyšetrení nenašli žiadnu stopu choroby.
Liekom, ktorý pomohol, bolo pau ďarco. Pochádza z vnútornej strany kôry stromu z rodiny Bignoniaceae druh Tecoma, trieda Cospicua) a objavuje sa aj pod názvom lapacho, morado či ipé roxo. Indiáni kmeňa Kallauaja ho volajú taheebo.
Znie to dosť fantasticky, ale je faktom, že táto udalosť zo 60. rokov podnietila intenzívny výskum liečivých vlastností andského stromu v Južnej Amerike, Európe, Japonsku a USA. Žiadne vedecké stredisko však zatiaľ jednoznačne nepotvrdilo liečivý účinok zazračnej kôry. Isté je iba to, že ako absolútne netoxickú substanciu ho možno podávať s každým liekom deťomi dospelým. Nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky.
Hoci pau ďarco zrejme nie je ideálnym liekom proti každej chorobe a nerieši každý zdravotný problém, je veľmi účinné pri väčšine druhov rakoviny, cukrovke a iných chorobách, pričom má minimálne, alebo žiadne vedľajšie účinky. Antropológ John Heinerman, ktorý sa zaoberá dlhovekosťou človeka, v časopise The Herb Report, vychádzajúcom v USA, napísal: „Ako vedec známy svojimi prácami o liečivých rastlinách odporúčam pau ďarco ako prospešný podporný program medicínskej liečby v rôznych prípadoch rakoviny a podobných ochoreniach.“ K výskumu pau ďarco podnietilo tohto lekára rôzne správy o jeho skutočne zázračných liečivých vlastnostiach.
Podľa Johna Heinemana, ktorý ako jeden z prvých urobil podpornú analýzu lieku, pau ďarco obsahuje stopové prvky bróm, stroncium, jód, bárium (predpokladá sa, že pôsobia na ľudské bunky lúčmi alfa), isté množstvo xylidínu a lapachonu (lapacholu), ktorý pôsobí ako silné antibiotikum a klinicky ho skúmajú v mnohých krajinách.
V Brazílii sa používa pau ďarco vo forme čaju, odvaru, masti pri rakovine jazyka, hrdla, prostaty, čriev, pľúc, mozgu, pečene, štítnej žľazy, kože, leukémii a Hodgkinovej chorobe. Istý druh pau ďarco používali v Indii ako špeciálny liek na syfilis a maláriu.
Vyzerá to príliš pekne na to, aby to bola pravda! – povzdychne si nejeden čitateľ. Heinermanov názor však zdieľa aj profesor Carlos Hugo Burgstaller v knehe o liečivej flóre Paraguajaq a Argentíny.
Dvaja súčasní lekári, Dr. Theodoro Meyer zo Štátnej univerzity v Tucumane a internista Dr. Prats Ruíz z Cocepciónu, liečia extraktom z kôry pau ďarco leukémiu. Ruíz má na svojom konte niekoľko úspešných vyliečení tažkých prípadov tejto choroby. Okram iných zachránil život aj päťročnej Maríi Adéle Verovej, ktorá bola hospitalizovaná v nemocnici v Concepcióne. Lekári sa vzdali nádeje na jej vyliečenie: erytrocytov mala 3 milióny, leukocytov 149 tisíc. Keď zúvalí rodičia počuli o Ruízových experimentoch, rozhodli sa previetť dcérku na jeho malú kliniku. Malá María Adéla tam brala elixíry a odvary z pau ďarco. Už po šiestich dňoch sa cítila lepšie. K zlepšeniu došlo bleskove. Z kliniky ju poslali domov ako zdravú.
Pau ďarco použili na liečenie rakoviny aj v nemocnici v Santa André. Známy riodejaneirsky týždenník O´Cruizeiro publikoval výpovede lekárov o tejto liečbe. Profesor Valter Accosrs tvrdil: „Z mojich prvých experimentov s pau ďarco som sa dozvedel, že liek odstaňuje bolesť vyvolanú touto strašnou chorobou a zvyšuje počet červených krviniek. Náš údiv rástol. Táto kôra lieči aj vredy, cukrovku a reumatizmus. Najväčší dojem na nás urobil čas potrebný na vyliečenie – necelý mesiac!“ Dr. Octaviano Gaiarsa, klinický lekár: „Osobne potnám prípady vyliečenia anémie potvrdené počtom červených krviniek, ako aj vredov rôzneho druhu za 15 dní, v každom prípade nie dlhšie ako za miesiac. Existuje aj prípad veľmi pokročilej leukémie (24 tisíc leukocytov) na milimeter kubický krvy. Po mesiaci terapie sa počet bielych krviniek znížil na 20 tisíc, čo sa považuje za normálny stav.“
Denník La Razon v roku 1967 publikoval opis liečby argentínskeho lekára Dr. Meyera: „Po vyliečení leukémie u trojročného chlapca extraktmi z pau ďarco Dr. Meyer bezplatne rozposlal vyše 300 lekárom v Buenos Aires, Entre Rois a v ďalších mestách isté množstvo lieku. Potom zbieral názory svojich kolegov. Ukázalo sa, že prostiedok veľmi rýchlo lieči anémiu, astmu, zápal pľúc, veľa druhov rakoviny, zápal hrubého čreva, močového mechúra, cukrovku, ekzémy, bolesti rôzneho druhu, vonkajšie rany, krvácanie, leukémiu, paralýzu viečok, svrab, syfilis, vredy žalúdka a čriev.

Ako vidieť, dávna ľudová medicína juhoamerických Indiánov si zasluhuje starostlivé preskúmanie, je možné, že skrýva prostriedky, ktoré by umožnili ľudstvu zvládnuť nevyliečiteľné choroby, trápiace čoraz viac ľudí.

- Článok bol publikovaný Back to Nature, Inc.; 3101 Milwaukee, Chicago, IL 60618, USA -
30.03.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet