ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > KoN Open Air predstavuje Smola a Hrušky

KoN Open Air predstavuje Smola a Hrušky

KoN Open Air predstavuje Smola a Hrušky

Skupina Smola a Hrušky vznikla v roku 1996 a pochádza zo Spišskej Novej Vsi. Jej zakladajúci členovia sa spoznali pod basketbalovými košmi, počúvali podobnú muziku a po čase sa stretli na prvej skúške. A vtedy to všetko začalo. Nácviky, kúpa aparatúry, prvé koncerty, prvé úspechy. Tvorba tejto šestice je zmesou punku, rocku, ska, reggae a popu.


Kapela sa na prelome tisícročí stala známou nie len na Slovensku, ale aj v susednom Poľsku, kde už absolvovala viacero vystúpení. Od svojho vzniku prešla niekoľkými personálnymi zmenami, natočila zopár demosnímkov a zúčastnila sa na dvoch výberovkách. Má za sebou zatiaľ 2 radové albumy.
Vroku 2003 debutovali s albumom Jeseň 2003 vo vydavateľstve Millenium Records. Kapela ho točila až 2 roky, dlho špekulovali nad tým, ktoré hudobné nápady na neho dajú a ktoré nie. Mnohé piesne z tohoto albumu majú na koncerte úplne iné aranžmány ako na albume, ale rozhodne to kapele neuškodilo. Práve naopak. Na album boli väčšinou pozitívne ohlasy.
Kapela sa v textoch snaží poslucháčom dávkovať humor, občas jej to nevyjde, no väčšinou áno. Na tomto poli však vládne kapela Horkýže Slíže a tak Smola a Hrušky zatiaľ zostáva v ich tieni, aj keď hudobne možno tieto dve kapely porovnávať iba čiastočne. Z tohto albumu zarezonovali u poslucháčov najmä piesne Hypermarket a Svokra.
Najnovším počinom kapely je album Na chate / Pankregeparty, ktorý je podľa leadra kapely Spoka plný veselých, zábavných a občas i romantických pesničiek. Je ich celkovo 25 + 5 bonusov.
Na albume sa nachádza aj hit Matura, ktorý mal tú česť byť ako prvá pieseň z nového albumu, na ktorú bol natočený klip a ktorá zneje z rádií do éteru. A oprávnene. Pieseň je jednoduchá, s dobrými aranžmánmi a s refrénom, za ktorý by sa nemusel hanbiť nijaký hudobný velikán. Príjemným oživením záveru je transpozícia refrénu o poltón vyššie. Klip síce neovplýva originalitou, za vzor si kapela zrejme zobrala americké neopunkové zoskupenia typu Blink 182 či Good Charlotte. Spoko k piesni dodáva: „Táto pesnička bola taká trefa do čierneho. Nahrali sme ju, urobili klip a presne vtedy pán minister Fronc rozdal tie perfektné písomky, ktoré už boli vyplnené.“
Krst albumu prebehol 9. júna v klube Babylon v Bratislave, krstilo sa cviklou a krstným otcom bol Robo Mikla, ktorý za odvedenú prácu dostal fľašu hruškovice a na koncerte sa dokonale vybláznil a dosť toho - ako tradične - popil. Keďže album je na trhu ešte veľmi krátko, len budúcnosť ukáže, ktoré piesne budú po Mature ďalšími kandidátmi na videoklipy či rádiové hity.
V súčasnosti pôsobí kapela v 6 člennej zostave (Spoko – spev, gitara, Ubo – basa, Pištík – bicie, Laco – gitara, spev, Eva – saxofón, Dáša – spev, perkusie) a je koncertne veľmi aktívna, počas leta ju môžete vidieť a počuť na mnohých festivaloch po celom Slovensku. Do pozornosti dávam takisto ich webovú stránku, kde je možné stiahnuť si 4 videoklipy: Matura, Svokra, Páslo dievča kozy a Andrea Verešová.
- redakcia -
22.05.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet