Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Nemecko proti fajčeniu

Nemecko proti fajčeniu

Nemecko proti fajčeniu

Nemecký minister pre ochranu spotrebiteľov Horst Seehofer tento týždeň oznámil, že na jeseň predloží parlamentu návrh zákona na ochranu nefajčiarov. Tento zákon prísne obmedzí fajčenie vo verejných budovách ako nemocnice, úrady a školy už od roku 2007. Návrh podporuje aj kancelárka Angela Merkelová, ktorá dokonca zakázala fajčenie počas zasadnutí vlády.


Nie je zatiaľ isté, či sa zákon bude týkať aj krčiem, kaviarní a reštaurácií. Polovičné obmedzenie krituzujú hlavne Zelení a zdravotníci. Presadzujú tvrdšie podmienky, aké platia napríklad v Taliansku či Írsku. Tabakový priemysel s úzkymi kontaktami na politické strany už dnes lobuje, aby ho nové pravidlá príliš nepoškodili.
Dohoda medzi vládou a Zväzom nemeckých gastronómov zatiaľ znie, že vo väčších reštauráciách by sa mal postupne zvyšovať podiel miest a priestoru pre nefajčiarov – v roku 2007 by to malo byť 60 % a v roku 2008 až 90 %. Predstaviteľka Nemeckého zväzu hotelových a reštauračných zariadení podotkla, že takýto zákon, platiaci v krčmách, baroch a kaviarňach, môže spôsobiť rázny pokles obratu aj pracovných miest. Vláda však argumentuje faktom, že v iných európskych štátoch sa takýto jav neprejavuje.
Nemecko je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá odmietla smernicu o zákaze reklamy na tabakové výrobky. Štátna kasa má z reklám a bilbordov tučné zisky. Po tlaku Európskeho súdneho dvora Berlín oznámil, že prijme vlastný zákon, ktorý propagáciu obmedzí.
Nemecká vláda má však aj inú motiváciu => musí riešiť hrozivé štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorých fajčí každý tretí Nemec nad 15 rokov, čo je podstatne viac ako v Británii či Francúzsku. Na následky zomiera ročne 140000 ľudí, mnoho z pasívneho fajčenia.
- redakcia -
06.08.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet