Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Očistite vaše filtre!

Očistite vaše filtre!

Všetko, čo sa odohráva v našom organizme, závisí od toho, čo jeme, pijeme a dýchame.
Bielkoviny sa štiepia na aminokyseliny, uhľovodíky na monosacharidy, tuky na nenasýtené mastné kyseliny. Uvoľňujú sa vitamíny, mikroprvky a iné užitočné zlúčeniny. Tieto látky sa potom, podobne ako do špongie, začínajú cez črevné steny vstrebávať do krvného riečišťa a krvným obehom sa privádzajú do buniek.


Čo treba jesť?
Ak sa jedlom k nám dostávajú toxíny, potom intoxikácii zabraňujú rôzne filtre. Ako filtre slúžia steny čriev, ciev, medzibunková tekutina a membrána samotnej bunky. V prípade zdravého organizmu sa filtre čistia, toxíny sa viažu a odvádzajú cez pečeň, ľadviny, kožu a do bunky sa dostávajú iba prospešné látky. Ak však intoxikácia trvá dlho, filtre sa upchávajú a začínajú horšie pracovať. Vtedy toxíny prenikajú do buniek a začínajú pôsobiť deštruktívne. Človek zle vyzerá, cíti sa unavený a chorý.
Ešte horšie však je, ak sa filtre upchajú až do takej miery, že neprepúšťajú ani prospešné a nevyhnutné prvky. Práve preto sa často stáva, že človek, ktorý sa naje, po chvíli znova cíti hlad, slabosť a krúti sa mu hlava. Opäť sa teda naje, ale pocit nasýtenia neprichádza, lebo bunky nedostávajú výživné látky potrebné na získanie energie. Nevyužité "palivo" sa ukladá do podkožnotukového väziva. To je dôvod, prečo mnohí tuční ľudia často cítia hlad. Pritom nejedia viac ako štíhli.
Aby sa organizmus nezanášal škodlivinami, naša strava musí byť podľa možnosti jednoduchá, teda musí obsahovať iba čisté prírodné súčasti. Umelo syntetizované látky, aromatizátory, konzervačné látky organizmus prijíma ako intoxikáciu a vynakladá veľké úsilie na to, aby sa ich zbavil. Škodlivá je aj strava pripravovaná na masle, lebo tepelne spracované maslo a tuky organizmus neštiepi, ale prijíma ich ako cudzorodý prvok -karcinogén. V lepšom prípade sa toxín odvádza v nezmenenej podobe, v tom horšom sa ukladá do podkožno-tukového väziva. Keď sa nahromadí veľa karcinogénov, vzniká nebezpečenstvo, že organizmus môže vytvoriť doplňujúce tkanivo, ktoré sa môže zmeniť na nádor.
To isté sa dá povedať aj o liekoch. Samozrejme, že lieky sú nevyhnutné a pomáhajú. Na druhej strane však prakticky akýkoľvek liek organizmus prijíma ako intoxikáciu. Preto sa treba snažiť nepreháňať to s nimi.


Čo treba piť?
K rovnakým procesom dochádza aj pri tekutinách. Ak voda obsahuje prvky, ktoré organizmus nepotrebuje, potom aj oni negatívne vplývajú na filtrujúce systémy. Čo sa deje s nami napríklad vtedy, ak pijeme nápoje obsahujúce umelé farbivá? Tieto pre bunky nepotrebné farbivá sa usádzajú vo "filtroch". Pohár od nápoja môžete umyť, ale kefou si črevo neočistíte. A teraz si predstavte, koľko nánosov sa v čreve hromadí za roky nášho života! Z toho istého dôvodu to netreba preháňať ani s kávou alebo čajom.
Nadmerné pitie kávy a iných stimulujúcich nápojov škodí aj preto, že vplývajú na funkciu žliaz s vnútorným vylučovaním: podžalúdkovú žľazu a nadľadviny. Prichádza moment, keď žľazy s vnútorným vylučovaním začínajú pracovať iba pod podmienkou užívania týchto stimulátorov.
Organizmus je všeobecne dosť lenivý a rýchlo si privyká na pomocníkov rôzneho druhu. Ak sme si teda zvykli, že v určitom čase prichádza istá dávka kofeínu, stimulujúca vylučovanie adrenalínu, nabudúce, aby mohlo dôjsť k vylúčeniu adrenalínu, organizmus bude čakať, kedy použijeme stimulátor. Pričom časom bude vyžadovať stále väčšie množstvo stimulátora. Takže ak vás napríklad predtým povzbudila jedna šálka kávy, časom na dosiahnutie rovnakého efektu ich budete musieť vypiť niekoľko. A ešte neskôr budete nútení piť kávu už len preto, aby ste sa jednoducho prebrali.
Utíšiť smäd je najlepšie čistou vodou. Piť treba veľa. Denne by objem tekutín (vrátane polievok) mal predstavovať minimálne dva až dva a pol litra.


Ako a čo treba dýchať?
Ďalšou súčasťou výmenných procesov je dýchanie. Napriek tomu, že to znie banálne, zopakujme: v žiadnom prípade nefajčite. Veď príroda s ničím podobným ako cigarety alebo fajky nepočítala. Ide o úplne syntetický proces, ktorý si ľudia vymysleli pre svoj pôžitok. Fajčenie pôsobí na organizmus rovnako negatívne ako toxíny. Keď sa vzduch dostáva do pľúc, kyslík sa pomocou malých filtrov určitým spôsobom skvapalňuje, spája sa s hemoglobínom a roznáša sa do celého organizmu krvou. Keď človek fajčí, všetky škodlivé látky sa spolu s kyslíkom dostávajú do krvi. Nejde však iba o škodlivosť nikotínu a dechtu, ale o to, že rovnako ako v čreve tieto škodlivé toxické látky upchávajú filtre a človek nedostáva potrebné množstvo kyslíka - pociťuje kyslíkový deficit.
Ku všetkým výmenným procesom v organizme dochádza práve pod vplyvom kyslíka. Ak je ho málo, potom procesy spracovania rôznych látok sa spomaľujú a sú horšie. Súčasne s tým sa hýbu pomalšie napríklad aj naše svaly. Človek cíti slabosť, únavu, dokonca sa dá pozorovať intelektuálny pokles.
Samozrejme, mnohí môžu namietať a uvádzať ako príklad množstvo geniálnych a úspešných ľudí, ktorí fajčili a fajčia. Ktovie ale, o koľko by boli títo ľudia úspešnejší, ak by nefajčili.
Čo treba ešte vedieť o dýchaní? To, že vždy a za každých okolností treba dýchať nosom. Ak je nos upchatý, treba spraviť všetko, aby sa rýchlo uvoľnil. Len keď dýchame nosom, môžeme zachovať rovnováhu medzi vdychovaným kyslíkom a vydychovaným kysličníkom uhličitým. Pri dýchaní ústami vzniká syndróm hyperventilácie, nadbytok kyslíka na úrovni pľúc a jeho nedostatok na úrovni periférnych ciev.
Završujúc tému výmenných procesov, vám radíme, aby ste mali na pamäti, že sme tým, čo jeme, pijeme a dýchame. Preto ak sa chcete lepšie cítiť, musíte v prvom rade zanalyzovať to, čo konzumujete, z hľadiska toho, či to prospieva vášmu organizmu, alebo nie. Samozrejme, ak si to váš zdravotný stav vyžaduje, treba sa obrátiť k lekárovi. Ak však nie je, potom na znormalizovanie výmenných procesov okrem korekčnej diéty efektívne sú homeopatické a fytoterapeutické metódy.

Mimochodom
Nadbytok niektorých vitamínov rovnako škodí organizmu ako ich nedostatok. Snažte sa neužívať doplňujúce prípravky s vitamínom A. Aj tak ho už dosť obsahujú potraviny ako mastné ryby, pečienka a mlieko. Nadmerné množstvo tohto vitamínu môže byť škodlivé pre kosti a pečeň, môže zapríčiniť vypadávanie vlasov, vyvolávať nutkanie na vracanie a bolesti hlavy.

Pre zaujímavosť
Ak si chcete predĺžiť mladosť a zdravie, zaraďte do svojho jedálneho lístka tie druhy zeleniny a ovocia, ktoré podľa názoru dietológov spomaľujú proces starnutia. Napríklad citrusové plody napomáhajú ozdraveniu buniek, jahody znižujú riziko onkologických chorôb, brokolica blahodarne pôsobí na pľúca, mrkva normalizuje krvný tlak a hrozno obsahuje až 20 známych antioxidantov - látok, ktoré nám pomáhajú zostať mladými a zdravými.


Uverejnené a prevzaté z 24. číslo týždenníka Prečo? 2006-08-01

 

 
- -
11.09.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet