ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Oklamaní Maďari

Oklamaní Maďari

Oklamaní Maďari

Stovky demonštrantov požadujúcich rezignáciu premiéra Ferenca Gyurcsánya zaútočili v noci na budovu štátnej televízie (MTV) v Budapešti a prenikli do nej. Polícia predtým zasiahla voči nim slzotvorným plynom a vodnými delami. Išlo o prvé takéto násilné strety od pádu komunizmu a zavedenia demokracie koncom 80. rokov. Zranenia utrpelo najmenej 50 ľudí, medzi nimi aj policajti.F. Gyurcsány sa pokúsil o záchranu svojej reputácie

Maďarsko je v uplynulých rokoch plné politických lží, ktoré čoraz viac zaťažujú krajinu a z kruhu ktorých sa treba dostať... - Premiér Ferenc Gyurcsány sa pokúsil o záchranu svojej reputácie po masových demonštráciách, ktorým predchádzalo priznanie, že jeho strana pred parlamentnými voľbami klamala.
Premiérove problémy sa začali po zverejnení obsahu audiozáznamu jeho vystúpenia na zasadnutí frakcie Maďarskej socialistickej strany (MSZP) v Balatonöszöde z 26. mája tohto roku. Zvukový záznam zverejnil na svojom internetovom portáli verejnoprávny Maďarský rozhlas bez uvedenia zdrojov, z ktorých ho získal. „Ak sa pozriete na celý prejav, uvedomíte si, že som hovoril o všetkých politických klamstvách od zmeny systému,” obhajoval sa 18. septembra ráno v televíznom programe Nap Kelte F. Gyurcsány. „Hovoril som o druhu politických klamstiev, ktoré nútia ľudí povedať: „Títo politici vždy klamú.“ Hovoril som, že od tohto musíme upustiť.” Gyurcsány sa pokúšal zmenšiť škodu, ktorú spôsobilo jeho vyjadrenie. Premiér v ňom na ilustráciu situácie krajiny po rokoch vládnutia socialistov použil veľmi expresívne slová. „Je evidentné, že sme posledné 1,5-2 roky preklamali. Bolo úplne jasné, že to, čo hovoríme, nie je pravda.... A pritom sme, mimochodom, štyri roky nerobili nič. Nič. Nedokážete mi povedať také podstatné vládne opatrenie, na ktoré by sme mohli byť hrdí s výnimkou toho, že sme sa na koniec z h...a dokázali vrátiť k vládnutiu,” citovala okrem iného zo slov predsedu maďarskej vlády národná agentúra MTI. Podpredseda opozičnej strany Fidesz Zoltán Pokorni označil Gyurcsánya a jeho stranu za „morálne zničených”.

Tomáš Dudáš (tomasdudas.blog.sme.sk)

Už sa hovorí o novej revolúcii a o generálnom štrajku

Iba generálnym štrajkom možno dosiahnuť rezignáciu Ferenca Gyurcsánya - odznelo včera z úst viacerých rečníkov na demonštrácii za demisiu premiéra i jeho kabinetu pred sídlom zákonodarného zboru v Budapešti.
Nechoďte na pracovisko a informujte aj príbuzných, priateľov a známych, aby zvolili ako formu protestu voči vzniknutej situácii v krajine práve pozastavenie práce, žiadali demonštranti na Kossuthovom námestí, ktorých počet sa odhadoval na asi 1500. Atmosféra v Budapešti je mimoriadne napätá, o čom svedčí aj obsah niektorých vystúpení demonštrantov. Jeden z nich hovoril o tom, že národ má po prvý raz od roku 1956 príležitosť na novú revolúciu, na to, aby dal slobodne najavo svoju vôľu. Na námestí pred parlamentom zaznelo, že treba prelustrovať príslušníkov ozbrojených síl, pracovníkov orgánov prokuratúry i justície, ako aj iných verejných inštitúcií. Do čela elektronických verejnoprávnych médií by sa mali dostať nezávislí odborníci. Jednu z prítomných demonštrantiek, ktorá preskočila policajný kordón, ochrancovia poriadku odviedli z dejiska protestov. Ich účastníci prijali so sklamaním reakciu hlavy štátu, prezidenta László Sólyoma. Ten nevyzval na rezignáciu premiéra F. Gyurcsánya, iba poukázal na jeho morálnu zodpovednosť.
Opozičný FIDESZ vyjadril solidaritu s demonštrantami, ale zároveň ich požiadal, aby sa pokúsili udržať svoje emócie na uzde. Demonštrácia pred parlamentnom trvá bez prerušenia od nedele večera ako reakcia na zverejnenie vystúpenia predsedu vlády na neverejnom zasadaní frakcie MSZP z 26. mája tohto roku. V ňom F. Gyurcsány okrem iného povedal: „Je evidentné, že sme posledné 1,5 až dva roky preklamali. Bolo úplne jasné, že to, čo hovoríme, nie je pravda.... A pritom sme, mimochodom, štyri roky nerobili nič. Nič. Nedokážete mi povedať také podstatné vládne opatrenie, na ktoré by sme mohli byť hrdí s výnimkou toho, že sme sa na koniec z h...a dokázali vrátiť k vládnutiu."

Prevzaté z Ľudové noviny-slováci v Maďarsku
- -
19.09.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet