ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Volebný deň nielen v strednej Európe

Volebný deň nielen v strednej Európe

Volebný deň nielen v strednej Európe

Dnes sa konajú parlamentné voľby v Rakúsku s množstvom nerozhodnutých voličov.
V Bosne a Hercegovine sa spoločnú vládu snažia zvoliť 3 hlavné komunity – chorvátska, srbská a moslimská.
Maďarsko zase prežíva najdôležitejšie komunálne voľby vo svojej histórii.


Rakúsko
Tu očakávame dramatické voľby. Gallupov inštitút hovorí o dvoch miliónoch voličov, čo stále nevedia, koho budú voliť. Je to spôsobené tým, že témy sú v úzadí. Snáď jedinou témou je prisťahovalecká otázka. Politické diskusie jednoducho nemajú hlbší obsah.
V prieskumoch vedú zatiaľ ľudovci – ÖVP (36 až 40%), za nimi sociálni demokrati – SPÖ (33 až 37 %). Na treťom mieste sú slobodní – FPÖ (8 až 12 %).

Maďarsko
V podaní lídra opozície a expremiéra Viktora Orbána získavajú tieto komunálne voľby nový význam. Opozícia vyzýva na vyjadrenie názoru o celoštátnych politických otázkach. Expremier tieto voľby nazýva dokonca „referendum o vláde“.
V tento deň sa konajú aj voľby do samospráv národnostných menšín. Môžu sa ho zúčastniť len voliči zapísaní na menšinové volebné zoznamy. Najviac (106 000) je Rómov. Slovákov je 15 000.

Bosna a Hercegovina
Obyvatelia tejto krajiny, ktorí proti sebe bojovali v občianskej vojne (1992 – 1995), budú rozhodovať o obsadení vrcholných orgánov. Po prvý krát po vojne si bude táto etnicky rozdelená krajina vládnuť sama bez medzinárodného protektorátu.
V krajine budú volené etnické politické strany. Mladí ľudia sa však snažia presvedčiť staršie generácie, aby si vybrali cestu uzmierenia v silnom spoločnom štáte. Aktivizujú sa v hnutí Dosta (Dosť – pozn. redakcie) a vychádzajú každý deň do ulíc hlavného mesta. Srbská, chorvátska a moslimská mládež spoločne vyzýva do boja za jednotnú a humanistickú krajinu.

- redakcia -
01.10.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet