ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Ráno na komíne

Ráno na komíne

Ráno na komíne

Viac než rok sme si hovorili, že vylezieme na komín teplárne v južnej časti Nového Mesta nad Váhom. Kedy-tedy sa nahodila táto téma a od slov k činom neprichádzalo. Zrazu však prišla správa: „Komín sa bude búrať!“
A tak sme si splnili sen „Pozrieť sa na mesto s takmer 100 metrovej výšky“
2. 10. 2006 - 6:00


Najčastejšie sme si o tom hovorievali, keď sme sa uťahaní vracali so stavania regálových systémov. Ledva sme vládali sedieť autíčku zvanom Fiat Uno (alebo Unič – ako sme mu hovorievali). Keď nás privážala táto plechovčička na štyroch kolesách do rodného mesta zo smeru od Piešťan, vždy nás upútal najvyšší novomestský komín. Ledva sme sa vládali hýbať od celodenného lozenia na 10 metrové regále a snívali sme, že si raz vylezieme do 10 x vyššej výšky.
V auguste alebo septembri prišla hrôzostrašná správa. Objekt bývalej teplárne prerobí mesto na kompostáreň, skládku a triediareň odpadu. Komín už nebude potrebný a tak sa zbúra ešte pred tým, než sa postaví komplex. Náš sen sa mohol zrazu rozplynúť!
Pôvodne nás bolo 5, ale dvaja odišli nečakane do Anglicka. A tak sem vystrašení, že nech sa to neprekazí aj nám odhodlali – hneď ako sa budeme môcť stretnúť na východ slnka, ideme. Sobotu večer sme sa náhodne stretli a hovoríme si, že treba to urobiť čo najskôr – kým je teplo. Nedeľa bola zamietnutia z dôvodu rozbitia organizmu počas sobotnej noci. Také ulabdané telíčka by nemohli podať kvalitný výkon.
Včera nám pomohlo ICQ na konečnej dohode – pondelok ráno 6:00. A tak sa s vami podelíme o pár pohľadov.
Najprv sme boli prekvapení relatívnym zabezpečením objektu. Asi dvojmetrový plot s ostnáčmi na vrchu. My sa však nevzdávame a prekonali sme to. Skôr bola obava, či nepribehne nejaký havko. Citát v našej krásne novomeščine: „Mat vlčáka v nohe by som nescel!“
Snaha zabrániť ľahkému prístupu na rebrík komína bola takisto prekvapujúca. Začiatok rebríka bol vo viac než troch metroch. Avšak blízka paletka poslúžila ako stupienok. Čakalo nás nespočetné množstvo priečok dlhého rebríka. Najvhodnejšou stratégiou bolo 30 priečok a chvíľu oddych, 30 priečok a chvíľu oddych, 30 pr..... Na hor to trvalo presne 10 minúť. Dole už iba 5.
7:14 sa nám naskytol pekný južný pohľad na nočné mesto. Pri zamračenej oblohe nám hneď bolo jasné, že východ slnka nebude. Úsmev nám však vyčarili červené svetlá komína, ktoré z blízka vyzerajú fakt zaujímavo. I výhľad stál zato.
Vidieť zo stometrovej výšky prebúdzanie Nového Mesta nad Váhom nás naplnilo spokojnosťou. Váh so svojim lužným lesom nám tiež pripravil pekný pohľad. Ranná hmla tam vytvárala prízemnú perinku tiahnucu sa pozdĺž celého povodia. Na záver ešte pohľad do komína najprv zvrchu a po zlezení aj zospodu.

- neznáma trojica -
02.10.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet