Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Hornopanónska kapusta

Hornopanónska kapusta

Hornopanónska kapusta

Najstaršou kultivovanou zeleninou je kapusta. Pestuje sa už viac ako 4000 rokov. Kvasená kapusta je nenahraditeľným zdrojom vitamínov počas jesene, zimy a príchodu jari. Je najúčinnejšou prevenciou proti chrípke a nachladnutiu. A práve teraz prišlo obdobie výroby sudovej kapusty. Ako sa v našom regióne hovorí: „Treba nadžgat sud.“ Prameň vám prináša recept pochádzajúci z najsevernejšieho výbežku Panónskej nížiny (oblasť severných Malých Karpát a podhoria Považského Inovca).


(recept počíta s použitím asi 17 litrového súdku)

Základom miestnej špeciality je samozrejme pokrájaná kapusta. Do dôkladne umytej nádoby (asi o veľkosti bežnej bytovej vane) dáme 23 kg pokrájanej kapusty. Na kapustu vysypeme 200 g soli, 2 polievkové lyžice kmínu, 20 g celého čierneho korenia, 10 bobkových listov a dôkladne premiešame (len ručne – bez použitia akýchkoľvek nástrojov). Takýmto premiešavaním pridávame ďalšie druhy nakrájanej alebo postrúhanej zeleniny – 1,5 kg cibule, 2 mrkvy, 10 feferóniek, 3 červené papriky, 2 korene chrenu, 500 g cvikle. Do zmesy vmiešame 2 hrste cukru a 10 bobúľ divého hrozna (pavinič). Na spodok súdku dáme pätku z chleba a 3 listy viniču. Počas natláčania kapusty do sudu pridávame jablko plánky pokrájané na mesiačiky. Vhodná je nádoba na miešanie s ventilom, ktorým vypustíme slanú zeleninovú šťavu. Pred vkladaním zmesi do suda ju dôkladne vyžmýkame. Vloženú niekoľko centimetrovú vrstvu popriláčame päsťou a asi od tretiny sudu i bosými nohami (podobne ako pri „máganí“ hrozna). Počas tlačenia kapusty vychádza slaná zeleninová (červené sfarbenie je z cvikle) na povrch. Žufankou ju vyberáme von, aby sa nám zmestila všetka zmes do sudu. Ak by bolo kapusty menej ako po povrch (v prípade väčšieho sudu), zaťažíme ju drevenou doskou v tvare kruhu, na ktorú položíme veľký plochý kameň. Pri 17 litrovom súdku sa drevo oprie o jeho zúžený otvor a netreba zaťažovať vzdúvajúcu sa hornopanónsku kapustu. Veko sudu musí byť stále v kanáliku plnom vody, aby sa zabránilo prístupu vzduchu.
Sud sa umiestni do miestnosti s izbovou teplotou (napr. kuchyňa) na 3 týždne. Už po pár hodinách počuť a vidieť bublinky vychádzajúce z vnútra prebiehajúceho procesu intenzívneho kvasenia. Po troch týždňoch sa sud prenesie do chladnej pivnice, aby sa kvasenie zastavilo. V kanáliku sudu musí byť voda nepretržite niekoľko mesiacov až do zjedenia kapusty. Sud nikdy nenechávame príliš dlho otvorený. Po nabraní požadovaného množstva, čo najrýchlejšie zatvárame. V kvalitnej pivnici vydrží panónska kapusta do budúcoročného džgania kapusty do suda.

- redakcia -
12.10.2006

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet