ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Odpad

Odpad

Odpad

Ako sa tak v tomto období prechádzam po našom meste, nemôžem nevidieť tú hromadu odpadkov váľajúcich sa po zemi. Niekde tvoria až kopy v ktorých vidno šatstvo, obaly potravín a pod. Takýto obraz, keď odpadky tvoria dominantu prostredia, možno vidieť po celom Slovensku. Či už z vlaku alebo auta.


Snažím sa predstaviť si pohnútky ľudí, ich zmýšľanie, ktoré ich privedie k rozhodnutiu naložiť odpad v igelitových mechoch do auta, či naložiť vozík kopcom sutín a zbytočností, čo už nechcú mať doma; otočiť kľúčikom a vyhľadať "vhodné miesto" zastrešujúce ich zodpovednosť nad osudom nimi vyprodukovaným odpadom, a tam to vyhodia.

Moje predstavy sú rôzne, no žiadna nenašla ospravedlnenia pre tieto idiotské skutky. Výsledkom počinov týchto jedincov sú kopy svinstva na miestach, kde to prinajmenšom nečakám, ale i pri okrajoch poľných ciest, pri korytách riek, v lesoch, na lúkach, poliach ....

Stojac pri jednej z týchto kôp si predstavujem, ako sa tu asi nabrala, aká je jej história? „Je krásny slnečný deň, je voľno a rodinka X sa rozhodla využiť tento priaznivý čas na aktivity prospešné pre ich telá. Tak sa rozhodnú vyraziť do blízkeho lesa. Nabalia sa sladkosťami na doplnenia energie, vodou. A aké by to bolo bez opekačky? Tak pribalia špekáčiky, slaninku, chlieb, horčicu ... Po prvom väčšom stúpaní rozbaľujú prvé keksíky a obaly vrhajú bez pozastavenia nad stupídnosťou tohto činu na matičku Zem. Pokračujú ďalej, občerstvujú sa vodou, ktorej zloženie vôbec nepripomína zdraviu nezávadnú tekutinu. Neubehlo veľa času. Postretali už zopár ohnísk v okruhu päťdesiatich metrov a predsa sa rozhodli na krásnej malej čistinke s výhľadom na mesto založiť nové ohnisko, pretože všetky ostatné boli na ich vkus príliš znečistené. A veru pustili sa do zberu dreva, budú potrebovať aj palice na opekanie, a tak orezali jeden asi päťročný stromček.

O chvíľu už pahreba pukoce a s ňou aj tuk zo špekáčikov dopadajúci na žeravé uhlíky. Neposedné deti pobehujú po lese, rodičia sa bavia o každodenných údeloch života. Možno sa bavia o problémoch sveta, mesta. Polemizujú nad tým aké je to na Slovensku na hovno a pod.

Ubehol nejaký ten čas a mamina začína stresovať, aby stihla obľúbený seriál. Zohnali deti, aby ocikali pahrebu, dojedli čo sa dalo, predsa to neponesú domov, a keďže sú tak rozumní, všetok obalový materiál z ich potravinových pôžitkov pohodili pod neďaleký ker. Rodina X si uspokojila svoje potreby a spokojne kráča domov.“

Hej, vy dotknutí!!! Ak vám nerobí problém brať zo sebou do lesa kopu jedla, nemôže vám byť zaťažko zniesť z lesa váš odpad, ktorý je ľahší a zaberie menej miesta. V prvom kontajneri ho môžete odhodiť.

Ak ste doma vyprodukovali odpad, či sa chcete niečoho súrne zbaviť a chystáte sa to vyhodiť niekde za dedinou, či mestom vedzte, že je tu iná možnosť, legálna možnosť. Čo ak by ste ho vyviezli na miesto na to určené – legálne a ekologicky zabezpečené smetisko! Poplatok za stavebný odpad je 430 Sk/tona a komunálny odpad 1020 Sk/tona. Ak si to prerátate na kilá ide o malú sumu. Zem si to určite zaslúži. Jej súčasný stav zodpovedá tomu v akom stave máme naše hodnoty a ducha.

- Karol Kočica -
12.04.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet