ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > BRIEFING z Európskeho parlamentu 23. - 26. október 2006

BRIEFING z Európskeho parlamentu 23. - 26. október 2006

BRIEFING z Európskeho parlamentu 23. - 26. október 2006

Druhé októbrové zasadnutie EP prebehne v Štrasburgu. Keďže október je medzinárodným dňom boja proti rakovine prsníka, tri parlamentné výbory položia Európskej komisii otázku v súvislosti s bojom proti tejto zákernej chorobe, ktorá je najčastejšou formou rakovinových ochorení európskych žien.


 Okrem zdravia občanov sa budú poslanci venovať aj schvaľovaniu piatich kultúrnych a vzdelávacích programov pre roky 2007-2013, ktorých obsah sa zameriava na oblasti celoživotného vzdelávania, mládeže, audiovizuálneho sektora, kultúry a európskeho občianstva.
 
 Bude sa tiež hovoriť o dvoch témach, ktoré si vysluhujú veľkú pozornosť najmä v nových členských krajinách únie, vrátane Slovenska. Prvá z nich sa dotýka problematiky vysielania pracovníkov, druhá zas rozšírenia Schengenského priestoru prostredníctvom zavedenia nového systému SIS II. Poslanci sa budú v prvom čítaní zaoberať aj návrhom rozpočtu EÚ na rok 2007.
 
Parlament čaká tiež návšteva hostí – rozpravy o politikách Európskej centrálnej banky sa zúčastní jej prezident Jean-Claude TRICHET a v rámci tradičného „slávnostného zasadnutia“ prehovorí k europoslancom v stredu napoludnie maďarský prezident László SÓLYOM. Parlament si zároveň pri tejto príležitosti pripomenie aj 50. výročie maďarskej protikomunistickej revolúcie z roku 1956.
 
Na programe pléna je tiež udeľovanie súhlasu s asociačnou dohodou medzi EÚ a Sýriou, vyhlásenie Rady a Komisie k Zadnestersku a Južnému Osetsku, mierový proces v Španielsku po prímerí vyhlásenom baskickou separatistickou organizáciou ETA, ako aj vzťahy EÚ s Ruskom po vražde ruskej investigatívnej novinárky Anny Politkovskej.
 
Dve dôležité udalosti sa odohrajú počas plenárneho zasadnutia aj mimo rokovacej sály. V utorok 24. októbra v čase od 14:30 do 15:00 predseda EP Josep Borrell za prítomnosti zástupcu fínskeho predsedníctva oficiálne podpíše rozhodnutie o krajinách, ktorých mestám bude v najbližších rokoch udelený štatút "Európskeho hlavného mesta kultúry". Podpísanie bude sprevádzať krátka prezentácia a otázky médií. Ďalšou významnou udalosťou, ktorá sa odohrá vo štvrtok, 26. októbra, bude oznámenie rozhodnutia Konferencie predsedov EP o tohtoročnom laureátovi Sacharovovej ceny za slobodu myslenia.
- Zuzana ANDREJČÁKOVÁ,Tlačové oddelenie EP - slovenský sektor -
23.10.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet