ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Prezidentské voľby v Bulharsku

Prezidentské voľby v Bulharsku

Prezidentské voľby v Bulharsku

Pre nízku účasť na voľbách sa bude musieť súčasný prezident Georgi Parvanov postaviť v druhom kole proti nacionalistovi Volenovi Siderovi. Od roku 1989 sa v Bulharsku nikomu nepodarilo zvíťaziť v prezidentských voľbách 2 krát po sebe. Parvan má však šancu takto vstúpiť do histórie, lebo vďaka nemu sa Bulharsko stane súčasťou EÚ aj keď ako najchudobnejšia krajina únie (65 % obyvateľov je spokojných s týmto faktom).


Georgi Parvanov má 49 rokov a je favoritom volieb. V 90-tých rokoch premenil postkomunistickú stranu na sociálnodemokratickú. Získal si sympatie za to ako bojuje za oslobodenie bulharských zdravotných sestier väznených v Líbyi a za to, že priviedol Bulharsko do EÚ. Image mu kazí minulosť, keď pracoval pre komunistickú tajnú službu.
Volen Siderov je 50-ročný bývalý novinár. Je proti členstvu Bulharska v NATO a EÚ. Známy je svojou výzvou na rozpustenie parlamentnej strany zastupujúcej bulharských Turkov. Prišiel o poslaneckú imunitu za krivú výpoveď pred súdom.
V Bulharsku, ktoré je od marca 2004 členom NATO, vládne od vlani široká koalícia vedená  Bulharskou socialistickou stranou. Vo vláde je ešte Hnutie za práva a slobody a Národné hnutie Simeon II. bývalého premiéra a niekdajšieho cára Simeona Sakskoburggotského.
Premiérom sa stal šéf socialistov Sergej Stanišev. Vláda sa zatiaľ vyhla politickým otrasom, čaká ju však neľahký boj s organizovaným zločinom a korupciou, ktorá často zasahuje aj na najvyššie miesta. Aj preto sa podľa viacerých pozorovateľov prezident Parvanov poponáhľal vymenovať predstaviteľov významných orgánov vrátane tajnej polície, čím si rozšíril svoj vplyv.

- redakcia -
24.10.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet