Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Ako zabit vtáčika

Ako zabit vtáčika

Ako zabit vtáčika

„Niečo ti poviem a ak sa túto jednu fintu naučíš, hneď budeš lepšie vychádzať so všetkými ľuďmi na svete. Musíš sa naučiť pozerať sa na svet ich očami, očami toho druhého. Až keď sa dokážeš vcítiť do jeho kože a prejsť sa v nej, tak až potom mu porozumieš.“


Južanské americké mestečko Maycomb bolo v dobách Hospodárskej krízy miestom, kde sa dobre darí ľuďom so zjednodušujúcim pohľadom na svet, dvojnásobne rasistom. Jednou z mála výnimiek bol cnostný alabamský advokát Atticus Finch (Gregory Peck – Biela veľryba, Mys hrôzy), vdovec, ktorého držia nad vodou jeho dve deti. Jediným strašiakom ich bezstarostných hier je obďaleč stojaci temný dom Boo Radleyho, ktorému je dobré vyhnúť sa na sto honov, deti ho nikdy nevideli, ale v noci vraj vychádza von a nazerá ľuďom do okien.

Horúčavou ukolísanú pokojnú situáciu rozkníše Atticus, keď sa ujme obžaloby černocha, ktorému bieli usadlíci nepovedia inak ako neger a ktorý je obvinený zo znásilnenia bieleho dievčaťa. Advokátove deti sa prostredníctvom svojho hrdého a rozvážneho otca prvýkrát vo svojich mladých životoch stretávajú s tým, čoho všetkého je schopná ľudská bytosť...

Neviem, či som vás horným odstavcom odplašil alebo nalákal, tak alebo onak budete výsledným filmom prekvapení, pretože sa nedočkáte žiadnej veľkej drámy zo súdnej siene (ak nerátame finále) ani z jej zákulisia (viď. Dvanásť rozhnevaných mužov). Na tejto viac ako dvojhodinovej a čiernobielej adaptácii Pullitzerom oceneného románu Harper Leeovej z roku 1962 je totiž zaujímavé hlavne to, že veľké veci - fanatizmus jednoduchého a rozvášneného ľudu - sledujeme z nevinného a skrášľujúceho pohľadu detí, predovšetkým tak chlapčenskej a sympaticky drzej Scout, ktorú mimochodom hrá Mary Badhamová, mladšia sestra Johna, ktorý koncom 70. rokov režíroval Johna Travoltu v Horúčke sobotnej noci (tie hollywoodske spojitosti ma niekedy fascinujú). Badhamová v roku 1966 hrala ešte vo filme Sydneyho Pollacka Zakázaný majetok po boku Roberta Redforda a Charlesa Bronsona, ale nakoniec ju čakalo to, čo väčšinu detských hviezdičiek.

Deti, ktoré vidíme šantiť v rozhorúčených uličkách zaspatého mestečka tridsiatych rokov dvadsiateho storočia, sa vplyvom udalostí zmenia, prídu o svoju najzákladnejšiu nevinnosť a naučia sa od svojho otca niekoľko vecí, hlavne o tom, že ak človek neurobí niektoré ťažké veci, nebude sa potom môcť pozrieť do ich očí.

Čo je rola, ktorá akoby bola písaná na telo skvelému Gregorymu Peckovi, ktorý si za svoj výkon muža podrobovaného ťažkej skúške a viere, odniesol Oscara. Prekvapivo dobré sú ale detské výkony, hlavne tak už spomenutej Mary Badhamovej (nominácia na Oscara); aj vy máte radi tieto chlapčenské typy s roztrhanými nohavicami? Inak už nikto z hercov nestojí za zmienku, s čestnou výnimkou herecky debutujúceho kovboja Roberta Duvalla v kľúčovej úlohe... ale to už sa nechajte prekvapiť.

Projekt režiséra Roberta Mulligana a producenta Alana J. Pakulu (neskôr režíroval filmy ako Všetci prezidentovi muži alebo Prípad Pelikán) sa honosí pútavým dejom a perfektne vykreslenou atmosférou malého amerického mestečka, kde každý vidí do hrnca toho druhého a kde je neradno mať vlastný názor, najmä ak polemizuje s názorom väčšiny. Prítomnosť strašidelného Boo Radleyho je tu tak trochu naviac, ale jednak jeho šuchotajúcim lístím ohadzovaný dom príjemne straší a jednak občas každý z nás potrebuje zopakovať si lekciu o neodsudzovaní na prvý pohľad.

Tento napriek (anti)rasistickému podtextu a viacerým smutným zložkám scenára (vdovec) veľmi prijemný film je ako bonus doprevádzaný skvelým sprievodným monológom Kim Stanleyovej. Ako zabiť vtáčika je výborný príklad toho, že dobrý príbeh nemá šancu a dôvod zostarnúť a že nie sú hlúpe staré filmy, ale iba hlúpi ľudia, ktorí odsudzujú všetko čierno-biele.

Nostalgická melodráma Ako zabiť vtáčika (To Kill A Mockingbird) získala troch Oscarov (herec v hlavnej úlohe, výprava, scenár Hortona Footea) a na ďalších piatich, vrátane najlepšieho filmu, bola nominovaná, pričom na MFF v Cannes bol ocenený režisér Robert Mulligan, ktorý následne nakrútil v Pakulovej produkcii ešte niekoľko filmov.

autorov blog tu:
- Ivan “tron” Kučera -
01.11.2006

Fotogaléria

Ako zabit ftacika


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet