ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Staré ale nechcené

Staré ale nechcené

Staré ale nechcené

Máte radi staré mohutné stromy? V našom v meste ich bude zrejme čoraz menej.


Raz skoro ráno som sa prebudil na hluk motorových píl hučiacich pod oknami. Išlo o "bežnú" úpravu zelene vykonávanú zamestnancami technických služieb mesta (autentická fotografia z 12. 2. 2004 - Krčméryho ulica). Chvíľu som ich prácu sledoval z okna a po vypočutí ich konverzácie " čo ešte treba, daj aj toto dole, ešte niečo, aj toto.....", vybehol som sa teda spýtať prečo to robia, veď minulý rok to tu orezali požehnane. Boroviciam orezali ďalšie tri poschodia, vypilovali brezu, borievku - jednoducho preriedili.


Ako som sa začal pýtať, robotníci prestali robiť a odpovedať nechceli. Tak zavolali ich nadriadeného pána Bolebrucha. Na otázku prečo každoročne musia toho toľko orezať, začal argumentovať neďalekou čínskou čerešňou. "Vidíte ten zlomený konár v korune, ja si nemôžem zobrať na zodpovednosť, keby niekomu spadol na hlavu..." a pod. To ale nedáva právo likvidovať veľké a staré stromy. Potom mi oznámil, že načo ma to tak trápi, veď aj tak jedného dňa to tu celé vypilujú a vysadia nové stromčeky. Predstava, že mi spred okna mojej izby zmizne vŕba, ktorú vnímam od nepamäti, sa mi vôbec nepáči. Veď nezavadzia a navyše tvorí bariéru medzi ulicou a domom, ktorá pohlcuje prach a z časti aj hluk.


Na moju otázku, či plánujú niekde ponechať stromy, ktoré sú staršie ako sto rokov, mi odpovedal jednoznačne, nie. Dokazuje to aj výsadba stromčekov v blízkosti takýchto stromov, ako napríklad na fotografiách pod článkom.
V iných mestách, aj za hranicami, predstavujú takéto staré stromy určitú hodnotu, a preto sa tam môžete stretnúť s ich údržbou a snahou o ich zachovanie.
Osobne dúfam, že aj v našom meste sa zeleň a hlavne stromy stanú hodnotou. A ich predčasný výrub nebude zapríčinený strachom, že konár môže zabiť.


  

- Karči -
24.05.2005

Fotogaléria

Staré ale nechcené


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet