ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Pendolino (Bratislava <=> Praha)

Pendolino (Bratislava <=> Praha)

Pendolino (Bratislava <=> Praha)

Vo štvrtok si nový rýchlovlak Pendolino vyskúšal trasu z Bratislavy do susednej Českej republiky. Pravidelne začne premávať od 10. decembra pod názvom Super City Slovenská strela. Cesta z Bratislavy do Prahy by mu pri premernej rýchlosti viac ako 100 km/h mala trvať 3 hodiny a 49 minút.


Vlak bude stáť v týchto mestách – Bratislava, Kúty, Břeclav, Brno, Pardubice a Praha. Na spiatočnej ceste by mal byť o 2 minúty rýchlejší. V niektorých miestach dosiahne rýchlosť 160 km/h. V porovnaní so súčasným EC bude cesta kratšia o 22 minút. Autobusu, ktorý má o 60 km kratšiu trasu to trvá o 30 minúť dlhšie.
Linku prevádzkujú České dráhy a Železničná spoločnosť Slovensko. Z Bratislavy bude vlak vyrážať 5:41 a z Prahy 18:26. V ČR za 11 mesiacov prepravili na trase Ostrava <=> Praha 500 000 cestujúcich, ktorí za to zaplatili 200 miliónov českých korún. Linka najazdila za toto obdobie 1,4 mil. km.
Vo vlaku cestujúceho upúta veľmi obmedzený vnútorný priestor. Je to spôsobené menšou šírkou skrine jednotky – údajne vyžadovaná šírka kvôli systému aktívneho naklápania. V 1. i 2. triede sú len 3 rady sedačiek, lebo viac by sa tam nezmestilo. Z nakláňania vagónov v zákrutách bývajú spočiatku rozpačité pocity. Naklápanie totiž nefunguje veľmi plynule a „cukanie“ nie je príjemné.
Začiatok prevádzky v ČR sprevádzali technické problémy. Vtedy vznikli mnohé vtipy, animácie a obrázky na tému spolahlivosti týchto vlakov (viď. fotogaléria). Momentálne však patria Pendolina medzi najspoľahlivejšie vlaky. Jazdia vo Fínsku, Portugalsku i Veľkej Británii.

Proč přestali počítače v pendolínu fungovat po měsíci provozu?
Na počítačích byla nainstalována zkušební verze programu, co přestává fungovat po 30 dnech.

Zastaví Pendolino uprostřed pole. Chvíli se nic neděje a pak se z reproduktoru ozve naléhavý hlas: "Není mezi cestujícími přítomen programátor?"

Sedím v Pendolinu, mam dlouhou chvíly a tak si zapnu notebooka a bluetooth.
Na display se objevi: " Nalezen novy hardware - Pendolino " Potvrdím hlášku.
Další hláška: " Chcete opravdu změnit firmware vlakové soupravy Pendolino??
YES - CANCEL

- redakcia -
19.11.2006

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet