ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > ALTERNATÍVNE VIANOCE v Trenčíne

ALTERNATÍVNE VIANOCE v Trenčíne

Prvý decembrový víkend ožijú priestory kina Hviezda, Klubu Lúč a Artkina Metro opať festivalovou atmosférou. Zimný festival Alternatívne Vianoce, líšiaci sa od tradičných vianočných podujatí svojou neobvyklou umeleckou dramaturgiou si do svojej doterajšej histórie zaknihuje pod krídlami občianskeho združenia LampART už svoje štvrté tohtoročné pokračovanie


Od piatku do nedeľe bohatý festivalový program ponúka koncerty domácich i zahraničných skupín,dídžejov i vídžejov,divadelné predstavenia,výstavu obrazov a fotografii, ale aj filmy, ktoré budú mať v tohtoročnej dramaturgii festivalu doposiaľ nebývale veľkorysý priestor.

Festival odštartuje v Artkine Metro projekcia japonských animovaných filmov pravidelne organizovaných pod hlavičkou Filmového klubu mladých a podvečerný film Georga Lucasa THX 1138 zaradený do celoslovenského projektu 100.Večerný program festivalu už prebehne v rozsiahlejších priestoroch Kina Hviezda, ktoré si zaspomínajú na časy,keď tu prebiehali pravidelné filmové projekcie.Okrem experimentálnej filmovej jazdy mestom Expres v tuneli budú môcť priaznivci filmu vzhliadnúť 15 najlepších krátkych filmov z prestížneho pražského festivalu Aerokraťas rozdelených do dvoch filmových blokov. Pred filmovými projekciami sa na „doskách ktoré znamenajú svet“ predstaví Slovenské Mimo Divadlo so svojou improvizovaným divadelným predstavením (NE)PRIPRAVENÍ v ktorom herci improvizujú na témy z publika.

Počas projekcii bude v Klube Lúč paralerne prebiehať koncert skupín,ktoré vo svojich jednotlivých hudobných žánroch patria ku uznávanej slovenskej špičke.Po menej známej bratislavskej alternatívnej skupine HVOZD v klube Lúč pokrstia svoje nové CD novým koncertným programom bývalý členovia skupiny Dlhé diely vystupujúci spolu s vídžejom Kufrik brothers pod názvom Longital. Po nich dostane prítomné publikum do varu v súčastnosti zrejme najzaujímavejšia slovenská rocková skupina Živé kvety s charizmatickou speváčkou, poetkou ulice a herečkou Divadla Stoka Luciou Piussi. Zvyšný čas večera bude v klube Lúč pokojne plynúť v rytme slnečného reggae a ska až do neskorých nočných hodín.O usmiatu atmosféru sa postarajú členovia skupiny s názvom evokujúci tradičné slovenské vianoce - Skaprašupina spolu s nasledujúcimi dídžejmi.

Netradičnou zvukovou kompozíciou Tiká tiká politika sa v sobotu predstaví Divadlo Alfred ve dvoře. Inscenácia s humorom a iróniou odhaluje tajomstvá skrytých mechanizmou politického kolotoča. Po divadelníkoch z Prahy sa ku slovu dostane ďalší hosť od našich západných susedov- výnimočný spevák, textár, performer, experimentátor a zároveň „jediný český muzikant hrajúci doslova celým telom“ Petr Váša so skupinou TY SYČÁCI. Ich hudobná zmes rocku,jazzu,moravského folklóru a world music oslovuje v čechách početné publikum od stredoškolákov až po „zaslúžilých milovníkov“ klasického gitarového rocku.To čo v minulosti platilo pre frontmana skupiny - fyzického básnika Petra Vášu, platí aj pre celú spomínanú skupinu: neprispôsobuje sa hudobným žánrom,ale sama ich vytvára.Večer na hlavnom pódiu uzavrie trenčanom dobre známa maďarská legenda TROTTEL spájajúca hudobné prvky rôznych hudobných štýlov počnúc 60-tymi rokmi až po elektronickú súčastnosť, ktorá za 20 rokov svojej exestincie koncertovala na festivaloch či klubových pódiách po celej Európe.Veľkou poctou pre jej trenčianskych fanúšikov je fakt, že skupina na svojej oficiálnej stránke označila Trenčín ako svoje tohtoročné najobľúbenejšie koncertné miesto. Aj sobotný večer bude patriť krátkym a experimentálnym filmom, ale aj amtérskym filmom z prostredia nášho krajského mesta.To bude mať v sobotnom programe aj dvoch svojich domácich účinkujúcich: pesničkára a bývalého dvorného textára Bez ladu a skladu Lubora Benkoviča a „svieži vietor“na trenčianskej hudobnej scéne-skupinu HAVA MAHAL. Festival sa v posledný deň svojho trvania oblúkom vráti na miesto svojho tohtoročného začiatku - do Artkina Metro, kde ho slávnostne ukončí “zlatý kliniec“ tohtoročného programu - Stredoeurópsky súbor bicích nástrojov DAMA-DAMA.

Počas všetkých troch dní festivalu dostanu priestor na prezentáciu aj mladí výtvarníci a fotografovia z Trenčína.Pre tých, ktorý z rôznych dôvodov nestihli Festival Hory a mesto Trenčín 2006 je pripravená výstava z tohoto podujatia vo foyer Artkina Metro.

viac o programe časoch a cenách patiok TU , sobota TU
- redakcia -
30.11.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet