ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Sen sa stal skutočnosťou

Sen sa stal skutočnosťou

Sen sa stal skutočnosťou

Nové Mesto nad Váhom - 22. februára 2OO2 pri príležitosti tridsiateho výročia smrti nášho rodáka, akad. maliara a profesora Petra Matejku (1913-1972) bola v Mestskom kultúrnom stredisku založená galéria nesúca jeho meno. Orientovala sa prevažne na život a diela Petra Matejku ale i umelcov, ktorí sa v našom meste narodili.


V roku l984 vzniklo zoskupenie Návraty, združujúce regionálnych autorov. Pravidelne každých päť rokov usporadúvajú spoločnú výstavu a v medziobdobí sa každoročne koná niekoľko autorských prezentácií. Doteraz si však "Návratisti" museli na vystavenie svojich umeleckých diel prepožičiavať priestory výstavnej siene MsKS, kde sa konajú aj všetky ostatné výstavy v našom meste.
Vďaka finančnej pomoci nášho mesta, pod záštitou primátora Ing. Jozefa Trstenského a s neutíchajúcim zanietením riaditeľa MsKS akad. mal. Jána Mikušku, boli vybudované počas tejto jesene nové priestory. Myšlienka galérie s vlastnými priestormi na stálu expozíciu vznikla už v 70-tych rokoch a dnes je tento sen skutočnosťou.
Slávnostné otvorenie sa konalo 1. decembra 2006. Zúčastnila sa tu široká verejnosť, predstavitelia mesta, ako aj kruh umelcov. Za všetkých spomeniem aspoň sochára Milana Struhárika, ktorý vyjadril veľkú spokojnosť s otvorením galérie. Táto stála expozícia bude určite veľkým prínosom pre našich regionálnych velikánov.
Galéria Petra Matejku je situovaná do jednoduchých moderných priestorov. Farebná kombinácia červeno-bielych stien je zladená tak, aby nekonkurovala umeleckým dielam. Táto moderná miestnosť s dobrým osvetlením diel, akoby vťahovala diváka do vnútra, kde si môže očami „pomaškrtiť“ na rôznych umeleckých skvostoch maliarov i sochárov.
Od 4.decembra je galéria oficiálne sprístupnená verejnosti. Nachádza sa hneď na prízemí MsKS. Otváracie hodiny sú:
Po., Ut., Št., Pi. – od 8:00 do 16:00 hod.
St. - od 8:00 do 17:00 hod.

- Michaela Beňová -
09.12.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet