ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > Slávnostné odovzdávanie Sacharovovej ceny 2006

Slávnostné odovzdávanie Sacharovovej ceny 2006

Slávnostné odovzdávanie Sacharovovej ceny 2006

Líder bieloruskej opozície a kandidát na bieloruského prezidenta v tohtoročných marcových voľbách Alexander Milinkievič si do Štrasburgu prišiel prevziať Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Cena mu bude oficiálne odovzdaná počas dnešného slávnostného zasadnutia Európskeho parlamentu, kde vystúpi pred poslancami so svojim príhovorom.


Tento 59-ročný vodca bieloruskej opozície kandidoval v marci 2006 v bieloruských prezidentských voľbách, ktoré podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nesplnili demokratické štandardy. Ich výsledok označila OBSE, ako aj EÚ a vláda USA, za neslobodný a nespravodlivý. Následné protesty bieloruských občanov úradná moc na čele s prezidentom Lukašenkom potlačila a mnohých účastníkov, medzi nimi aj Alexandra Milinkieviča, polícia zatkla. Vo väzení si odsedel 15 dní.
Milinkievič bojuje proti porušovaniu ľudských práv a slobôd vo svojej krajine, pričom jeho snom je premeniť Bielorusko na slobodnú, spravodlivú, zodpovednú a konkurencieschopnú krajinu. Je matematikom a fyzikom, ktorý okrem Bieloruska študoval aj vo Francúzsku, Spojených štátoch a Nemecku. V prvej polovici osemdesiatych rokov pôsobil tiež v Alžírsku, kde viedol katedru fyziky na Setifskej univerzite.
Do politického diania v Bielorusku sa zapojil začiatkom 90-tych rokov v úlohe zástupcu primátora mesta Hrodna. Do "veľkej politiky" však vstúpil až v roku 2001, aby viedol prezidentskú kampaň opozičného kandidáta Siamiona Domasa. O päť rokov neskôr, v spomínaných prezidentských voľbách 2006, skončil Milinkievič podobne neslávne ako jeho predchodca a podľa "oficiálnych výsledkov" získal proti Lukašenkovi len 6%.
O cene
Cenu A. Sacharova udeľuje Európsky parlament každoročne výnimočným jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré bojujú proti útlaku, netolerancii a nespravodlivosti. Kandidátov na toto prestížne ocenenie navrhujú politické skupiny a europoslanci, o konečnom víťazovi však rozhoduje Konferencia predsedov (Predseda EP a lídri politických skupín). Samotnú cenu odovzdáva na decembrovej plenárnej schôdzi Predseda Európskeho parlamentu. Jej súčasťou je aj šek na 50 000 eur.

- Zuzana ANDREJČÁKOVÁ,Tlačové oddelenie EP - slovenský sektor -
13.12.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet