ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Chorý ľud Novomestský

Chorý ľud Novomestský

Chorý ľud Novomestský

V posledných týždňoch sa ma veľa ľudí pýta, že čo hovorím na decembrové komunálne voľby v Novom Meste nad Váhom. Moja odpoveď? No občania sa na to vykašlali! Hájovkári boli úplne exkluzívni, tí to mali fakt na háku. Zloženie v našich „Vece“ sa teda príliš nezmenilo. Koalícia má 16 kresiel. S príveskom až 20. Zvyšná päťka zostáva bezzubá, teda na takej pozícii, na akej som bol ja 4 roky.


Spomínam na rozčarovanie z prvého roku vo funkcii. Predtým som chodil na schôdze len ako občan a tam toho toľko nieje vidieť. Najväčšie sklamanie bolo z toho, že na pôde zastupiteľstva sa nediskutuje. Nie je to tak ako som si predstavoval – taká malá (ná)rodná rada. Všetko tu prediskutuje mestská rada a prijme svoje závery. Ostatní poslanci majú už potom stranícke príkazy a vedia ako majú zdvihnúť ruky i napriek akýmkoľvek argumentom v danej rozprave. Mohol som tam maximálne povedať si svoje, všetci to nejako pretrpeli a potom prišlo vopred dohodnuté hlasovanie.
Spomínam si napríklad na hlasovanie o zvyšovaní platu zástupcovi primátora. To som vždy vystúpil s tým, že jeho funkcie sú vymyslené. Vymenoval som ich a ku každej povedal svoj názor. Koordinuje činnosť MsKS => toto je kompetencia riaditeľa MsKS a nie je dôvod ustanovovať ďalšiu osobu pre výkon tejto funkcie + na MsÚ to zabezpečuje referát sociálny a kultúry. Alebo koordinuje činnosť mestskej polície, na čo som poznamenal, že koordináciou mestskej polície je zo zákona č. 564/1991 Z. z. o obecnej polícii poverený náčelník mestskej polície, ktorého na návrh starostu vymenúva MsZ (zodpovedá primátorovi).
Na prvej schôdzi povolebného poslaneckého zboru 21. decembra 2006 sa na podobnú pracovnú náplň vytvorili 2 posty – za ĽS-HZDS i za SMER. Takto platení dvaja poslanci sa podelia o funkcie koordinovania rozvoja mesta, kultúry, zamestnanosti, TV Pohody, a pod.
Vtedy, keď sme mali dlhodobo uvoľneného poslanca jedného, som tvrdil, že to je len dobre platený predstaviteľ vládnucej politickej strany. Náklady na tento post nás vychádzali na 40 až 50 tisíc Sk mesačne. Dnes máme takých dvoch a ja stále nie som presvedčený o nutnosti mať dlhodobo uvoľnených poslancov.
To je však len môj názor. 25-ti zástupcovia ľudu nevzniesli ani jednu námietku. Kluby dvoch vedúcich strán nemajú prečo. Kresťanská skupinka je rada, že im hodili kosť v podobe 2 členov v rade a dokonca ani tí piati „bezzubí“ si nezaštekali. Som skutočne rád, že tam už niesom. Novomešťania si totiž takú vládu zaslúžia. A ja by som to tam len svojim bezzubým štekaním rušil. Teraz ako občan dúfam, že ma skôr či neskôr obaja páni presvedčia o prínose ich postov pre moje rodné mesto.
Genius populi (duch ľudí) Mesta Márie Matky, ako bolo v jednom článku regionálnych novín Prameň nazvané Nové Mesto nad Váhom, je veľmi prehnitý. „Jako by som povedal v ronnej reči – sú hnylý šetci!“ Pasivita rozlievajúca sa v uliciach mojej rodnej hrudi uvrhuje obyvateľstvo do neuveriteľnej nečinnosti. Ľahostajnosť k smerovaniu vývoja svojho bezprostredného životného prostredia je tu skutočne na zaplakanie.
Novomešťanom ani nevadí, že rokovací poriadok od roku 2002 nedovoľuje vystúpiť občanovi na jeho vlastných „Vece“ – veciach verejných prerokovávaných na MsZ bez toho, aby to odhlasovali poslanci. Nevadí veď v tomto meste občania na zastupiteľstvo nechodia. A keď už niekto nespokojný príde, je tu nástroj na umlčanie.
S regionálnymi médiami je to tu tiež biedne. Úroveň sa pokúša pozdvihnúť iba Prameň a TV Pohoda. Novomestský spravodajca je stále len prežívajúcou skamenelinou na mediálnom trhu. Ale pre koho produkovať správy? Veď miestni obyvatelia pre svoju darebnosť nebudú konať nič pre zlepšenie, nápravu či rozvoj. Novomešťania sú odpadom vlastného mesta a asi sa aj cíti dobre v odpade.
Väčšina s domorodcov má „rada“ malebnú východnú stranu Čachtických Karpát nazývanú miestnym názvom Kamenná. Je to ChKO, v ktorej každoročne pribúda komunálny odpad. Odpad od relaxujúcich Novomešťanov. Zrovna včera som naďabil v Kameňolome novo vyzerajúcu autobatériu. Pred dvoma rokmi nám tam zlikvidovali množstvo borovíc. Vyťažili kmene a koruny, na ktorých bola pleseň (dôvod výrubu) hnijú v lese doteraz. A spomínaný tvor len zahromží a tým to zhaslo.
Pre mňa bolo vrcholom pasivity Novomešťana vyrúbanie čerešňového sadu. Niekoľko týždňov po tragédii som stretal svojich spoluobčanov, ktorí išli vtedy okolo. Nikto sa pánov s motorovými pílami neopýtal, čo to robia. Nikto si nezapísal ŠPZ. A tak jednoducho sa dalo zabrániť nenapraviteľnému. Stačilo len zavolať na bezplatné 159: „Príďte to omrknúť!“
Toto je môj názor, môj dojem z toho, čo nám vyjavili komunálne voľby. Takto sa tu totiž deje všetko. Bez záujmu občianskej spoločnosti. Voľby tento stav iba odzrkadlili. Je to zvláštna nátura ten Novomeščan. Mám pred očami charakteristiku ľudu Márie Matky alebo je len ľud chorý? ...
- Šarmi -
02.01.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet