Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Protiraketový systém NATO v strednej Európe

Protiraketový systém NATO v strednej Európe

Protiraketový systém NATO v strednej Európe

„Spojené štáty americké v piatok 19. januára oficiálne oznámili Českej republike a Poľskej republike, že prijali definitívne rozhodnutie o vybudovaní súčasti systému protiraketovej obrany v týchto krajinách.\" - tlačové vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí SR.


„USA, ČR a PR sú blízki spojenci SR a členovia NATO, preto sme presvedčení, že všetky kroky, ktoré podnikajú, sú zamerané na zlepšenie bezpečnosti v Európe a celom transatlantickom priestore." – povedal hovorca MZV SR Ján Škoda
Spojené štáty americké sa rozhodli začať s českou vládou rozhovory o umiestnení radarovej základne svojho protiraketového obranného systému na území Českej republiky. Pôjde o časť protiraketového dáždnika.
"Radarová stanice tak, jak je koncipována, nebude mít negativní dopad na obyvatelstvo okolních obcí. Ani na kvalitu jejich života. Ani na kvalitu životního prostředí." – uviedol premiér Mirek Topolánek.
"Jisté je, že to bude ještě dlouho trvat. Nejdříve musí přijít oficiální nabídka od USA. Tu budeme muset posoudit, jednati o ní. Teprve pak přijde na řadu schvalovací řízení." upresnil minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg.
Premier Topolánek neuvažuje s referendom. Vyjadril sa takto: „Podle mého názoru se otázka bezpečnosti republiky v referendu řešit ani nemá. Ale nechci předjímat. Pokud někdo ve sněmovně přijde se speciálním návrhem na jednorázový plebiscit k této záležitosti a tento návrh projde, pak samozřejmě referendum bude.“
Predseda ČSSD Jiří Paroubek novinárom povedal: „Pokud se bude jednat o malé zařízení, které nenaruší život občanů, které nenaruší například letový provoz, tak si umím představit, že bychom o tom mohli jednat s kladným výsledkem.“ a „Pokud to bude nějaké menší zařízení, tak si myslím, že hlasovat o tom formou referenda by bylo jako jít s kanonem na vrabce.“
Ak sa Praha rozhodne prijať ponuku na výstavbu zariadenia, projekt bude vytvorený v rokoch 2007 až 2008. Samotná realizácia stavby by prichádzala do úvahy v roku 2010. inštalácia systému by prebehla v roku 2011. Na základe by v konečnom dôsledku pracovalo 200 ľudí – vojakov i civilných špecialistov. Na lokalita bude vybraná z dvoch vojenských priestorov - Libavá alebo Jince.
Ďalší oznam od predsedu ČSSD Jiří Paroubek znel: „Dnes ráno jsem byl informován americkým velvyslancem Richardem Graberem o tom, že americká vláda rozhodla o tom, že by byla připravena umístit v České republice radarovou stanici a v Polsku protiraketovou základnu.“ Premiér Topolánek dodal, že bude viesť telefonické konzultácie so svojim poľským kolegom Jaroslawom Kaczynským.
Skúsenosti z Maďarska varujú, že by sa príchod amerických základní nemal spájať s prehnaným ekonomickými očakávaniami. Práve na juhu Maďarska bola jediná americká základňa v postkomunistickej Európe
Vážne odborné obavy zazneli aj v súvislosti s možnou výstavbou v ČR iba radarovej stanice. Jej zariadenie by síce bolo pre ľudí neškodné, ale mohlo by aj vo veľkej vzdialenosti od základne rušiť signál mobilných telefónov a dokonca by mohlo predstavovať hrozbu pre niektoré citlivé elektronické prístroje lietadiel.
- redakcia -
20.01.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet