Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Predčasné parlamentné voľby v Srbsku

Predčasné parlamentné voľby v Srbsku

Predčasné parlamentné voľby v Srbsku

Dnes sa v Srbsku uskutočnia parlamentné voľby. Únia dala Belehradu najavo, že víťazstvo demokratických síl bude pre vstup určujúce. Komisár pre rozširovanie Olli Rehn zopakoval očakávania, že nová proeurópska a proreformná vláda v Srbsku urobí rýchly pokrok smerom k EÚ. EÚ potom urobí rýchly krok k obnoveniu asociačných rokovaní s Belehradom. Únia v máji 2006 prerušila tieto rozhovory, lebo Srbsko stále nechytilo generála Ratka Mladiča. Príkladný krok urobilo NATO, ktoré Srbsku, Čiernej Hore a Bosne a Hercegovine ponúklo členstvo v programe Partnerstvo za mier.


Všetky politické strany, ktoré sa zúčastňujú na predčasných parlamentných voľbách v Srbsku, sľubujú zlepšenie životných podmienok, zvýšenie platov a vytvorenie pracovných príležitostí pre tretinu obyvateľstva, ktorá je nezamestnaná. Uvedomujú si, že hlasovanie už ľudí unavuje, a tak si dali do volebných programov citlivé celonárodné témy, ako je možnosť, že provincia Kosovo dostane nezávislosť, alebo tlak Západu na vydanie ľudí podozrivých z vojnových zločinov, ktorí sú v Srbsku často považovaní za hrdinov.
 Osobitný vyslanec OSN Martti Ahtisaari má krátko po voľbách predložiť návrh štatútu Kosova, prevažne etnickými Albáncami obývanej provincie, ktorá je pod správou OSN od júna 1999, keď nálety NATO ukončili konflikt medzi separatistami a Belehradom. Úspešnosť plánu závisí od spolupráce so Srbskom, v ktorom sú však takmer všetci politici proti nezávislosti tejto provincie. Belehrad Kosovu ponúka širokú autonómiu, kosovskí Albánci však trvajú na nezávislosti. Podľa diplomatov sa očakáva, že Ahtisaari navrhne "nezávislosť pod dozorom".
V dnešných voľbách sa môže zúčastniť viac ako 6,5 milióna Srbov. Hovorí sa o tom, že krajina sa rozhodne buď pre smerovanie k EÚ, alebo k nacionalistickej minulosti. Rozhodujúci súboj bude medzi nacionalistickou Radikálnou stranou Tomislava Nikoliča a umiernenou Demokratickou stranou Božidara Djeliča.
Premier Vojislav Koštunica so svojou Demokratickou stranou je až na treťom mieste, ale vlastne on bude jazýčkom na váhach. Vzhľadom na to, že strany sú veľmi odlišné, dajú sa očakávať ťažké niekoľkotýždňové rokovania.
Ľudia sú so súčasnej vlády sklamaní. Očakávali oveľa lepší životný štandard. HDP sa pohybuje okolo 4400 $ na obyvateľa, nezamestnanosť je takmer 32 % (v Kosove 50 %) a inflácia dosiahla 15,5 %. Voliči sa budú rozhodovať na základe sľubov o riešení tejto situácie.

- redakcia -
21.01.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet