ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Gazdovský dvor na Myjave

Gazdovský dvor na Myjave

Gazdovský dvor  na Myjave

Gazdovský dvor sa nachádza na mieste, kde bol pôvodný gazdovský dvor už v 18. storočí. Leží v peknom prostredí myjavského regiónu vedľa evanjelického kostola v Turej Lúke, ktorá bola založená v roku 1580 a časom mala dokonca i svoju kúriu, farnosti, notárstvo, významné osobnosti i svoje kopaničiarske osídlenie. Od roku 1980 sa spojila s mestom Myjava a stala sa jej prímestskou časťou.


Gazdovský dvor prezentuje tradičné formy života a bývania v myjavskom regióne. Zrekonštruovaný objekt však nie je iba statickou ukážkou zachovania bývania, tradícií a zvyklostí, ale žije svojim životom poľnohospodárskej usadlosti z rokov 1900 - 1950. Teda v rokoch pred prvou svetovou vojnou až do začiatku kolektivizácie, ktorá neobišla ani tieto miesta.
O Gazdovský dvor sa stará jeho gazda s gazdinou, ktorá každého pocestného pohostí aspoň štamperlíkom, či mastným chlebom. Od jari až do zimy je okolo hospodárstva stále čo robiť. Ovce, kozy, sliepky, zajace a samozrejme pes v búde, voz, sane, rajtár, brány, šečkovica, mlátačka, hrstovačka, hrabačka ... to všetko do gazdovského dvora patrí.
A po robote nie je ani o zábavu počas celého roka núdza. Každý sa môže pridať napríklad medzi svadobčanov na tradičnej kopaničiarskej svadbe, zúčastniť sa zabíjačky, fašiangov, veľkonočnej šibačky, majálesu, dožinkov, dupania humna, drápačiek peria, či vyskúšať si varenie slivkového lekváru a slivkových gulí, viazanie myjavských dievčenských ručníkov alebo si obliecť myjavský kroj. Pri tom si môže zatancovať pri kopaničiarskej muzike i okoštovať dobré myjavské pálené.
Na rekonštrukcii Gazdovského dvora sa podieľali domáci obyvatelia spolu s domácimi firmami. Takmer všetok mobiliár v interiéri a exteriéri Gazdovského dvora pochádza z darov obyvateľov Myjavy - Turej Lúky, no i Starej Myjavy, Brestovca, Rudníka, Vrboviec a iných obcí myjavského regiónu. Sú to veci, ktoré prešli ich rukami a prostredníctvom nich tu zostáva i kus ich života.
Otváracie hodiny
Po: zatvorené
Ut: 10:00 – 19:00
St: 10:00 – 19:00
Št: 10:00 – 19:00
Pi: 10:00 – 19:00
So: 14:00 – 19:00
Ne: 14:00 – 19:00 (jún, júl, august)
V zimnej sezóne sú kvôli skoršiemu stmievaniu upravené otváracie hodiny. Hlavná časť sezóny začína Veľkou nocou. Virtuálnu prehliadku Gazdovského dvora si môžete pozrieť tu.
- redakcia -
12.02.2007

Fotogaléria

Gazdovský dvor na Myjave


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet