Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Uchovec bazový - Jidášove ucho

Uchovec bazový - Jidášove ucho

Uchovec bazový - Jidášove ucho

Zvykli sme si, že od marca môžeme v našich Karpatských lesoch zbierať uchovec bazový. V tomto roku však vďaka miernej zime rastie už zopár týždňov skôr (asi od prelomu januára a februára). Je to huba, ktorú poznáme z mnohých ázijských jedál ako čínsku čiernu hubu. Je uctievaná, pretože ovplyvňuje dlhovekosť, srdcové choroby a rakovinu, znižuje hladinu cholesterolu, pôsobí protivírovo a zabraňuje zrážaniu krvných doštičiek.


Uchovec bazový patrí medzi veľmi zaujímavé drevné huby. Najhojnejšie rastie na čiernej baze, ale nájdete ho na mŕtvom dreve rôznych listnáčov. Pravdepodobne preto dostal v českom jazyku názov Jidášove ucho. Niekto si pomýlil bazu so Zmarlinkou judášovou, na ktorej sa Judáš Iškariotský obesil po tom, čo zradil Krista. Ucho je to preto, lebo jeho plodnice tvoria polopriesvitné blanité útvary podobné našim ušiam. Dokonca keď cez ne presvitá slnko, vidieť jemnú žilnatinu presne ako, keď sa dívate na človeka, ktorému za hlavou svieti slnko.
Rastie na jar a na jeseň v lesoch, záhradách a parkoch na odumretých konároch a kmeňoch listnáčov. Plodnice sú 2 - 7 cm široké s rôsolovitou dužinou, dosť tenko lupenité, skoro priesvitné a žilkovité. Za suchého počasia tvrdnú. Tieto huby majú žltohnedú farbu a drobné šedé chĺpky na vonkajšom povrchu. Vnútorný povrch je hladký a lesklý. Judášove ucho je dosť podobné nejedlej Rôsolovke listovej (Tremella fimbriata), ktorá sa líši tenko lupenitými, nepravidelne poprehýbanými, husto zhluknutými plodnicami.
Z kulinárskeho hľadiska je najlepšie Judášove ucho použiť buď čerstvé, rozmrazené (pri uchovaní v mrazničke) alebo sušené. Sušené huby je nutné pred použitím „oživiť“ 10 – 15 minúť vo vlažnej vode a potom ešte povariť. Táto huba pokrmy nezafarbuje, nemá žiadnu chuť, ale primerane nakrájané kúsky príjemne chrupkajú a tým dodávajú jedlu zvláštne príjemnú konzistenciu.
Najbohatšie uplatneniev Číne, Japonsku a vo Vietname. Tam sa používa príbuzný druh Auricularia sambucina Mark, ktorý je takmer nerozoznateľný od nášho európskeho Judášovho ucha. V Ázii dávajú miestni kuchári sušené plodnice pod názvom čierna huba do všetkých mäsových pokrmov – mäso po s'-čchuansku, 8 druhov kuraťa, sviečková suang-si, kapor chuang-tao, ľadvinky čchao, do polievok, šalátov a iných jedál. Veľmi osvedčený spôsob servírovania je urobenie omáčky (cibuľa, cesnak, bazalka, jemne nakrájané ucho a troška smotany) a jej použitie k napĺňaniu pečiva.

- redakcia -
14.02.2007

Fotogaléria

Uchovec bazový - Jidášove ucho


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet