Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Využitie konope

Využitie konope

Využitie konope

Najstaršie známe tkaniny (8. tisícročie p. n. l.) bolo vyrobené z konopy. Od 2. tisícročia p. n. l. do roku 1883 bola konopa najpoužívanejšou poľnohospodárskou plodinou a zároveň najdôležitejším priemyslom na svete . vyrábala sa z neho väčšina vlákien, látok, svetetelného oleja, papieru, kadidiel a liečiv.


V roku 1619 boli zavedené prvé konopné zákony v Jamestown Colony, Virginia „prikazujúce“ všetkým farmárom „make tryal“ => skúšanie pestovania indického konope. Ďalšie zákony o povinnom pestovaní konope boli zavedené v Massachusetts v roku 1631, v Connecticut v roku 1632 a v Chesapeake Colonies do polovice 18. storočia. Od roku 1631 do začiatku 19. storočia bolo konope legálnym platidlom vo veľkej časti Ameriky.
V Anglicku sa podľa Dekrétu Koruny udelovalo občianstvo cudzincom, ktorí pestovali konope a pokuty boli často ukladané tým, ktorý konope pestovať odmietali. V období nedostatku konope (1763 až 1767) hrozilo uveznenie ľuďom, ktorí vo Virginii nepestovali túto rastlinu. Konopa bola hlavným zdrojom bielkovín pre potreby ľudí a zvierat.
Konope poskytuje najpevnejšie, najodolnejšie a najtrvanlivejšie prírodné jemné vlákno na svete. Po dobu 3000 rokov (do 20. storočia) boli listy a kvety jedným z najpoužívanejších liečiv pre dve tretiny svetovej populácie. Je to preto, lebo vďaka efektívnejšiemu využívaniu slnečnej energie (oproti iným rastlinám) dosahuje mohutnej výšky v krátkej vegetačnej dobe vo všetkých klimatických a pôdnych podmienkach. Je to doteraz najefektívnejší obnoviteľný prírodný zdroj. Mnohorakosť použitia tejto plodiny jej dáva prvenstvo pred inými známymi rastlinami.
Lode
90 % lodných plachiet od 5. storočia p. n. l. do konca 19. storočia sa vyrábalo z konopy. Zo stoniek sa vyrábali prakticky všetky laná, siete, vlajky, atď. Uniformy námorníkov vrátane nití, ktorými boli zošité, dokonca aj topánky boli vyrobené z konope. Z konopného papieru boli lodné grafy, mapy, denníky a biblie.
Látky a tkaniny
80 % všetkých tkanín a látok na odevy, stany, prádlo, pokrývky, závesy, prešívané deky, posteľnú bielizeň, ručníky, plienky atď. boli vyrábané z konopných vlákien do 20-tych rokov 19. storočia. Našim predkom boli známe fakty, že konope je jemnejšie, teplejšie, viac absorbujúce vodu, 3 x pevnejšie a mnoho krát trvanlivejšie ako bavlna. 50 % všetkých chemikálií používaných v poľnohospodárstve sa používa na pestovanie bavlny. Konope nepotrebuje žiadne chemikálie.
Papier
75 až 90 % svetovej produkcie papieru bolo vyrábaných z konope až do roku 1883. Tento papier sa používal na knihy, biblie, mapy, peniaze, akcie, cenné papiere, noviny atď. Konopný papier je 50 až 100 x trvanlivejší a výroba bola 100 x lacnejšia a jednoduhšia ako rôzne preparáty papyrusu.
Laná a povrazy
70 až 90 % všetkých lán a povrazov bolo vyrábaných z konope až do roku 1937.
Maliarske plátna
Konope je v tomto smere pokladané za perfektný archívny materiál. Na takéto plátna maľoval Rembrand, Van Gogh, Gainsborough, a ďalší maliari. Ich diela nám zostali zachované práve vďaka tomu, že konopné plátno je odolné voči teplu, plesni, hmyzu a nepoškodzuje sa svetlom.
Farby a laky
Tisícky rokov boli dobré farby a laky vyrábané z konopného alebo ľanového semenného oleja. K nahradeniu za syntetické petrochemické oleje prišlo až v prvej tretine 20. storočia lobingom firmy DuPont.
Olej na svietenie
Konopný olej bol najpoužívanejším olejom na svietenie až do roku 1800. V 19. storočí ho predbehol veľryby olej.
Biomasová energia
Schopnosť konope pri obnove biomasy (buničinového potenciálu) je 4 x väčšia ako u kukurice, cukrovej repy, stromov atď.
Medicína
Konopné extrakty boli najmenej 3000 rokov najpoužívanejšími liekmi na svete pre väčšinu ľudských ochorení. Ako účinný liek sa osvedčilo konope pri únave, záchvatoch kašla, reumatizme, astme, delíriu tremens, bolestiach hlavy, kŕčoch, depresiách, bolestivej menštruácii, zelenom zákale, epilepsii, herpesov, infekcií a pod.
Jedlé oleje a bielkoviny
Konopné semená sú jedny z najjemnejších, najkopletnejších a najvhodnejších rastlinných bielkovín pre človeka. Zo zmesí vtáčieho zobu vtáci ako prvé vyzobú konopné semená.
Stavebné materiály
Pri výrobe lepenky, drevotriesky i pri výrobe sheetrockov (betónové panele) je veľmi dobre využiteľné konope. Vyprodukuje 4,1 x viac buničiny ako stromy na takej istej rozlohe. Ako stavebný materiál sa vyznačuje skvelými tepelnými a zvukovými izolačnými schopnosťami. Plastové vodovodné potrubie môže byť vyrobené tiež z konope.

Zdroj => Spiknutí proti konpí aneb císař nemá šaty - Jack Herer
- redakcia -
27.02.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet