ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Novomestské kraslice

Novomestské kraslice

Novomestské kraslice

Blíži sa čas rozdávania veľkonočných kraslíc. V ľudových dielničkách to už od februára žije čulou pracovnou atmosférou. Je tomu tak aj u ľudovej umelkyne Márie Karolovej z Nového Mesta nad Váhom.


Pani Karolová sa tvorbe kraslíc venuje už desaťročia. Za toto obdobie si osvojila niekoľko techník. Niektoré vajíčka maľuje, iné zdobí farebným voskom a do ďalších zafarbených jednou farbou vyškrabáva motív. Na vytvorenie kraslíc sa používa slepačie, kačacie, husacie, prepeličie ale i pštrosie vajíčka.
Jednou z najstarších ľudových technik je voskovaná kraslica, kde na zafarbené vajíčko sa nanáša horúci vosk dvojfarebný alebo viacfarebný a ním sa vytvára vzor. Pri maľovaných vajíčkach sa využívajú olejové farby, ktoré sa nanášajú jemnými štetcami. No a napokon vyškrabávanie kraslíc sa robí chirurgickým skalpelom, ktorým sa zoškrabuje jednofarebne namaľované vajíčko. Niekedy sa zvolí aj kombinácia týchto techník.
Absolútny originál tvoria vajíčka zdobené ako zajačiky, Jankovia a Aničky. Ide o kraslice tvoriace tváre. Na stužkách visia Aničky so šatkou, Jankovia s baretkou alebo vysmiate zajace.
Spomínané ľudové výrobky si môžete zakúpiť za 30 – 40 Sk.

Mária Karolová
Krčméryho 8
Nové Mesto nad Váhom
Tel: 032 771 5626
- redakcia -
05.03.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet