Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Podbeľ liečivý

Podbeľ liečivý

Podbeľ liečivý

Na prechádzkach marcovou prírodou sa môžeme stretnúť aj s práve kvitnúcou, vytrvalou a rýchlo sa rozrastajúcou bylinkou - podbeľom liečivým. Vyskytuje sa na okrajoch lesov, na poliach, lomoch, lúkách a ďalších slnečných miestach. Rusi mali pre podbeľ názov „matka a macocha“. To kvôli jeho listom – spodná časť je mäkká a vrchná tvrdá. To je prenesenie hlavných čŕt matky a macochy v ruskom folklóre.


Ako prvé vypučia so zeme kvety na výbežkatých stonkách. Žiarivo žlté hlavičky sa podobajú kvetu púpavy. A práve takto otvorené sa zbierajú. Po odkvitnutí majú tiež podobné vetrom roznášané plody. Vtedy už začína vyrastať ružica prízemných listov.
Kvety sušíme v tieni. Pozor na príliš rozkvitnuté hlavičky, lebo tie sa po usušení rozpadnú na jemné „lietajúce“ plody. Listy sušíme 1 deň na slnku a potom dosušíme v tieni – zberajú sa v apríli až júni.
Rodové meno je Tussilago. Pravdepodobne je odvodené z latinského tussis agere, čo znamená odstrániť kašel. Je to najbežnejšie použitie podbeľu. Niekoľko storočí sa využíval ako náhradka tabaku. Jeho fajčenie sa odporúča pri astmatických problémoch, pri ochorení priedušiek, zahlienení, katare i kašli. Fajčenie podbeľu zmierňuje bolesti hlavy.
Čaj z podbeľových kvetov alebo listov sa odporúča pri nachladnutí a chripke. Rozdrobené sušené listy sa šnupú pri upchatých nosných dutinách. Obklady z nakrájaných listov zmiešaných s medom liečia zápaly a suchosť kože, vredy, rany z pokúsania, krčové žily, bodnutia hmyzom a popáleniny. Obklad z čerstvých listov pomáha tíšiť bolesti kĺbov pri reume, dne, úrazoch kĺbov i pri artróze. Čerstvé umyté na kašu rozomleté listy priložené na hruď pomáhajú pri všetkých ochoreniach pľúc. Sú využiteľné aj pri ruži a pri poranení tkanív, ktoré sprevádzajú modročervené opuchy. Čerstvá šťava z listov nakvapkaná do ucha pomáha pri bolestiach tohto orgánu
Podbeľ vo forme čaju treba užívať len v prípade riešenia niektorého z vyššie uvedených zdravotných problémov. Obsahuje totiž pyrolizidinový alkaloid senkirkin, ktorý má pri nadmernom užívaní negatívny vplyv na pečeň. Pri kúpeľoch spuchnutých nôh v čaji z listov toto obmedzenie neplatí.
- redakcia -
11.03.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet