Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Ohnivec šarlátový

Ohnivec šarlátový

Ohnivec šarlátový

Na potulkách jarným lesom stojí za povšimnutie veľmi nápadná, do červena sfarbená huba. Keďže ide o jednu z prvých objavujúcich sa húb po zime, môžeme ju nájsť hneď po rozpustení snehu. Je nejedlá, no v prírodných kultúrach sa stretávame s jej použitím ako liečivým prostriedkom na rany. Ohnivec šarlátový – Sarcoscypha coccinea je pestrým a neprehliadnuteľným oživením šedivého prebúdzajúceho sa lesa.


Vyskytuje sa ako jedna z prvých jarných húb. V závislosti od podmienok nachádzame Ohnivca až do konca apríla. Vyhovuje mu najmä vysoká vlhkosť. Rastie na prevlhnutom odumretom dreve listnatých strom a kríkov, hlavne na machnatých vetvách no i na zvyškoch dreva zanorených v zemi. Uprednostňuje stredne teplé oblasti ako sú napríklad naše karpatské lesy. Počas teplých zím rastie už aj v decembri.
Plodnice tejto buby bývajú 1 až 5 cm v priemere. Najprv je guľovite uzatvorená, pri ďalšom vývine sa roztvára a zostáva dosť dlho polgulovitá až hlboko pohárovitá. Napokon býva miskovitá alebo celkom plocho rozprestretá. Vnútorná strana plodnice je sýto šarlátovočervená alebo karmínovočervená. Vonkajšia strana je belavočervenkastá a báza býva vždy čistobiela. Okraj plodnice je jemne páperistý, najprv prehnutý dovnútra, potom býva zvlnený alebo roztrhaný.
Pravdepodobnosť zámeny s inou jedlou hubou je veľmi nízka. V literatúre sa uvádza možnosť zámeny azda len s tanierovkou oranžovou (Aleuria aurantia), ktorá je bledšia a rastie až do leta na holej zemi. Jeho blízkymi tiež nejedlými príbuznými sú ohnivec rakúsky (Sarcoscypha austriaca) a ohnivec jurský (Sarcoscypha jurana). Rozdiely sú patrné len mikroskopicky a iba na živom nie sušenom materiále.

- redakcia -
14.03.2007

Fotogaléria

Ohnivec šarlátový

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet