ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Hrad Tematín

Hrad Tematín

Hrad Tematín

Tematín je jedným z najvyššie položených hradov na Slovensku, na ktorý je aj najdlhší výstup. No tým skôr ho vidno z považskej nížiny medzi Novým Mestom nad Váhom a Piešťanmi vysoko na končiari jedného z vrchov.


Hrad bol pôvodne vybudovaný ako strážny a jeho úlohou bolo chrániť jednu z ciest na Moravu. Prvá zmienka pochádza z roku 1270 kedy patril kráľovi. Od polovice 16. storočia patril Thurzovcom. V rámci protitureckej obrany bol zdokonalený obranný systém.
Stredne veľký hrad dobudovali v druhej polovici 13. storočia. Mal vežu a hradný palác, obklopený hradbami. Pod ním vzniklo neskôr podhradie, ktoré sa stále zdokonaľovalo, ale hrad bol vtedy už príliš ďaleko od hraníc, aby mal taký význam ako susedné hrady Beckov, Čachtice či Trenčín. Skôr mal význam v šľachtických povstaniach, keď bol niekoľko ráz obliehaný a poškodený. Po bojoch za Rákócziho povstania začiatkom 18. storočia ho už neopravili a dnes ostali z neho už len masívne múry (pustnúť začal po roku 1710).
Ruiny múrov vyrastajú zo skalného podložia a skrýva ich hustý lesný porast. Podnes sú dobre čitateľné jednotlivé budovy a opevnenia. Zachovali sa obvodové murivá a konštrukcie, na nárožiach spevnené kamennou bosážou. Ojedinele sa zachovali aj architektonické detaily, ako vstupná padacia brána do horného hradu, kamenná konzola na hlavnej veži, koruny murív, zvyšky atiky.
Na hrad sa dostanete najjednoduchšou cestou z rekreačnej oblasti Bezovec. Prístup z obce Hrádok, Lúka nad Váhom a Nová Lehota je po turistických značených chodníkoch. Z hradu je skvostný výhľad na Považie, Malé a Biele Karpaty či západ slnka. Mestá Nové Mesto nad Váhom a Piešťany tu máte ako na dlani.

- redakcia -
15.03.2007

Fotogaléria

Tematín


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet