Úvod >> Životné >> Súťaž - Chráň svoj strom 2002

Súťaž - Chráň svoj strom 2002

27.06.2002


Diplom za prvé miesto

Motto: "Keď veľa malých ľudí robí veľa malých vecí, môžu zmeniť tvár sveta."


Celoslovenskú súťaž Chráň svoj strom vyhlásilo prvýkrát v roku 2002 REC Slovensko. Zapojilo sa do nej vyše 300 detí.

Druhý ročník súťaže "Chráň svoj strom" vyhlásili 30. septembra 2002 občianske združenia Brečtan a Genius loci z Nového Mesta nad Váhom v štyroch detských kategóriách pre deti novomestského okresu.

Cieľom súťaže je vyzdvihnúť a zdôrazniť neoceniteľný význam stromu a vegetácie pre kvalitný život (globálne otepľovanie, produkcia kyslíka, mikroklimaticko-hygienická funkcia, estetická a duchovná funkcia).


Škôlkári, deti do 10 rokov, 10 - 12 ročné a 13 - 15 ročné deti, ktoré sa zapoja do súťaže si vyberú v strom vo svojej blízkosti, ktorý budú pozorovať. Všetky svoje poznatky zapíšu do tzv. Záznamu o strome. Tento by mal obsahovať:
Povinné údaje: Druh, výška, popis stromu, obvod kmeňa, popis stanovišťa (lokality) tak, aby sa strom dal identifikovať a dôvody, prečo si súťažiaci vybral práve tento strom, kedy strom začal pučať, kvitnúť a pod. (jednotlivé fenologické fázy). Treba uviesť aj mená detí, školu, triedu, vek súťažiacich a meno triedneho učiteľa, alebo učiteľa, ktorý deťom pomáhal, kontakt na školu resp. učiteľa (adresa, telefón).
Doplňujúce údaje v Zázname o strome: Živočíšni "obyvatelia" na strome, zistenia, či je strom poškodený a ako stromu môžeme pomôcť (príklady niektorých škodlivých aktivít: vyrývanie do kmeňa, zalievanie koreňovej misy betónom nesprávne rezanie stromu a pod.). Možná je aj fotodokumentácia, kresba stromu, odtlačok kôry a listu a pod. Čo symbolizovali stromy kedysi a čo teraz, história stromu, osobný vzťah a zážitok a pod.
Rozsah a forma: Formát a rozsah je ľubovoľný (minimálne však jedna strana A4), základom je výstižný "Záznam o strome". Stačí rukou písaný text a podporné ilustrácie. Deti môžu pracovať jednotlivo, vo dvojiciach alebo aj v 3 - 5 členných skupinách. príležitosti 11. Novomestského Dňa Zeme v apríli 2003 Porota súťaže Gabriela Filáčková, Adrián Dedík odborná časť, Peter Nováčik, Brečtan, Ľubomír Pagáč, Genius loci, Ivan Brhlovič, mestský poslanec
Kritéria súťaže: výstižný popis pozorovania stromu, originalita spracovania, návrhy riešení v prípade, že strom je poškodený a pod.
Originál v obálke je treba doručiť do 30. apríla na adresu: Brečtan o.z., Dana Kašparová, Hurbanova 14, 915 01 Nové Mesto nad Váhom, alebo na e-mail szopknm@host.sk spolu s adresou odosielateľa a jasným vyznačením veku. Vyhlásenia výsledkov súťaže: 31. mája 2003 Pre víťazov všetkých vekových kategórií bude zabezpečená pekná odmena. Víťazi budú uverejnení na webovej stránke a spropagovaní v miestnych a regionálnych novinách. Na školách, z ktorých sa zúčastní najväčší počet súťažiacich, uskutoční Brečtan a Genius loci a pozvaní odborníci besedu o význame a ochrane stromov a zelene.
Stromy. V rámci rastlinnej ríše tvoria tvarovo i vekovo mimoriadne bohatú skupinu. Patria sem iba niekoľko centimetrov vysoké dreviny ale aj najväčšie živé organizmy. Za najstaršie dreviny sú považované borovice ostité, ktorých vek bol stanovený na 4000 až 4700 rokov. Slovania považovali lesy, háje a parky za posvätné miesta.
Produkcia kyslíka a absorpcia CO2 napr. buk vysoký asi 25 metrov s listovou plochou 1 600 m2 vyprodukuje za jeden deň približne 7000 litrov kyslíka, to predstavuje 35m3, čo spotrebuje 50 ľudí za deň.
Funkcia hygienicko-zdravotná, úprava mikroklímy v meste: Znižovanie teploty - mestské parky znižujú teploty v priemere o 1o Celzia oproti teplote v uliciach a tlmenie kolísania teploty. Nesmierne dôležité je aj zvyšovanie vlhkosti vzduchu, v priemere sa udáva hodnota 5 až 7 percent, rovnako ako aj znižovanie rýchlosti vetra.
Tienenie korunami stromov oceňujeme hlavne v horúcich letných dňoch.
Filtračné účinky zelene sú všeobecne známe. Stromová a krovitá vegetácia má priaznivé účinky na čistotu ovzdušia, slúži ako filter pre prachové častice (udáva sa hodnota 20 g prachových častíc na m2 listovej plochy).
Nezanedbateľná je aj znižovanie hladiny hluku v mestskom prostredí. Funkcia psychologická, estetická a duchovná sú dôležité a ničím nenahraditeľné funkcie. Navyše pre obyvateľov obcí a miest je verejná zeleň miestom krátkodobej rekreácie, miestom stretávania sa, hier detí a pod.
Stromy sú často symbolom života sily, liečivých účinkov. V krajine plní zeleň ďalšie dôležité funkcie, ktorými sú vodozádržná, protierózna funkcia a mnohé iné.

Vyhodnotenie 2. ročníka (2002/2003)

Prvé miesto Druhé miesto Druhý ročník súťaže Chráň svoj strom dospel do svojho záveru. Pre deti zo škôl novomestského okresu ju vlani vyhlásili občianske združenia Brečtan a Genius loci. Pamätáte sa? Deti si mali vybrať strom vo svojom okolí, ktorý budú pozorovať od septembra do konca apríla a svoje poznatky o ňom si zapisovať do denníka stromu. Tak ako plynul čas, menili sa aj ročné obdobia a záznamy o stromoch pribúdali. Súťaž skončila a skončil aj tento školský rok. Začali prázdniny, no ešte predtým porota v zložení A. Dedík, G. Filáčková, P. Nováčik a ľ. Pagáč vyhodnotila jednotlivé práce. Prvé miesto si odnášajú žiaci zo ZŠ J. M. Hurbana v Beckove Peter Kováč a Michaela Kováčiková. Spoločne pozorovali strom, názov ktorého nepoznali. Zaujal ich svojim rastom, kôrou a predovšetkým svojimi ostňami. Porota z ich pozorovaní zistila, že ide o pre mnohých neznámy druh gledicie, ktorá je špecifická najmä tromi dlhými špicatými tŕňmi, tvoriacimi akýsi trojzubec, podľa ktorých nesie i pomenovanie - gledicia trojtďňová. Druhé miesto patrí trojici ôsmakov z tej istej triedy Ondrejovi Pavlíkovi, Jaroslavovi Tretie miesto Štvrté miesto Martišovi a Michalovi Čaňovi a ich poznatkom o agáte bielom. Pomocnú ruku svojim žiakom podala učiteľka Bc. Monika Miklánková. Diplom a ocenenie za tretie miesto si prevzala šiestačka Michaela Maninková zo ZŠ kardinála A. Rudnaya v Považanoch za polročnú prácu o jarabine oskorušovej. Porota sa rozhodla udeliť aj štvrtú cenu ôsmačke Kataríne Oravczovej zo ZŠ v Lúke. Takisto ako chlapcov v Beckove i ju zaujal agát biely. Hlavné ceny do súťaže venovalo kníhkupectvo Škorpión. Gledícia trojtďňová, agáty biele a jarabina oskorušová priniesli šťastie a zaujímavé zážitky deťom niekoľkých škôl v našom okrese. členovia poroty všetky školy navštívili, a rozhodli sa pokračovať v ďalšej spolupráci. A prečo nie? Veď strom patrí medzi najmocnejšie symboly ľudstva. Stelesňuje život a zjednocuje tri ríše (nebeskú, pozemskú a vodnú, je osou, okolo ktorej je usporiadaný celý svet. Staré národy verili, že strom je nabitý množstvom energie a zasvätený človek prostredníctvom neho môže získať prístup k iným formám života. Pekné prázdniny všetkým a v septembri opäť dovidenia. Ľubomír Pagáč, 27.6.2003

Je dobré si občas pripomenúť, že úcta k stromom tvorila od nepamäti neoddeliteľnú súčasť všetkých ľudských kultúr. V stromoch prebývali duchovné bytosti, či už božského, démonického, alebo ľudského pôvodu. Boli posvätnými a tým, ktorí by ich zoťali, hrozila smrť alebo ťažká choroba. Nosili sa k nim obete, dary a pripisovala sa im liečivá moc. Najposvätnejším stromom Indoeurópanov bol dub, zasvätený hromovládcovi Perúnovi. Imponoval svojou silou, mohutnosťou a tvrdosťou dreva. Lipe sa pripisovala magická moc v boji proti upírom a démonom a verilo sa, že do lipy nikdy neudrie blesk. V antike verili, že čierna baza je zasvätená Panovi, brečtan Bakchusovi, vavrín Dionýzovi a magnólia Apolónovi. Strom bódhi, pod ktorým dosiahol Budha osvietenie, sa pokladá za najstarší strom na svete a stal sa symbolom nekonečného duchovného hľadania ľudského pokolenia. ( zdroj internet)


hr />